V podjetju GlaxoSmithKline (GSK), ki proizvaja dvovalentno cepivo, so namreč prepričani, da nakup HPV cepiva v Sloveniji v tem primeru ni izveden na transparenten način, saj da ponudniki niso obravnavani na enakovreden način, s tem pa se preprečuje konkurenca med ponudniki.
Postopek po njihovem mnenju ni pripravljen v skladu z nacionalnimi in evropskimi pravili o postopkih javnega naročanja ter se razlikuje od praks javnega naročanja cepiv, ki veljajo v drugih državah EU.
GSK je vložilo zahtevek za revizijo že pred rokom za oddajo ponudb. Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) pojasnjujejo, da zahtevek preučujejo in ga bodo obravnavali skladno z veljavno zakonodajo.
To je sicer tretje javno naročilo letos, s katerim želi IVZ kupiti cepiva proti okužbam s HPV. GSK je vložil zahtevek za revizijo na vsa tri naročila, njegov konkurent Merck Sharp & Dohme (MSD) pa na drugo naročilo.
V prvih dveh naročilih se je GSK pritožil na merila, na podlagi katerih so izbirali cepivo. Merila prvega naročila so bila povzeta po danskem modelu. Na danskem ministrstvu za zdravje so za STA pojasnili, da zapletov pri naročanju cepiva proti HPV niso imeli. Tudi na Danskem, kjer izvedejo javno naročilo cepiv proti HPV na štiri leta, sta se za posel potegovali farmacevtski družbi MSD in GSK. Družba GSK, katere cepivo sicer ni bilo izbrano, pa je nato v pismu ministrstvu za zdravje zapisalo, da se z merili izbora ne strinjajo, so pojasnili na danskem ministrstvu.
Ker je Državna revizijska komisija v Sloveniji prvo naročilo razveljavilo, je IVZ pripravil novo naročilo, z nekoliko prenovljenimi merili. Za posel sta se ponovno potegovala MSD in GSK. MSD je znova ponujal odmerek cepiva po 37,73 evra, GSK pa je svojo ceno precej znižal, in sicer iz 55 evrov na 22 evrov za odmerek. IVZ je drugo naročilo razveljavilo, ker sta se k državni revizijski komisiji pritožila oba ponudnika.
V tretjem poizkusu se je IVZ odločil po cepivih povpraševati za dvovalentno in štirivalentno ločeno, pri čemer pa so postavili cenovno omejitev, ta pa ustreza cenam, kolikor sta ponujali podjetji na zadnjem naročilu. Za dvovalentno cepivo je tako IVZ pripravljen odšteti 22 evrov za odmerek, za štirivalentno cepivo pa 37,73 evra za odmerek.
V GSK so danes ob odločitvi, da bodo vložili zahtevek za revizijo, tudi zapisali, da v času finančne krize ne razumejo »odločitve za neracionalno porabo davkoplačevalskega denarja, saj je država za nakup cepiva pripravljena plačati več, kot je potrebno«.
STA je pridobila tudi najnovejše študije, ki so jih opravile evropske institucije glede stroškovne učinkovitosti nakupa dvo- ali štirivalentnega cepiva. Študije kažejo, da bi glede na nove podatke o finančnem bremenu zdravljenja genitalnih bradavic moral odmerek dvovalentnega cepiva stati med 20 in 42 evrov manj kot odmerek štirivalentnega, da bi se ta nakup izplačal.
Dvovalentno cepivo namreč preprečuje okužbe s tistimi virusi HPV, ki povzročajo raka na materničnem vratu, štirivalentno cepivo pa ščiti pred tistimi virusi HPV, ki povzročajo raka na materničnem vratu, in tudi pred predrakavimi spremembami zunanjega ženskega spolovila, predrakavimi spremembami nožnice in genitalnimi bradavicami, še piše STA.