Okusi Radol'ce: postati hočejo kulinarična prestolnica Gorenjske

V četrti izdaji meseca kulinaričnih dobrot sodeluje 13 gostiln in restavracij. Krepitev domače pridelave hrane.

Objavljeno
28. oktober 2016 23.54
Okusi Radovljice
Blaž Račič
Blaž Račič

Radovljica – Z otvoritveno večerjo v Vili Podvin so sinoči uradno načeli četrti, zdaj že tradicionalni mesec kulinaričnih dobrot Okusi Radol'ce. Poleg festivala čokolade gre na področju kulinarike za najpomembnejši projekt občine Radovljica, ki se hoče uveljaviti kot najpomembnejše kulinarično središče Gorenjske.

Lanskim 11. ponudnikom sta se pridružila še dva nova, radovljiška Gostilna Avguštin in Gostilna Pr' Tavčar iz Begunj. Darijan Trope, ki je 1. avgusta letos prevzel vodenje Gostilne Avguštin, je dejal, da so bili doslej s ponudbo za sodobnimi kulinaričnimi smernicami in so se jo zato odločili poživiti. »Treba je biti v koraku s časom,« je povedal vzrok, zakaj so se priključili Okusom Radol'ce. Že doslej so sodelovali z gostinci in uporabljali lokalno pridelane sestavine, ki so jih kupovali pri lokalnih dobaviteljih, zdaj želijo to nadgraditi. Novembra je običajno v gostilnah zatišje in tako dobrih odzivov na Okuse Radol'ce, o katerih so zadnja leta poročali radovljiški gostinci, Trope ni pričakoval, zato verjame, da jih bodo tudi po zaslugi projekta ljudje spoznali. »Rezultati pa se bodo pokazali na daljši rok,« je dejal Trope.

Foto: Turizem Radovljica

Skoraj štiri tisoč menijev Okusov Radol'ce v 11 različnih gostilnah in restavracijah, kolikor so jih prodali novembra lani, je za Natašo Mikelj, direktorico Turizma Radovljica, ki organizira Okuse Radol'ce, »dobra številka«. »Upam, da jo letos presežemo,« je dodala.


Spodbuda domačim pridelovalcem hrane

Ponudba izbrane hrane se pozna tudi pri turističnem obisku, pravi Nataša Mikelj. Pri posameznih ponudnikih so izbrani meniji, ki so vključeni v Okuse Radol'ce, na voljo vse leto, kar imajo v jedilnih listih tudi označeno. Hkrati Mikljeva poudarja, da želijo s projektom dati jasno sporočilo lokalnim pridelovalcem hrane, da se splača obdelovati zemljo. Petra Krivic s kmetije Resman v Zgoši, ki kmetijske pridelke iz ajde, pire, konoplje dobavlja nekaterim gostilnam, je dejala: »Imamo srečo, da si lahko sami pridelamo moko. Če jo lahko ponudimo še komu drugemu, je toliko bolje.« Veseli jo, da gostinci vse bolj posegajo po pridelkih iz lokalnega okolja in da tudi s pomočjo projekta Okusi Radol'ce, v katerem sodelujejo tretjič, ljudi ozaveščajo o pomenu uživanja zdrave hrane in ohranjanja okolja, saj tudi na ta način in z malimi koraki počasi spreminjajo odnos do hrane in s tem povezane kulinarične kulture.

Novost: ocena in priporočilo

»Doslej smo poudarek dajali kvantiteti, odslej bomo več pozornosti namenjali kakovosti,« napoveduje Nataša Mikelj. »Za gostince smo pripravili izobraževalne delavnice. Spodbuditi jih želimo, da si vsak najde svojo zgodbo, ki se kaže v celotni ponudbi, hrani, pijači, pogrinjkih, ambientu,« razlaga Mikljeva.

Čeprav je koncept ponudbe gostiln in restavracij ostal enak, torej en ali dva menija, lokalne sestavine, enotna cena 16 evrov, so na novo postavili metodologijo za spremljanje in ocenjevanje ponudbe. Vsaka gostilna bo dobila strokovno oceno o ponudbi z morebitnimi priporočili. Pri tem bodo določili tudi roke za izvedbo in preverbo priporočil. Na ta način nameravajo dolgoročno dvigniti kakovost ponudbe in slediti cilju, ki so ga na začetku leta zapisali v turistično strategijo občine: Radovljica bo postala kulinarično središče Gorenjske.

Povezovanje in sodelovanje gostincev

Aleš Tavčar iz Gostišča Draga, ki v projektu sodeluje tretje leto zapored, pravi, da so dosedanje izkušnje z Okusi Radol'ce odlične. Tako kot Jože Andrejaš iz Gostilne Lectar, ki se je projektu pridružil že prvič, poudarja, da ne gre le za zadovoljstvo gostov, ampak tudi za lokalne gostince in dobavitelje, ki se vse bolj povezujejo, sodelujejo, izmenjujejo izkušnje. Načrtovan dvig kakovosti ponudbe Tavčar podpira in pravi, da se je treba stalno razvijati in izboljševati, zato izkušnje iz projekta Okusi Radol'ce prenašajo v vsakdanje delo skozi vse leto. »S tem dvigujemo kakovost ponudbe, kar gosti opazijo,« je dejal.