Nova darila slovenske arhitekture

Izvirna slovenska kolekcija uporabnih izdelkov in spominkov Centra za arhitekturo Slovenije jih šteje že 33. Novi trije v različnih vzorcih v poklon Heleni Vurnik.

Objavljeno
20. september 2017 11.19
Saša Bojc
Saša Bojc
Blagovna znamka Darilo slovenske arhitekture, ki v sodelovanju z mladimi slovenskimi oblikovalci in slovenskimi proizvajalci zadnja tri leta nastaja pod okriljem Centra arhitekture Slovenije (Cas), je od nocojšnjega odprtja razstave o Heleni Vurnik bogatejša še za dežnik, nakupovalno vrečko in večnamensko ruto z reinterpretiranimi vzorci te slikarke in oblikovalke prve polovice 20. stoletja. Pod novosti se je podpisala industrijska oblikovalka Sara Lorger.

Bilo je leto 2014 in bili so Vurnikovi dnevi, ki jih vsako leto pripravi Krajevna skupnost Radovljica v počastitev častnega meščana, arhitekta Ivana Vurnika. Ker je minevala ravno 130. obletnica rojstva tega pogosto prezrtega slovenskega modernista in Plečnikovega sodobnika, so poskušali pri Casu, kjer si za poslanstvo jemljejo izobraževanje otrok in pedagogov o naši arhitekturni dediščini in pomenu kakovostno grajenega prostora, Vurnika pobliže predstaviti širši javnosti. Povezali so se s študenti in profesorji z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Univerze v Ljubljani, ti pa so na štiridnevni delavnici poleg celostne podobe zasnovali še 50 idejnih projektov.

Izbrane izdelke – brisače, pralineje, stekleničke za vodo in blokce – so pozneje slovenski proizvajalci Svilanit, Luci, Emma, Tiskarna in knjigoveznica Radovljica in ZkotZ tudi izdelali, v prodajo pa so jih uvrstili slovenski muzeji, knjigarne in turistični informacijski centri v večjih slovenskih mestih.

Vse to je zaokrožilo željo gonilnih sil Casa, arhitektk Barbare Viki Šubic, Špele Kuhar in Polone Filipič, da bi se tudi Slovenija lahko predstavljala s kakovostno oblikovanimi in izvirnimi izdelki in spominki, s kakršnimi se v imenu Avstrije predstavljajo, denimo, Dunajske delavnice Wiener Werkstätte in v katere pretapljajo avstrijsko znanje in tradicijo. Tudi pri Casu vztrajajo, da izdelke ne samo oblikujejo (bodoči) slovenski oblikovalci, temveč jih, če je le mogoče, tudi izdelujejo slovenski proizvajalci. Tako se študenti lahko podrobneje seznanijo s tehnološkim procesom in tudi omejitvami svoje oblikovalske svobode, takšno darilo, ki poleg vsega naštetega vključuje tudi arhitekturno dediščino, pa ima na koncu izobraževalno noto tudi za kupca.

Od šablon do dežnikov

Med prvimi študenti, ki so sodelovali pri projektu Darilo slovenske arhitekture, je bila tudi Sara Lorgar, ki je vzorec iz Vurnikove arhitekture pretopila v šablone za okraševanje sten, s čimer bi po zgledu arhitekture kot kreativne discipline k ustvarjanju spodbudili tudi uporabnike. A je ostalo le pri ideji, saj za uresničitev tega na videz zelo preprostega izdelka niso našli primernega proizvajalca. Lani je iz Casa ponovno prišlo povabilo, da bi ob razstavi v poklon Vurnikovi ženi, slikarki Heleni Kottler Vurnik, v Narodni galeriji zasnovali dežnike, vrečke in večnamenske rute v različnih vzorcih, skupno 19 novih izdelkov. »Že za šablone so me navdihnili vzorci s fasade nekdanje Zadružne gospodarske banke v Ljubljani ter oltarja kapele Svete trojice v škofijski palači v Trstu, ki sem jih razvijala tudi za aktualno serijo. Poskušala sem izhajati tudi iz prvotnih barv ter vse skupaj reinterpretirati in oblikovati privlačno za sodobnega kupca,« pripoveduje 32-letna diplomirana industrijska oblikovalka. Osebno ji je najljubša nakupovalna vrečka s krožnim vzorcem, ki ga je povzela z belega marmornatega oltarja z zlatim okrasjem iz tržaške kapele, v delih zakoncev Vurnik pa jo je najbolj prevzelo zavedanje, da je bila tudi Helena Vurnik, četudi v senci svojega moža, lahko dejavna na področju, na katerem se je izobraževala, in da se v njunih delih kažejo privlačni in aktualni elementi tudi za sodobni čas.

Tudi dražji srebrni izdelki

Vurnikovo kolekcijo so s svežimi izdelki dopolnili že leto pozneje, ko je 150. obletnica Fabianijevega rojstva kar klicala k nadaljevanju razmišljanja o velikanih slovenske arhitekture. Med deli študentov Oddelka notranje opreme Fakultete za dizajn Univerze na Primorskem ter študentov Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil Naravoslovnotehniške fakultete, ki so jih navdihovali znane Fabianijeve stavbe v Ljubljani, Štanjelu in Trstu in njegov regulacijski načrt za Ljubljano, so tedaj izbrali cenovno dostopnejše zamisli. Dve mapi, tri blokce, svinčnik, razglednico in steklenico, vse to pa v izdelavo zaupali Tiskarni in knjigoveznici Radovljica ter podjetju ZkotZ.

V naboru zdaj že 33 izdelkov pod imenom Darilo slovenske arhitekture ostaja najštevilnejša kolekcija Ivana Vurnika & Helene Kottler Vurnik tudi zaradi še sveže serije srebrnega nakita, v kateri je oblikovalec Aleš Hočevar letošnje poletje tako kot tudi v pečatu za pecivo oživil predvsem Vurnikov ornament sonca s stebrov Sokolskega doma na Taboru v Ljubljani. Kot ugotavlja Barbara Viki Šubic, se kupcem zdijo najprivlačnejše brisače z motivi iz Vurnikove notranjščine cerkve sv. Katarine v Topolu pri Medvodah in s fasade nekdanje Zadružne gospodarske banke, ki so po zamislih Blaža Habjaniča nastale v prvi seriji.

Nov sveženj zamisli

Navdiha ne zmanjka in obletnice se vrstijo. Ob letošnji 110. obletnici rojstva modernističnega arhitekta in Plečnikovega učenca Edvarda Ravnikarja in 70. obletnici Nove Gorice, mesta, ki ga je zasnoval tako rekoč iz nič na prostranih travnikih, je tu že nov sveženj zamisli študentov ALUO, ki jih bodo konec prihodnjega tedna pokazali tudi na razstavi v Zgodovinskem atriju Mestne hiše v Ljubljani, decembra pa v Knjižnici Franceta Bevka v Novi Gorici. V obeh mestih pa bo Cas pripravil tudi pester spremljevalni program.