Že lani, ko je bil Donald Trump še predsedniški kandidat, so ameriški mediji pisali in ugibali, kakšna bi utegnila biti podoba zasebnih prostorov Bele hiše, če bi se mu uspelo prebiti na predsedniški položaj. Skupni imenovalec vseh ugibanj so bili seveda zlata barva in razkošni (historični) slogi, ki tako zelo zaznamujejo domovanje družine Trump v Trump Towru na 5. aveniji na Manhattnu v središču New Yorka, toda ko je februarja letos zaokrožilo ime izbrane notranje oblikovalke oziroma dekoraterke, kakor jih naslavljajo v Ameriki, Thammanoune Si Kannalikham, se je bolj kot o zlatu in pretiravanju začelo govoriti o spoštovanju do tradicije in zgodovine.
Z izjavo za Women's Wear Daily (WWD) je to jasno potrdila tudi starejša svetovalka prve dame Stephanie Winston Wolkoff; da »gospa Trump goji globoko spoštovanje do zgodovinskih vidikov Bele hiše in se bo s Thaminim oblikovanjem in strokovnostjo osredotočila na ustrezno eleganco in udobje, kjer bodo s predsednikom in njunim sinom Barronom preživljali družinski čas in ga imenovali dom«. A največja neznanka je pravzaprav oblikovalka sama, ki je tedaj izjavila le, da je »počaščena, da je dobila priložnost delati s prvo damo, da bi Belo hišo občutila kot lasten dom«.
Najbliže Mitchell Owens
Še najbliže spoznanju, kdo sploh je Tham Kannalikham, je bil urednik za dekorativno umetnost pri znani reviji o arhitekturi in notranjem oblikovanju Architectural Digest Mitchell Owens. V začetku februarja letos je zapisal, da mu je nekaj tednov prej prijatelj iz Washingtona povedal za govorico, da so se Trumpovi odločili za tedaj neznano opremljevalko, ki se je rodila na tujem, je izjemno prijazna ter ima rada klasično arhitekturo in notranjo opremo.
»Vsekakor te besede držijo. Štiridesetletna Thammanoune Si Kannalikham, ki je odrasla v Stocktonu v Kaliforniji, je študirala na Inštitutu za modno tehnologijo (Fashion Institute of Technology). Lahko jamčim za njen šarm. S Kannalikham sva se prvič srečala spomladi 2016 v Winston-Salemu v Severni Karolini, kjer sem se udeležil predavanj, drug v drugega pa sva trčila še nekaj mesecev pozneje, novembra na dogodku AD o britanskem arhitektu in notranjem oblikovalcu Benu Pentreathu. Med njenimi največjimi strastmi so stavbe, interierji in kultura 18. stoletja – francoska, angleška, ameriška in irska –, je redna gostja na dogodkih, ki jih prireja The Institute of Classical Architecture and Art, udeležila se je tudi osemdnevne ture po najslavnejših hišah na Irskem in Severnem Irskem leta 2015,« je med drugim zapisal.
Ob pomoči Googla mu je uspelo izbrskati še, da je zavezana klasični, a udobni opremi, ki bi lahko bila podobna tisti, s katero je Michael S. Smith opremil zasebni del Bele hiše za družino Obama.
Kot še trdi Owens, je Kannalikham všeč pohištvo iz sredine prejšnjega stoletja Williama Hainesa, ameriškega igralca iz 20. let 20. stoletja, ki se je pozneje prelevil v notranjega oblikovalca. Z njegovo oblazinjeno in prešito zofo (Tufted) ter stoli (Seniah) je namreč opremila hišo v Greenwichu v Connecticutu, enkrat pa je oblikovala tudi tanko mizo z zebrastim vzorcem in dvema predaloma. »Zdaj pa si samo zamislite nekaj takšnih kosov za koktajl zabavo, pomešanih s historičnimi vzorci in antikvitetami Bele hiše. Zdi se mi, da so pod njeno izvršno oblastjo zasebni prostori Bele hiše v dobrih rokah,« je zapisal Owens.
Ju veže Ralph Lauren?
Nekaj so o Kannalikham dodali tudi pri WWD. Poročali so, da z zasebnimi naročniki sodeluje po vsem svetu, da se zanima za tradicionalno oblikovanje in da se je v zadnjem desetletju posvetila poglobljeni študiji zgodnje ameriške arhitekture in dekorativne umetnosti. Medtem ko tudi njim ni bilo znano, kje sta se spoznali z gospo Trump, so sklepali, da se je za oblikovalko laoških korenin morebiti odločila zaradi njega sodelovanja z Ralphom Laurenom, oblikovalcem, čigar sinje modro kreacijo je izbrala za inavguracijo svojega moža kot 45. predsednika ZDA.
Medtem ko tudi po vselitvi prve dame ZDA Melanie Trump prejšnji teden (s sinom Barronom in staršema Amalijo in Viktorjem Knavsem) v Belo hišo ni kaj več znanega, kakšni so oziroma še bodo njihovi zasebni prostori – ne nazadnje so tudi Obamovi v svoj zasebni del povabili novinarja in fotografa Architectural Digest šele ob koncu drugega mandata –, pa je skrbno popisan vsak kos oblačila, v katerem se Melania pojavi v javnosti.
V središču pozornosti in predvsem kritik je slavni italijanski modni dvojec Domenico Dolce in Stefano Gabbana, ki pa nameravata bojkot dobesedno pretopiti v dobiček. Pred dnevi sta namreč tudi v spletno prodajo vključila belo kratko majico z napisom #Boycott Dolce & Gabbana ter rdečim srčkom, s čimer sta se porogala tistim, ki kličejo k bojkotu njune modne hiše.
Pred dnevi so tvitnili »Dolce & Gabbana bojkotira samo sebe«, na internet pa poslali še video, ki prikazuje lažni protest. Manekeni in manekenke v majicah vihtijo transparente, kot voditelja upora, ki dajeta izjave, pa se pojavita kar ustanovitelja sama, Domenico Dolce in Stefano Gabbana. A roganje je prepoznati predvsem v ceni za belo majico uniseks kroja, ki se povzpenja kar na 175 evrov.
Vez med D & G ter Melanio Trump je videti vse bolj goreča. Ne samo, da Melania nosi njihov črn sako na dvoredno zapenjanje (za 2600 evrov) na uradnem profilu prve dame na instagramu in da je to kos, ki ga je dopolnila s šalom Hermès in moževim dragocenim prstanom, darilom za deseto obletnico poroke, temveč je D & G ime, ki jo je spremljalo na veliko pomembnih dogodkih med predsedniško turnejo po svetu.
Na srečanju G7 je najbolj izstopala v njihovem cvetličnem plašču za 46.000 evrov v Catanii, srebrni obleki v Taormini ter čipkasti črni opravi pri papežu. V njihovi beli majici pa se je pojavila tudi na zgodovinski dan, ko je prejšnji teden priletela iz New Yorka in se vselila v Belo hišo. Tedaj je Stefano Gabbana delil fotografijo na njenem instagramu s številnimi srčki in besedami: Hvala vam/ti.
Nekateri oblikovalci, med njimi Tom Ford, Marc Jacobs in Sophie Theallet, so se distancirali od Trumpove administracije oziroma odkrito odklonili oblačenje prve dame in drugih članov predsedniške družine že po izidu novembrskih volitev, poleg Dolce & Gabbana, ki jo javno podpirata tudi z zapisi na družbenih omrežjih, pa je med Melanijinimi modnimi podporniki tudi ameriški modni oblikovalec Thom Browne.
»Mislim, da je odziv, ki ga je dobila aktualna prva dama Melania od oblikovalcev glede njenega oblačenja, napačen. Nisem največji ljubitelj ljudi, ki modo spreminjajo v politiko. Oblačiti predsednika (Donalda Trumpa) je eno. Toda njo – to pa je po mojem prepričanju nekaj drugega,« je izjavil v naslovnem intervjuju junijsko-julijske številke revije o modi, arhitekturi in oblikovanju Surface.