Najprej odrasti, nato lahko prideš

Šanghaj uradno še ni odpovedal koncertov Justina Bieberja na Kitajskem.

Objavljeno
24. julij 2017 15.27
Zorana Baković
Zorana Baković

Na seznamu držav, v katerih bo Justin Bieber nastopil v okviru svoje svetovne turneje, so Japonska, Filipini, Indonezija, Singapur, Hongkong in Indija. Pa tudi Kitajska. Toda številni oboževalci kanadskega pop zvezdnika vedo, da se ne bo pojavil v Šanghaju sredi septembra, ko so bili napovedani njegovi koncerti.

O tem je odločil Peking. Bieber za zdaj ne more peti na kitajskih odrih. Eden od oboževalcev je hotel vedeti, zakaj so se v Pekingu tako odločili, in ker si kitajska vlada zdaj zelo prizadeva, da bi bilo njeno delovanje videti pregledno in da bi se zdelo, kakor da je vedno pripravljena ustreči državljanom, je na njegovo vprašanje, kako je mogoče, da domačemu občinstvu odrekajo pravico do uživanja v glasbi pevca, »ki je s številnimi nagradami dokazal, da je nadarjen«, urad za kulturo mesta Peking vljudno odgovoril.

Nadarjen, a problematičen

»Najprej moramo povedati, da popolnoma razumemo vaše občutke. Justin Bieber je nadarjen pevec, a tudi problematičen mladenič. Vsi vemo, da se je kot javna osebnost v družabnem življenju in na svojih koncertih večkrat neprimerno vedel, zato javnost ni bila zadovoljna z njegovim vedenjem. Vendar upamo, da se bo Justin Bieber med odraščanjem poboljšal in nenehno izboljševal svoj slog nastopanja in vedenja, tako da bo postal pevec, ki ga ima občinstvo rado in ga ceni.«

V nasprotju s prepovedjo nastopa nekaterih drugih pop zvezdnikov na kitajskih odrih je pri tej opaziti vsaj delno naklonjenost do 23-letnega mladeniča, ki ga imajo partijski cenzorji še vedno za neodraslega.

»Črni seznam« svetovnih zvezdnikov, ki jim je Kitajska pred nosom zaprla vrata, je tako daljši še za eno ime. Toda za Lady Gaga ali Björk, denimo, se ta vrata verjetno nikoli več ne bodo odprla, saj se je ameriška pevka junija lani primerno oblekla, se usedla poleg dalajlame in brez zadržkov pokazala, kako zelo ceni njegovo zavzemanje za svetovni mir, islandska glasbenica pa je svoj koncert v Šanghaju leta 2008 končala s pesmijo Razglasi neodvisnost in nato vzkliknila: »Tibet!«

Tudi Justin Bieber je storil nedopustne napake. Ko je leta 2013 gostoval na Kitajskem, so se na instagramu pojavile fotografije, na katerih ga kitajski telesni stražarji nosijo na ramenih ob Kitajskem zidu. Ni treba veliko vedeti o kitajskem ponosu, da bi vedeli, kako žaljivo je takšno početje.

Največji greh je Bieber zagrešil leta 2014, ko je med počitnicami z materjo v Tokiu »zavil« v svetišče Jasukuni, ki je zgodovinski trn v peti Kitajcev in Korejcev, saj so tam pokopani posmrtni ostanki japonskih vojnih zločincev.

Opravičevanje

»Ko sem bil na Japonskem, sem zaprosil svojega voznika, naj se ustavi tam, kjer sem videl čudovito svetišče,« se je Bieber pozneje opravičeval na instagramu. »Zavedlo me je, saj sem bil prepričan, da so svetišča kraj, kjer ljudje samo molijo.« Toda očitno ni vedel, kako to početi, saj se je fotografiral z bejzbolsko kapo na glavi in z rokami, prekrižanimi na prsih, poleg očitno zmedenega šintoističnega duhovnika, ki je samo stal zraven njega in čakal, da se predstava konča.

To se je dogajalo samo nekaj dni za tem, ko je 150 japonskih poslancev obiskalo Jasukuni in tako spet razburkalo odnose s Pekingom in Seulom, toda Bieber očitno ne bere časopisov. »Zelo mi je žal,« se je opravičeval, »rad te imam, Kitajska, rad te imam, Japonska.«

Toda Kitajska nikoli ne sprejema ljubezni pop zvezdnikov brez zadržkov. Njeni cenzorji pazljivo spremljajo, ali se Bieber vozi v vinjenem stanju in ali še vedno skače s skejtbordom po ulicah ter kaj piše na instagramu. »In ko boš odrastel in se zresnil, boš dobrodošel, nadarjeni fant.«