Pogovarjam se sam s seboj. Le iz gole prijaznosti in zato, ker to počnejo tudi preostali trije udeleženci teka, pozdravljam in maham domačinom, čeprav… Verjetno si mislijo svoje o štirih belcih, opremljenih z vesoljskimi oblačili in kupi plastenk z raznobarvnimi tekočinami le zato, ker tečejo. Oni tečejo samo zato, da pridejo do točke B. Mi zato, da bi se vrnili na točko A. Zdrava pamet to težko razume.
Prvi dan: In potem
Tek se je s ceste (beri: uničene poti rdeče barve) selil na stezice, potke, nazadnje pa je še potke zmanjkalo. Se je pa prikazal pravi pragozd. Kot je rekel Brian – padli smo v Jurski park. In pragozd se je nadaljeval iz doline v dolino, iz soteske v sotesko, iz spusta v vzpon. Šteli smo doline in začeli verjeti v vse »višince«, ki so nam jih obljubljali na začetku teka. Tega bo še več.
Doline se končajo, pričakujemo šotore, kjer bomo spali prvi dan. Teh pa od nikoder. Postajam lačen in postane me strah. To ni v redu. Če se uničim prvi dan, kaj bom počel naslednjih sedem …
Razmišljam na glas, in ker hočem, da bi me kdo slišal, začnem razmišljati na glas v angleščini. Želja se mi uresniči, priskoči Simon (dobesedno), glavni organizator teka in ta hip eden boljših gorskih ultramaratoncev na svetu. Ponudi mi energijsko čokolado ter tabletko soli (glej glej, tudi to obstaja). Lakota izgine in zadnje pol ure teka mine odlično. Tudi zato, ker si med potjo kupimo kokakolo (ki jo je v Afriki dobiti skoraj lažje kot banano). Prispemo do šotorov, po desetih urah in pretečenih (tudi prehojenih) približno 35 kilometrih pademo v liter vode, ki nam je namenjen vsak večer za osebno higieno. Tako preživim prvi dan.
Drugi dan: S pečenimi bananami in čapatiji na pot
Noč v šotoru še ni minila, ko se oglasi telefon, moja edina ura na teku. Šest je, treba se je zbuditi. Zbudi se tudi dan in v pol ure je sonce že visoko na nebu. Pod njim pa kavica pred šotorom – evropski jeziki ne poznajo izraza, ki bi opisal tovrstno prijaznost domačinov – in umazani tekaški čevlji.
Sledil je obilen zajtrk v enem od šotorov za nas štiri, Briana, Steph
Tek se konča veliko prej kot včerajšnji in šotore so nam postavili v kampu, kjer si z malo iznajdljivosti in balkanske predrznosti (v tem sem prevladoval, ker sem bil pač edini z Balkana) privoščimo čisto pravi tuš in pivo po njem.
sem Stepha spremenila v Steph - preveritisem Stepha spremenila v Steph - preveritiTretji dan: Neskončna
Fred s svojo belgijsko zdravo pametjo ne razume, kaj mu na preostalih osemdesetih odstotkih ceste ni všeč. Sam ne razumem, zakaj moram teči po ravnem iz neskončnosti v neskončnost, s soncem točno nad seboj. Noge postajajo počasnejše, prah se dviguje manj visoko, v glavi vre (kar se še ni skisalo), vode je že davno zmanjkalo, hrana mi ne diši.
Srečo imam, da je moja volja obratno sorazmerna z močjo. Ta me pripelje do šole, kjer že stojijo šotori. Moči je le še toliko, da si privoščim kopel v litru vode, namenjene osebni higieni. Zanimivo, ampak tudi zobe se naučiš umivati z umazano vodo in na koncu ugotoviš, da je to celo učinkovito.
Nočni intermezzo: Počilo je ... in nato nekaj padlo
Noč je bila dolga, ker ni bilo spanca. V začetku, ko so misli že skoraj odplavale sanjam naproti, se je osel pred šotori odločil, da bo ves gnev zadnjih dni prelil na drugega osla. In tako sta se kregala, da si nihče ni upal iz šotora. Le upali smo, da sta v temi zaznala, da je njun travnik pred šolo zaseden in manj prehoden zaradi množice vrvi od naših bivališč.
Ko sta se končno umirila in se spravila, se je od nikoder pojavil motorist. Spali smo daleč od ceste in tovrstnega zvoka si nisem znal razložiti. Je pa bil vedno glasnejši in kmalu sem ugotovil, da se vozi čisto zraven šotorov. Naenkrat njegov zvok poskoči (verjetno tudi motor), poči, se razleti in nato pade. Oči imam izbuljene kot dvoletna afriška deklica, ki prvič v življenju nosi svojo košaro na glavi. Naslednji trenutki tišine so idealni za razmišljanje, kaj se zunaj dogaja, in za kreacijo najbolj nenavadnih zgodbic z najbolj črnimi konci.
Četrti dan: Kilometri
Na mojo veliko srečo smo zopet zavili proti gori, pri čemer smo prvo polovico dneva tekli in iskali pravo pot (medtem trikrat srečali trojico masajskih deklet, ki so se nam ob vsakem nadaljnjem srečanju smejala bolj polnih ust; pač, izgubljeni turisti), drugi del dneva pa tekli po najdeni poti. Kilometri so se seštevali in množili in konec dneva se jih je nabralo veliko več, kot nam jih je bilo na začetku obljubljeno. Del teka se je vil po griču, velikem približno kot naš Krvavec, kjer so nam domačini pristno pokazali, kako se krči gozd. Požagajo vsa drevesa, jih odpeljejo in (verjetno) prodajo. Nato na goro prihitijo okoliški prebivalci in pograbijo kose lesa, ki so padli s tovornjakov ali nenamerno ostali na tleh. Z vsemi možnimi prevozni sredstvi (lastna glava na lastnih nogah, samokolnica, kolo, ciza …) les odpeljejo v dolino in spravijo za kurjavo. Ves preostali nebodigatreba les zažgejo, skupaj s štori, koreninami …
Tako kako uro tečem v dolino med ognjem, v dimu. S solznimi očmi zaradi dima in cmokom v grlu zaradi bojazni, kakšen planet bom zapustil svojim otrokom.
(Se nadaljuje)