Približevanje srednji življenjski dobi lahko prinese velike nevšečnosti in skrbi, hkrati pa je lahko tudi generator pozitivne energije, s katero živimo bolj samozavestni in močni. Običajni razlogi za zaskrbljenost so: strah pred staranjem s telesnimi in mentalnimi spremembami, odhod otrok od doma, pogoste ločitve dolgotrajnih zvez in tudi izguba seksualne privlačnosti.
Vedno se vračamo na temo ljubezni, zato, ker vemo, da lahko polno živimo samo v ljubezni. Samo tako lahko doživljamo notranji mir in izpoljenost in vso lepoto svojega obstoja. Potreba, da smo ljubljeni, je nenehna želja in hrepenenje, ne glede na to, da morda že preživljamo zrela odrasla leta. Težnja po tem, da bi lahko iskreno ljubili in bili tudi sami ljubljeni, je tako velika, da lahko napake obeh strani prinesejo izjemno notranjo bolečino.
Pri tem je zelo pomemben naš odnos do samega sebe, ki pa je odvisen tudi od moči našega egoizma. Če ima človek zdrav ego, v svojih dejanjih izvršuje le tista, ki so dobra zanj in vse okrog njega. Takšno stališče prinaša človeku izpolnjenost in mir. Kadar človek zaradi neravnovesja v sebi izvršuje dejanja, ki mu škodijo, dela proti sebi. Kar se pogosto izrazi tudi v obliki telesne bolezni. Zato je treba prepoznavati simptome in jih pravočasno zdraviti, da ne bi utrujenosti, izčrpanosti, bolečine, notranje ranjenosti, izgube ... dušili v sebi. Če teh stanj ne zdravimo pravilno, lahko zaradi pomanjkanja ljubezni živimo notranje zelo ranjeni in se počutimo nepomembne, celo zavržene.
Zavedati se moramo, da je naša notranja skladnost pomembna v prvi vrsti za nas same in hkrati za vse okoli nas. Nezadovoljstvo se kaže v obliki mentalnih in fizičnih sprememb, kot so motnje razpoloženja, razdražljivost, pretirana napetost, tesnoba, motnje spanja, prenajedanje s hrano ali pretirana neješčnost, motnje koncentracije, glavoboli, bolečine v mišicah in seksualna disfunkcija.
Kriza srednjih let se pojavi zaradi strahu pred staranjem in občutka, da so glavne faze življenja za nami. Vse preveč analiziramo preživeto življenjsko pot in se ukvarjamo z osebnimi očitki napak in krivd, kar poglobi nezadovoljstvo in jemlje ustvarjalno energijo za lepa doživetja v tem obdobju. Odprt pogled na življenjske spremembe in pravilno razumevanje toka življenja sta zelo koristna nasveta za vsakogar, ki lahko prehode v življenjskih obdobjih, še posebno v zrelih letih, preživlja na najbolj naraven in neboleč način.
Tudi pri nas pogosto zaznavamo astenijo, eno najpogostejših nevropsihiatričnih motenj, ki jo imenujemo tudi sindrom kronične utrujenosti. Ta se kaže v izčrpanosti organizma in izgubi moči. Lahko se pojavi kot posledica travme, fizične, čustvene ali psihološke prizadetosti. To se vedno kaže v izgubi vitalnih moči, tako organizma kot človeka navzven. Vzroki so lahko tudi kronične bolezni, ki so sicer pogostejše v urbanih in mestnih okoljih.
Simptomi astenije se kažejo v razdražljivosti, spremembah razpoloženja, pretiranem nezadovoljstvu, apatiji in tudi depresiji. Kronična izčrpanost organizma predstavlja vsako telesno preobremenjenost, ki je lahko tudi posledica pretirane športne aktivnosti, težkega fizičnega dela ali poškodb. Tudi psihična travma je lahko vzrok za hudo psihično utrujenost zaradi povečane porabe oligoelementov, ki so nujno potrebni za normalno psihično delo. Kronična izčrpanost organizma običajno spremlja človeka pri vseh kroničnih boleznih, denimo avtoimuni bolezni, kronični digestivni in endokrinološki bolezni, ponavljajočih se infekcijah, anemiji, malignih oboljenjih in uporabi nekaterih zdravil, na primer antidepresivov.
Vsa ta stanja si lahko človek lajša s spremembo življenjskega sloga, z ohranjanjem pravilnega ritma spanja, uživanjem zdrave prehrane, zadostnim gibanjem na svežem zraku in z urejeno čustveno higieno (da gradi in ureja svoj notranji svet).
Homeopatski pristop zdravljenja astenije ima dobre rezultate. Homeopatija, ki človeka obravnava celostno in je lahko primarno ali dopolnilno zdravljenje v sodelovanju s sodobno medicino, vključuje homeopatska zdravila, ki pomagajo pri teh težavah in se uporabljajo glede na različne vzroke astenije. Njihova prednost je, da se lahko predpišejo bolj prilagojeno telesni, čustveni in mentalni predispoziciji posameznika, z njimi podpremo proces vzpostavljanja porušenega ravnovesja v človekovem telesu, saj odpravljamo vzroke za določeno obolenje.
Psihične težave niso kategorija, ki bi jo zlahka definirali, saj so splet socialnih in kulturnih okoliščin ter bioloških dejavnikov. Zato izraze, kot so psihična preobremenjenost in stres, pogosto slišimo ne le v strokovnih krogih, ki se ukvarjajo z zdravjem človeka, ampak tudi v laičnih krogih. Psihične težave in stiske so se izvile iz ozadja, kamor so bile nekaj časa potisnjene, in spet stopajo v ospredje zanimanja humanistike, medicine in splošne javnosti.
***
Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim in postdoktorskim študijem na medicinski fakulteti v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala z nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji. Je članica izvršilnega odbora Evropskega združenja za integrativno medicino.
***
Vsako sredo točno opoldne si na spletni strani Dela podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:
Sabina Senčar, ginekologinja
prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog
Gabrijel Fišer, kirurg
izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica
prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog
dr. Maruša Hribar, homeopatinja
***
Po dosjeju zdravstvenih blogov brskajte TUKAJ.