Kanal – »Čast vsakega skakalca v vodo je skočiti s kanalskega mostu,« je prepričan Jernej Klinar, eden od skakalcev tradicionalnih skokov s kanalskega mostu, ki so jih na veliko veselje obiskovalcev pripravili včeraj nad kanjonom zelenomodre Soče.
Tradicija tekmovanja v skokih z mostu v Kanalu prav letos obeležuje četrt stoletja dolgo zgodovino, zato so po besedah Vanje Cotič, predsednice Turističnega društva Kanal ob Soči, letošnje dogajanje tokrat razširili kar na dva dneva. »Mislim, da je to najlepša tekma v Sloveniji, saj se organizator zelo potrudi tako za tekmovalce kot za gledalce, seveda pa je tudi ambient z reko Sočo nekaj najlepšega, kar lahko človek doživi,« pravi skakalec Jernej Klinar.
Leta niso ovira
Vrhunec prireditve je bil seveda prav včeraj, saj je bilo na prizorišču mogoče občudovati pogum in mojstrovine že vrsto let visoko uvrščenih na tovrstnih tekmah – Aleša Karničnika, Jerneja Klinarja in državnega prvaka Jana Vončine. Občudovanja vredni so bili tudi skoki Borka Miladinovića iz Srbije, prišla pa je skupina skakalcev iz BiH in starosta dogodka, Italijan Pino Auber, ki se kljub dopolnjenim 75 letom še vedno vsako leto z mostu požene v objem Gregorčičeve muze. V članski konkurenci se je za naslov najboljšega potegovalo okrog dvajset tekmovalcev, pomerili pa so se v kategorijah figurativnih skokov, skokov na glavo (lastovk) in na noge. Z nižjega odskočišča so v Sočo skakali tudi mladi, osrednji gost dogodka pa je bil tokrat državni smučarski skakalni reprezentant Robert Kranjec.
Vzorniki iz Mostarja
Prireditev se sicer lahko pohvali z bogato zgodovino, ki sega v leto 1989, ko so skoke pripravili po vzoru tistih, ki jih organizirajo v Mostarju. Pri tem jim je na pomoč priskočilo turistično društvo iz Mostarja, s kanalskega mosta pa so gostje iz Mostarja gledalcem predstavili svoje značilne mostarske skoke, pri katerih imajo roke v odročenju in noge pokrčene. Skoke si je ogledalo ogromno gledalcev, domačini se še danes spominjajo, da je bilo na skalah reke Soče pravo mravljišče. Za poslastico so skočili še s terase nad Trafiko, kar pomeni z višine 22 metrov. Število nastopajočih je v letih, ki so sledila, raslo, kakovost skokov pa je bila prav tako na visoki ravni. Do danes so po besedah Vanje Cotič prireditev odpovedali le dvakrat. Leta 1991 je dogodek odpadel zaradi vojne, leta 2002 so skoke z mostu odpovedali zaradi dežja. Leta 1999 so jih izvedli z znižanega odskočišča, ker je bila globina reke Soče prenizka, da bi lahko zagotavljala varnost skakalcem. Leta 2007 so skoke pripravili na levem bregu Soče, prav tako zaradi spremenjene globine reke.
Svetovni pokal še više
Leta 2005 in 2006 so v Kanalu organizirali skoke z višin za svetovni pokal. Najboljši skakalci sveta so takrat tekmovali z zvišanega odskočišča na kanalskem lepotcu, njegova višina pa je bila od zelenomodre Soče oddaljena kar 23 metrov. Tam je bil sicer že nekaj let pred tem postavljen še en mejnik slovenskih skokov. Udeleženec najprestižnejše tekme svetovnega pokala v Acapulcu, Igor Slovenec iz Kojskega, je namreč leta 1997 v Kanalu skočil z višine 27 metrov, kar je tudi najvišji uradno izmerjeni skok v vodo v Sloveniji.