Že sam odziv na našo tokratno Revoltirano anketo, v kateri smo vas spraševali o smiselnosti prodaje Mercatorja hrvaškemu trgovskemu velikanu Agrokorju, kaže, da posel, ki bo s plačilom kupnine predvidoma sklenjen danes, uživa izjemno pozornost slovenske javnosti.
Ta pa se, sodeč po izidu ankete, v veliki večini ne strinja z odločitvijo (do)sedanjih lastnikov, da podjetje prodajo hrvaškemu živilsko-trgovskemu mogotcu Ivici Todoriću, pa tudi sicer niso navdušeni nad prodajo Mercatorja tujcem. Dva od treh (65 odstotkov) anketirancev namreč menita, da mora tako pomembno podjetje ostati v slovenskih rokah, pri čemer imajo najbrž v mislih (tudi) veliko odvisnost slovenskih dobaviteljev od najboljšega soseda. Slaba četrtina (24 odstotkov) jih na drugi strani prodajo podpira, češ da bo Agrokor težko še slabši lastnik od sedanjih, dobri desetini (11 odstotkov) pa je vseeno.
Nasprotniki prodaje Mercatorja prevladujejo tudi med tistimi, ki so izkoristili možnost utemeljitve svojega glasu. Granada Benčič tako meni, da je že iz financiranja posla razvidno, da so v ozadju Agrokorjevega nakupa finančni lobiji, ne pa strateški interes kupca. Slovenski trgovec bo po njenem nakup plačal sam, s prodajo nepremičnin in z izgubo delovnih mest. Na drugi strani pa Jožica Praprotnik zagovarja prodajo z besedami: »Glede na to, da celotna struktura delovanja Mercatorja ne sloni na dobrem poslovanju, ampak na dobri milijardi kreditov, ki se vedno znova samo reprogramirajo, mogoče ne bi bilo slabo, da se tudi tak mastodont včasih malo premakne.«
Kaj menite o liberalizaciji GSO?
Po tem, ko so se evropski okoljski ministri pred časom zavzeli za omilitev omejitev za širjenje pridelave gensko spremenjenih rastlin na evropskih tleh, vas v novi Revoltirani anketi, ki bo na naši spletni strani (Delo.si) objavljena do prihodnjega četrtka, sprašujemo, kaj menite o liberalnejši politiki EU do GSO? Oddajte svoj glas in ga utemeljite!