Luskavica oziroma psoriaza ni redka bolezen. Samo v Avstriji je več kot 250.000 ljudi, ki trpijo za to vnetno boleznijo, kar je približno tri odstotke celotnega prebivalstva. Več kot polovica jih ima luskavico (tudi) po koži na glavi. Za to genetsko avtoimunsko bolezen znanost še ni našla zdravila, pojasnjuje prof. dr. Peter Wolf, strokovnjak za kožne in spolne bolezni Univerzitetne klinike za dermatologijo in venerologijo splošne bolnišnice v Gradcu. Kljub temu pa so v medicini poiskali načine, s katerimi s široko pahljačo lokalnih in sistemskih terapij kar 95 odstotkov pacientov odrešijo simptomov luskavice.
Za to bolezen so značilni prepoznavni madeži na koži, prekriti z »luskami«. Madeži so lahko manjši, lahko pa so prizadete tudi večje površine kože. Ti madeži se navadno pojavijo na kolenih, komolcih ali glavi. Pri bolnikih so vidne tudi značilne spremembe na nohtih.
Psoriaza ne prizadene samo kože na določenih delih telesa, temveč tudi notranje organe in sisteme. Negativno deluje na sklepe, oči, na metabolizem maščob in krvne žile (ateroskleroza), lahko pa povzroči tudi metabolični sindrom ali bolezni jeter. Trenutno prevladuje prepričanje, da vse te sistemske spremembe nastanejo zato, ker se zaradi luskavice v organizmu sproščajo snovi, povezane z vnetnimi procesi, kot so TNF-alfa, interlevkini in drugo.
Lokalno ali sistemsko?
Odločitev zdravnika za lokalno, sistemsko ali kombinirano zdravljenje je odvisna od vsakega bolnika posebej, poudarja dr. Wolf. Pred začetkom zdravljenja je treba ugotoviti, koliko se je bolezen razširila, ali je prizadela tudi kožo na glavi in kako so bolnika zdravili v preteklosti.
Na Dunaju smo se srečali z Alfredom Nowotnyjem, bolnikom, ki je za psoriazo zbolel leta 2003 in ki je zaradi nje že desetkrat potreboval zdravljenje v bolnišnici. Kot pravi, je brez simptomov šele od začetka tega leta, odkar dobiva eno od zdravil za lokalno zdravljenje, in sicer gel najnovejše generacije, hkrati pa tudi injekcije TNF-alfa inhibitorjev.
Lažje oblike luskavice danes učinkovito zdravijo s topično (lokalno) terapijo. V 90 odstotkih primerov uporabljajo preparate s kortizonom ali vitaminom D3 oziroma kombinacijo, medtem ko so citrulin in preparati s katranom danes v podrejeni vlogi,« poudarja dr. Wolf. In dodaja: »Sistemsko zdravljenje psoriaze obsega metode zdravljenja z ultravijoličnimi žarki in tradicionalnimi zdravili, na voljo pa so tudi nova biološka zdravila. O morebitnih stranskih učinkih bioloških zdravil in njihovi dolgoročni varnosti za zdaj ni posebnih študij, vendar lahko na podlagi izkušenj ugotovimo, da so pri sistemski terapiji zelo koristna.«
Ko bolezen prizadene glavo
Pri 25 do 50 odstotkih bolnikov se psoriaza najprej pojavi na glavi, pri nekaterih bolnikih pa nato celo ostane samo na tem delu telesa, pravi doc. dr. Paul Sator, specialist za kožne bolezni in vodja ambulante za psoriazo dunajske bolnišnice Hietzing.
Značilna mesta za to bolezen na glavi so lasišče, vrat, čelo in predel za uhljema. Lasje ne izpadejo, pač pa se pri približno polovici takšnih bolnikov pojavijo spremembe na nohtih, poveča pa se tudi tveganje za pojav katere od bolezni sklepov.
Dr. Sator poudarja, da je mogoče pri bolnikih s takšno sliko sprememb na koži glave razmišljati tudi o seboreičnem dermatitisu, ki se prav tako pojavi na obrazu, in to predvsem v gubah okoli ustnic, ne pa tudi na koži, ki je poraščena z lasmi. Za mešane oblike obeh bolezni, sebopsoriaze, pa je značilno nastajanje mastnega prhljaja na področju obrvi, okoli ustnic in po dekolteju.
Psoriaza se lahko v hujši obliki pojavi tudi zaradi izpostavljenosti kože različnim negativnim vplivom, denimo po friziranju, pranju las ali njihovem feniranju. Takšni mehanični, toplotni ali kemični posegi lahko prispevajo k poslabšanju simptomov oziroma vplivajo na to, da se spremembe na koži pojavijo tudi tam, kjer jih prej ni bilo (köbnerjev pojav).