Celo prometni znak dekleta zvabi v gibanje

Studio Mademoiselle bo 21. novembra v ljubljanskem klubu Cirkus že četrtič gostil mednarodno tekmovanje plesa ob drogu in svetovne ikone.

Objavljeno
13. november 2015 16.02
Plesni studio Mademoiselle Ljubljana 12.11.2015 [plesalke,drog]
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Ples ob drogu je pri nas še vedno prežet s številnimi predsodki, ima sumljiv sloves, moškim pa zbuja skomine. A ko si od blizu ogledaš trening, ugotoviš, da je vse kaj drugega kot zvijanje pomanjkljivo oblečenih deklet ob pritajeni barski svetlobi. Je trd šport, za katerega je treba hudo garati.

Tina
, Eva, Mateja, Jana in Klara iz plesnega studia Mademoiselle so nam to dokazale v živo. V besedi in sliki. Kot metulji so dekleta frfotala gor in dol vsaka ob svoji ob kovinski palici, visela z glavami navzdol, se oprijemala droga enkrat samo z rokami, drugič le s koleni ter zvijala in lomila svoja telesa pod nemogočimi koti. Domnevam, da dolgi lasje niso ravno pogoj za ples ob drogu, ampak njihovo plapolanje po zraku med izvajanjem telovadnih elementov vsekakor pripomore k splošnemu estetskemu vtisu. Težko bi rekli, da erotičnemu, je pa vsekakor in brez dvoma zelo ženstven.

»Lagali bi, če bi trdili, da je ples ob drogu povsem zapustil bare in da je vsak takšen poskus šport in umetnost. A ta, ki ga izvajamo v Mademoiselle, je. Za žensko, ki se odloči za vadbo v naši telovadnici, je prav gotovo prvi motiv pridobivanje samozavesti, odkrivanje senzualnosti in način za oblikovanje postave,« je povedala Tina Perko, zdajšnja lastnica omenjenega studia, ki je pred šestimi leti ples ob drogu prvi pripeljal v Slovenijo. »Dekleta ne prihajajo z namenom, da bi z znanjem plesa ob drogu zapeljevala moške, naša dejavnost sodi bolj med tekmovalne športe, čeprav s koreografijo ob glasbi pridobi še dodano vrednost.«

Brez modric ne gre

Perkova je poudarila, da gibanje ob drogu še zdaleč ni tako preprosto, kot je videti. Ples je sestavljen iz treh osnovnih elementov, iz plesnih korakov ob drogu in na tleh, vrtenja na drogu v različnih položajih in akrobatskih figur na drogu brez stika s tlemi. To, kar so nam dekleta pokazala, zahteva veliko discipline, moči, vzdržljivosti in predvsem ogromno treninga. »Zraven sodijo tudi modrice, kar poglejte naše noge, lahko se primerijo tudi padci z droga in poškodbe,« pravi Tina. Kratke hlačke plesalk so res razkrivale tudi »temne plati« njihove umetelne dejavnosti. »Naša koža je element, ki nam omogoča, da sploh lahko plešemo ob drogu. Niso še razvili tkanine ali obleke, ki bi nam zagotovila dober oprijem. Tudi na mednarodnih tekmovanjih je koža edino dopustno sredstvo oprijema, ne dovolijo nobenih pripomočkov.« Če bi se oblečene v pajkice ali kavbojke vrtele po kovinskem drogu, bi kaj hitro trdo pristale na zadnji plati.

Ali tudi za drog veljajo kakšne mere in pravila? »Načeloma so ozki, narejeni iz inoksa, v prvih omembah tega plesa, ki se je že pred 800 leti rodil v Indiji in je bil izključno v moški domeni, pa je bil drog lesen in precej debelejši,« je pojasnila Tina, Mateja pa je pripomnila: »Ampak me nismo izbirčne, vrtimo se tudi na prometnih znakih, kandelabrih ali betonskih stebrih, hahaha.« Pojasnila je, da sta s Tino to počeli pred kratkim po središčih različnih slovenskih mest. »Odločile smo se, da svoje dejavnosti ne bomo več skrivale, kot da bi počele kaj nelegalnega, prepovedanega ali pohujšljivega. Ples ob drogu sva želeli približati ljudem, hkrati pa so nastali še izjemni fotografski posnetki. Da bi razbile predsodke, smo septembra pripravile fotografsko razstavo, zdaj pa jih dvanajst, najlepših, že krasi stenski koledar za prihodnje leto.«

Vse mišice garajo

Kljub žgečkljivemu predznaku je intimen izrazni ples ob drogu navdušil že precej Slovenk, občasno pa se z izzivom spopade tudi kakšen moški. »Žal se morajo naša dekleta zaradi predsodkov okolja še vedno skrivati, a upam, da se bodo stvari kmalu spremenile. Obstaja velika verjetnost, da bo ples ob drogu že prihodnje leto, na olimpijskih igrah 2016, priznan kot uradna disciplina. Vse je že pripravljeno, odločitev pa je v rokah olimpijskega komiteja. Če bo tako, sem prepričana da bo tudi Slovenija v Rio de Janeiro lahko poslala svojo močno ekipo plesalk ob drogu,« je zatrdila Tina.

Zelo je ponosna na Evo, ki je po letu in pol intenzivne vadbe pred dnevi blestela na prvem samostojnem nastopu. Kakšen je bil odziv publike? »Neverjeten. Prišlo je veliko ljudi. Ker sem to prvič počela pred ljudmi, sem bila sprva precej nervozna, toda ko sem se prvič obrnila na glavo ter zaslišala aplavz in ovacije, sem se povsem sprostila,« je izkušnjo opisala Eva.

V Cirkusu bo vroče

Ko je na spletu prvič opazila informacije o tovrstnem plesu in njegove posnetke, se je tudi njej zdelo, da je to bolj striptiz kot kaj drugega. »Ko pa sem prišla v Mademoiselle, tri ulice stran od mojega doma, sem hitro ugotovila, da je to trd šport, z vrsto akrobatskih elementov. Prvi treningi so bili zelo naporni, mišice so hudo bolele,« je priznala, Mateja pa je iz svoje izkušnje dodala, da so ji bile včasih po vadbi hlače pretesne, ker so ji mišice tako otekle. »Ampak iz ure v uro je bolje,« je povedala, »v dveh mesecih sem pridobila toliko moči, da sem z droga brez strahu visela na glavo. V pol leta sem z začetne stopnje že prešla na srednjo. Ni mišice na telesu, ki pri tem plesu ne bi sodelovala.«

Prav zaradi tega so se dekleta lahko pohvalila, kako lepo se jim je zaradi vadbe preoblikovalo telo. »Na drogu morajo biti zelo aktivne mišice od trebuha navzgor, medtem ko za lepšo zadnjico in stegna poskrbimo z dodatnimi vajami za moč. Pri projektu Oblikuj si postavo s plesom ob drogu smo izračunali, da na vsaki vadbi izgubimo približno 400 kalorij. No, to je še ena pozitivna plat tega plesa. Sicer pa, kilogramček gor ali dol, celulit tu ali tam, ni toliko pomembno,« je Evo dopolnila Tina. »Ženske imajo pogosto hudo popačeno samopodobo. Ko se vidijo v ogledalu in jim uspe kak zahteven element, so zelo navdušene in začenjajo počasi kopičiti pozitivne občutke, ne glede na to, kako težke so bile vaje. Začnejo se soočati same s sabo in se sprejemati takšne, kot so.«

Ples ob drogu je po njenih besedah odlična vadba tudi za dušo. »To pa pri vsaki ženski prebudi ženstvenost in seksapil. Poleg tega postanemo bolj fleksibilne, kosti postanejo močnejše, sklepi gibljivejši, je pa ta dejavnost tudi odlična rekreacija, sprostitev in zabava. Sprosti se nakopičen adrenalin, telo začne proizvajati endorfine, hormone, zaradi katerih se počutje izboljša, po vadbi pa se pojavi občutek sreče in umirjenosti,« je opisovala Tina, ki se je nad plesom ob drogu navdušila leta 2011, ko si je v Ljubljani ogledala mednarodno tekmovanje. »Takrat sem sploh prvič od blizu videla, kaj to pomeni. Seveda je na prvi vtis močno vplivalo dejstvo, da sem gledala nastop Marion Crampe, prave ikone plesa ob drogu, ki je iz tega naredila pravo umetnost.«

O tem se bo že prihodnjo soboto mogoče spet prepričati v Ljubljani. Plesni studio Mademoiselle bo 21. novembra ob 21. uri v klubu Cirkus že četrtič gostil mednarodni dogodek, The Art of Pole Dance, kjer se bodo z drogom spopadli vrhunski domači in tuji plesalci. V komisiji bo že drugo leto sedela tudi naša uspešna balerina Ana Klašnja, iz Hrvaške bo prišla Nikolina Jurišić, še posebno so veseli udeležbe Francozinje Marion Crampe in Rusa Dmitrija Politova.

»Lani je prišlo kar 1200 obiskovalcev in Vid Valič, ki je dogodek povezoval, jih je že na začetku pozval: 'Vsi, ki ste tu zaradi stiptiza, pojdite ven.' Verjamem, da bo tudi letos po svoje začinil tekmovanje,« je poudarila Tina Perko in obljubila: »Cirkus bomo gotovo napolnili s pozitivno energijo, adrenalinom, estetiko, seksapilom in ponovili lanski uspeh. Ognjevito in vroče bo!«