Osteoporozi – to je stanje, ko postanejo kosti luknjičaste, krhke in lomljive – včasih niso posvečali kaj prida pozornosti. Nekako samoumevno se je zdelo, da se mnogi ljudje, predvsem starejše ženske, z leti zgrbijo in zmanjšajo. Danes pa je splošno sprejeto dejstvo, da je osteoporoza bolezen, ki zaradi pogostih zlomov ugonablja in onesposablja milijone ljudi, zato jo je treba preprečevati in zdraviti; novo možnost pri tem predstavlja 6-mesečna injekcija.
Znane so statistike, ki navajajo oceno, da ima v svetu težave zaradi osteoporoze več kot 200 milijonov žensk. V Sloveniji ocenjujejo, da ima osteoporozo med 80.000 in 100.000 prebivalcev v starosti nad 65 let. Za osteoporozo po 50. letu zboli vsaka druga ženska in vsak peti moški. Zlomi kot posledica osteoporoze so lahko za posameznika usodni, najbolj nevarni med njimi so zlomi kolka.
Osteoporoza je načeloma nema bolezen. Lahko je že prisotna in nima prav nobenih kliničnih znakov. Ti se pokažejo šele takrat, ko pride do značilnega osteoporoznega zloma. Ta ima namreč svoje posebnosti in sicer je zanj značilno, da se zgodi ob delovanju majhnih sil. Tipičen osteoporozni zlom je, ko človek pade s stojne višine na kolk in si ga zlomi, ali ko se na hitro obrne, zasuka v pasu, pa to lahko privede do poškodbe vretenc, ki se sesedejo in povzročajo hude bolečine. Osteoporozni zlom in poškodba vretenca lahko nastane tudi pri dvigovanju razmeroma lahkega bremena. Včasih lahko privede do zloma celo nekoliko trši objem ali pritisk. Strokovnjaki opozarjajo, da kar dve tretjini osteoporoznih zlomov vretenc potekata nemo, kar pomeni, da bolnik ne zna povedati, kdaj se je to zgodilo, sicer pa je pomembno, da so zdravniki pozorni na opis okoliščin, ki so botrovale poškodbi, in to upoštevajo pri anamnezi.
Pomanjkljivo merjenje,
pozno zdravljenje
Kot je ob nedavnem posvetu na to temo in predstavitvi novih možnosti zdravljenja poudaril prof. dr. Janez Preželj, dr. med., osteoporozo v stroki definirajo kot zmanjšano mineralno kostno gostoto, ki jo je mogoče izmeriti z napravo, merilcem kostne gostote – to je dvojna rentgenska absorpcijometrija. S to metodo, »ki pa mora biti opravljena kakovostno in v skladu z vsemi standardi, kar pri nas ni vedno pravilo«, tudi postavljajo diagnozo osteoporoze. Kot je še pojasnil, je mogoče o osteoporozi govoriti že tedaj, ko je kostna gostota znižana za 2,5 standardni odstopanji pod normalo. Pri tej, tako imenovani navadni osteoporozi ni nujno, da že nastajajo tudi zlomi, vsekakor pa je koristno čim prejšnje zdravljenje. Za to imamo v Sloveniji na voljo že kar nekaj zdravil, ki se razlikujejo tako po načinu delovanja kot tudi po načinu jemanja.
Učinkovito zaviranje razgradnje kosti
Pred kratkim se je temu pridružilo še novo zdravilo, ki predstavlja popolno novost tako glede tega, kako so ga razvili, načina delovanja in jemanja – zadostujeta namreč le dve injekciji na leto. Gre za prvo tarčno ali biološko zdravilo na področju zdravljenja osteoporoze, z učinkovino denosumab, ki sicer spada v že znano skupino zaviralcev kostne razgradnje, kjer je že kar nekaj drugih zdravil, predvsem bisfosfonatov.
Kot je med drugim pojasnil doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med., gre za monoklonsko protitelo, ki zelo usmerjeno blokira delovanje molekule, odgovorne za aktivacijo, preživetje in razmnoževanje osteoklastov, to je celic, ki razgrajujejo kost. Po injiciranju zdravila zato zelo hitro, že v 12 urah, pride do močne zavore kostne razgradnje. Raziskave učinkovitosti zdravila (FREEDOM) so dokazale, da učinkovito zmanjša tveganje za zlome vretenc, kolka in ostale nevretenčne zlome, in sicer vsaj v taki meri kot najmočnejši do zdaj znani bisfosfonati.
Zaščita žensk po menopavzi
Tarčno zdravilo prolia je primerno za bolnice s pomenopavzno osteoporozo, še posebej za tiste, pri katerih zdravniki ugotovijo kontraindikacije na bisfosfonate, ki pri njih niso dovolj učinkoviti oziroma sploh ne morejo doseči pričakovanega učinka zdravljenja. Poleg tega pride v poštev pri bolnicah, ki težko prenašajo zdravila za použitje, predvsem pa je mogoče na ta način zagotoviti redno zdravljenje.
Pri zdravljenju z zdravili, ki jih je treba jemati redno, ankete kažejo, da ljudje tega ne počnejo dosledno, kar seveda slabše rezultate zdravljenja. Doc. Kocjan je v povezavi s tem dejal, da si »revolucijo v zdravljenju osteoporoze obetajo predvsem tudi na področju boljšega sodelovanja bolnikov pri zdravljenju, kajti ravno adherenca, torej neredno jemanje zdravil je namreč pri osteoporozi, tako kot pri vseh drugih kroničnih boleznih, največja težava.«
Zdravljenje z zdravilom prolia/denosumab je na voljo na recept in stroške zavarovalnice, vendar po veljavnih določilih na voljo le za bolnice, starejše od 70 let – kot prvo zdravilo izbora, in za vse tiste bolnice, ki ne prenašajo dobro bisfosfonatov, kot zdravilo drugega izbora.