Za varnost, proti sistemu mrtvih duš

Družinskim zdravnikom je prekipelo. Na torkovem protestu bo zakrožila tudi peticija proti uničenju družinske medicine.

Objavljeno
19. junij 2013 22.56
mpi*ZDRAVSTVO
Diana Zajec, zdravje
Diana Zajec, zdravje

Ljubljana – Zdravnikom družinske medicine je prekipelo. Razmere za delo so nevzdržne, kakovost in varnost zaradi preobremenjenosti ogroženi. Pričakujejo avdienco v državnem vrhu in dogovor o najnujnejših ukrepih.

Težave zdravnikov družinske in splošne medicine so večplastne, saj so se kopičile zadnjih 20 let. Pred kratkim pa je počilo – zaradi obsodbe zdravnice, ki je v razmerah, v kakršnih ti zdravniki delajo iz dneva v dan, morala pri dveh urgentnih bolnikih v trenutku presoditi, kako bo ravnala, posledice odločitve pa so bile usodne.

Ker naj bi zdravnica zaporno kazen začela prestajati že 1. julija, je Igor Muževič v imenu sindikata Praktik.um napovedal, da bodo s predsednikom zdravniške zbornice prim. Andrejem Možino ter zborničnim tožilcem in predstojnikom Inštituta za sodno medicino ljubljanske medicinske fakultete prof. dr. Jožetom Balažicem predsednika države Boruta Pahorja zaprosili za takojšnjo avdienco, za presojo pravičnosti in pomilostitev zdravnice. Takoj naj bi se začeli tudi pogovori s predstavniki izvršilne oblasti o načinu takojšnje uveljavitve šestih zahtev.

Praktik.um, ustanovljen lani, je odgovorne že pred tem pozval k ukrepanju, zgodilo pa se ni nič. »Zdaj vidimo, da je politiko, ki je predolgo zanemarjala družinsko medicino, treba opozoriti na drugačen način,« meni Muževič. Sodu je izbila dno sodba, ki bo njihovo kolegico čez nekaj dni postavila za zapahe.

Njeni kolegi z različnih koncev Slovenije so danes povedali, da se vsakdo od njih v podobnem položaju znajde tako rekoč vsak dan. Zato zahtevajo takojšnje sprejetje strokovno določenih norm in mrežo na primarni ravni; radikalno debirokratizacijo in spremembo kaznovalne politike plačnika, ZZZS; spremembo pravilnika o nujni medicinski pomoči, kazenskega zakonika in postopno ukinitev istočasnega dela na več deloviščih po »sistemu mrtvih duš«; prilagoditev odločanja o koncesijah potrebam bolnikov, ne županov ali ministrstva; ureditev financiranja in vzpostavitev normalnih delovnih pogojev v družinski medicini, saj se mladi zdravniki za to vejo medicine preprosto ne odločajo več.

Če se do konca meseca ne bo zgodilo nič, se bodo po 1. juliju začeli bolj posvečati bolnikom, ki takoj potrebujejo njihovo celovito skrb, drugim pa bodo pisali napotnice. V torek se bodo revolta za boljše zdravstvo, ki ga »absolutno podpiramo«, udeležili, na tem protestu pa bo zakrožila tudi peticija proti uničenju družinske medicine.