Strupena riba napihovalka zašla v Jadran

Japonci srebrnoprogasto napihovalko uživajo za drag denar, čeprav je posledica zelo verjetna smrt.

Objavljeno
09. maj 2015 18.25
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Dubrovnik – Ribiči na južnem Jadranu se ubadajo z novo tegobo. Spet so namreč ulovili srebrnoprogasto napihovalko, ribo iz Indijskega oceana, ki se je kot lesepski migrant preselila v Sredozemlje in je za človeka in druge vrste lahko smrtno nevarna. V zadnjih letih je v Sredozemlju zaradi njenega uživanja umrlo 40 ljudi.

Srebrnoprogasto napihovalko (Lagocephalus sceleratus) je pred dnevi ujel upokojenec v uvali Lapad pri Dubrovniku. Lovil je na palico in na trnek nastavil sir. Na globini štirih metrov in na peščenem dnu je prav kmalu prijela skoraj pol metra dolga in približno en kilogram težka napihovalka.

Vodja laboratorija za ihtiologijo in priobalni ribolov z Inštituta za oceanografijo in ribištvo v Splitu Jakov Dulčić je vse posvaril, naj ribe nikar ne uživajo, saj je izjemno nevarna. »Nevarno se je je že dotakniti, če potem strup s kože prenesemo v očesno, nosno ali ustno sluznico. Tetrodotoksin, močan nevrotoksin, ki ga vsebuje, uničuje mišice in živce in je celo več tisočkrat močnejši od cianida. Proti temu strupu ni zdravila, vročina ga zlepa ne uniči, usodnih pa je lahko že nekaj miligramov. Na Japonskem zaradi uživanja njenega mesa vsako leto umre pet ali šest Japoncev, a fugu, kot to ribo tam imenujejo, kuharji s posebno licenco kljub temu pripravljajo kot izjemno specialiteto, za porcijo računajo 120 evrov. V Evropski uniji je uživanje vseh napihovalk prepovedano,« je povedal Dulčić za Delo.

Za omenjeni strup se vse bolj zanima farmacevtska industrija, saj iz njega izdeluje protibolečinska zdravila. Pri Dubrovniku so jo prvič ujeli leta 2012, dvakrat so jo ulovili pri Vodicah (pri Šibeniku), tokratni ulov je uradno peti. Ali bo ta napihovalka prišla do slovenskega morja, Dulčić ni želel ugibati, saj je to odvisno od več dejavnikov. Živi na globinah do 100 metrov, zraste do 110 centimetrov, uvrščajo jo med 100 najbolj invazivnih vrst v Evropi. »Je izjemen grabežljivec, v njenem želodcu so že našli trnke, ki jih odtrga skupaj z ribami s parangalov, trga mreže. Vse pogosteje se znajde v mrežah turških, grških in ciprskih ribičev,« pravi Dulčić.

Samo zadnji dve leti so znanstveniki v Jadranu odkrili štiri nove vrste rib. V Tržaškem zalivu so po besedah biologa in strokovnjaka za ribe Lovrenca Lipeja z Morske biološke postaje Piran doslej odkrili tri lesepske migrante. Novembra 2012 je piranski ribič ulovil prvo napihovalko, ki pa ni tako strupena, vendar je neužitna in je prišla v Sredozemlje iz Atlantskega oceana. Vse to je posledica tropikalizacije našega morja, povesta Lipej in Dulčić.

Preberite tudi: Riba napihovalka prvič v slovenskem morju