V tednu po svetovnem dnevu babištva, ki ga zaznamujemo 5. maja, smo se pogovarjali z enim od mladih raziskovalcev, ki so sodelovali pri obširni državni raziskovalni študiji Moje mleko. Dr. Evgen Benedik nam je zaupal nekaj izsledkov o prehrani slovenskih nosečnic in doječih mater. »Podatki zagotovo niso spodbudni, pravzaprav so katastrofalni,« je povedal sogovornik, ki je na podlagi analiz vzorcev, prehranskih dnevnikov in anket napisal tudi svoje doktorsko delo.
Takoj ko ženska zanosi, začne telo počasi kopičiti zalogo maščob, vitaminov in mineralov, da bo imelo dovolj hranilnih snovi za prehrano dojenčka v začetku njegovega življenja. Od teh zalog in materine prehrane v obdobju dojenja je odvisna tudi sestava materinega mleka. »Če za kosilo npr. zaužije sardelice, se bo to razmeroma hitro poznalo tudi pri sestavi njenega mleka,« pove sogovornik. Zato je še kako pomembno, kaj mama jé. »Če se pred spočetjem, med nosečnostjo in vsaj prvo leto po porodu prehranjuje zdravo, raznovrstno in če tudi otroka navaja na raznolikost v obrokih, se tveganje, da se bodo pri otroku razvile moderne civilizacijske bolezni (debelost, srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen, povišani holesterol), močno zmanjša,« pove mladi raziskovalec.
Maščobe so nujno
Kremna rezina za nosečnico?
»Hrano, ki jo uživajo, nosečnice in doječe mame sicer izbirajo dobro, a priprava je velikokrat napačna,« pove doktor. Na jedilniku je preveč ocvrtih in mastnih živil, ogromno belega kruha, čokolade, bonbonov, piškotov, sladkih pijač. »Preveč posegajo po nezdravih živilih nasploh, še posebno so našo pozornost pritegnile kremne rezine, ki so se pojavile na jedilnikih prostovoljk. Premalo zaužijejo prehranskih vlaknin – sadja, zelenjave, rjavega riža, črnega kruha, polnozrnatih izdelkov. Ugotovili smo, da recimo sadja in zelenjave po porodu na jedilniku mladih mam skorajda ni več,« nam pove raziskovalec. Po pogovoru s prostovoljkami je ugotovil, da je to povezano tudi s tem, da mladim mamam odsvetujejo uživanje različnega svežega sadja in zelenjave, »ker da povzročata krče pri novorojenčkih, kar pa ni res,« pove sogovornik in doda, da naj se nosečnica in doječa mama prehranjujeta čim bolj zdravo, pestro in uravnoteženo. Okusi hrane namreč ves čas prehajajo z mlekom do otroka, ki se tako navaja nanje in je pozneje tudi uvajanje goste hrane lahko bistveno lažje.
Ilustracija: Shutterstock
Nujni prehranski dodatki
»Krči pri novorojenčkih se pojavljajo nekje do tretjega meseca starosti, potem pa ponavadi izzvenijo sami po sebi, čeprav jih nekateri povezujejo z uživanjem kapljic D3,« pove dr. Benedik. Kot prehranski dodatek vitamina D so omenjene kapljice do prvega leta starosti zelo priporočljive, pa tudi potem svetujejo njihovo uživanje. Vitamin D je vključen v veliko različnih procesov, ki potekajo v telesu. Ima regulacijsko funkcijo, pomemben je predvsem za kosti in zobe. Tvori se, ko se gibljemo na soncu, npr. če od junija do septembra pol ure na dan preživimo na jutranjem ali večernem soncu v kratkih rokavih in hlačah brez pokrivala. V zimskih mesecih pa ga je priporočljivo uživati v obliki prehranskih dopolnil. Dober vir zanj so tudi morske ribe in ribje olje. Ker vitamin D ni topen v vodi, se lahko z njim predoziramo, zato je treba slediti navodilom proizvajalca. Poleg vitamina D je za nosečnice in doječe mame pomembna tudi folna kislina, ki jo najdemo v zeleni zelenjavi. To je vitamin, ki je topen v vodi in ga s hrano ne dobimo dovolj, zato ga je priporočljivo dodajati s prehranskimi dodatki.
Preveč soli,
Ozaveščenost je pomembna
Zdrave prostovoljke (nosečnice in doječe matere) z uravnoteženo prehrano prehranskih dopolnil ne potrebujejo, razen folne kisline in vitamina D. »S to študijo smo želeli, poleg novih metod dela, prikazati tudi dejansko stanje prehranjenosti za vsaj del nosečnic in mam ter opozoriti pristojne v državi, da je na tem področju treba narediti še veliko. V tujini se problema lotevajo tako, da osebni zdravnik ali ginekolog na podlagi kratke prehranske anamneze lahko napotita nosečnico k dietetiku, ki jo pouči o zdravem prehranjevanju. Tako bi zmanjšali število nosečniškega diabetesa ali bi bil vsaj bolj nadzorovan, porod bi bil lažji, otroci pa bi na dolgi rok živeli bolj zdravo. Ugotovljeno je, da ravno v času nosečnosti ženska najlažje sprejme določene spremembe, še zlasti tiste, ki imajo ugoden učinek na zdravje njenega otroka. To je torej najboljša priložnost, da spremeni svoje prehranske navade. Najprej svoje, potem otrokove, če ji uspe, pa še moževe, se pravi, celotne družine, pa smo naredili več, kot bi sploh lahko pričakovali,« optimistično sklene dr. Evgen Benedik.