Najnovejše raziskave v Avstriji kažejo, da so v različni paleti sredstev za preprečevanje neželene zanositve najpogosteje v uporabi kontracepcijske tablete. Čeprav je tako že vrsto let, pa so tudi na tem področju vse pogosteje v uporabi naravne učinkovine.
Najnovejše raziskave, ki so jih izvedli med ženskami, starimi od 16 do 36 let, kažejo, da jih kar 37 odstotkov najraje uporablja tablete za preprečevanje nosečnosti. To je bistveno več od vseh drugih načinov kontracepcije, najsi gre za »skladiščne« oblike hormonske kontracepcije – hormonske spirale, vaginalni obročki, paličice ali vsadki, obliži, trimesečne hormonske injekcije – ali za druge metode. Le vsaka peta ženska uporablja katero od preostalih metod zaščite, kot so kondomi, diafragme, bakreni vložki, naravno načrtovanje družine in podobno.
Izbiranje kontracepcije
Ženske pri kontracepcijskih sredstvih na prvo mesto postavljajo varnost in zanesljivost pri preprečevanju nosečnosti. Na drugem mestu je zahteva po tem, da telo zlahka prenaša kontracepcijsko sredstvo. Skoraj vsem ženskam se zdi ključno, da zaščita nima stranskih učinkov, polovica jih povečevanje telesne teže (pri jemanju tablet) vidi kot nesprejemljiv stranski učinek, za dve petini pa sta nesprejemljiva tudi posledični glavobol ali slabo počutje. Več kot 90 odstotkov vprašanih si želi, da bi kontracepcija čim manj obremenjevala organizem, okoli 75 odstotkov jih meni, da bi morale kontracepcijske tablete vsebovati hormone, identične hormonom v njihovem organizmu, skoraj 65 odstotkov pa si želi tudi to, da bi jim tablete lajšale težave med menstruacijo.
Bioidentična terapija
»Biogibanje napreduje in prav je, da je tako,« pravi dr. Christian Matthai, ginekolog z Dunaja. »Tudi v ginekoloških ordinacijah smo priča vse večji usmerjenosti k naravi in dolgoročnim rešitvam. Od nekaj se ve, da so ženske zdravstveno bolj ozaveščene kot moški. Ugotavljamo tudi, da ni malo žensk, ki si želijo narediti odmor v jemanju kontracepcijskih tablet, čeprav to zanje medicinsko ni ne nujno ne smiselno. Vse več je tudi pacientk, ki se želijo hormonsko zaščititi pred zanositvijo, vendar pa si želijo preparate z nizkim hormonskim odmerkom,« dodaja dr. Matthai.
»Poleg tega niso samo ženske v menopavzi tiste, ki si želijo bioidentično nadomestno hormonsko terapijo. To terapijo si vse pogosteje želijo tudi mlade ženske, ki pravijo: 'Če že jemljem hormone za kontracepcijo, naj bodo to tisti hormoni, ki jih moje telo pozna, oziroma takšni, ki bodo najmanj škodili mojemu zdravju,'« pojasnjuje ginekolog.
Manjša možnost napake
Vse omenjene zahteve žensk so bile izpolnjene z uvedbo sodobne monofazne tablete (v Avstriji je na voljo od začetka tega leta), ki je kombinacija telesno identičnega hormona 17 beta-estradiola in nomegestrol acetatoma. »Novi preparat je obogatil široko paleto kontracepcijskih sredstev in metod, ki danes omogočajo individualizirano kontracepcijo, posebej prilagojeno vsaki ženski,« pravi dr. Michael Einekheli, ginekolog z Dunaja in predsednik Profesionalnega združenja avstrijskih ginekologov.
»Za novo tableto je značilno to, da ima vsako pakiranje 24 tablet s popolnoma identično dozo učinkovin in štiri tablete brez učinkovin. Ta shema lajša jemanje tablet, saj se lahko v primeru, če uporabnica pozabi zaužiti tableto, pakiranje uporablja še naprej.
Ti vidiki so pomembni zato, ker se največ neželenih nosečnosti zgodi prav zaradi napak pri jemanju tablet,« poudarja dr. Doris Linsberger, specialistka ginekologije in spolne medicine iz Kremsa.
Pri jemanju tistih štirih tablet, ki ne vsebujejo hormonov, pride le do štiridnevne menstruacije, dodaja dr. Linsbergerjeva. »Tako so izpolnjene zahteve številnih žensk po lažji oziroma krajši menstruaciji. Poleg tega se celo dogaja, da pri približno vsaki tretji ženski, ki te tablete uživajo več mesecev, mesečna krvavitev popolnoma izostane.« To pa je po prepričanju zdravnice za ženske, ki imajo mučne menstruacije – zaradi močnih krvavitev, močnejših stranskih menstruacijskih težav ali močno izraženega predmenstrualnega sindroma –, izvrstna rešitev.