Uveljavljeni italijanski novinar Claudio Gregori (Gazzetta dello Sport) je ob zadnjem dopinškem primeru na Touru, ko so francoski žandarji aretirali ženo italijanskega kolesarja Daria Friga na cestninski postaji v Albertvillu in v njenem avtomobilu našli večjo količino prepovedanih sredstev, zapisal, da biblijski primer »dopinga« (Adamovo jabolko) še zdaleč ni preteklost. To ne dokazuje le Sussane Frigo, temveč tudi mnogi drugi primeri športnikov in športnic ter njihovih partnerjev, vpletenih v nečedne posle.
»Žene niso nedolžne ovčice. Zelo dobro vedo, kaj delajo in v kaj se spuščajo, ko pomagajo svojim možem,« je zapisal Gregori v komentarju. Po njegovem naj bi bil primer Frigo (Italijana so izključili s Toura) le vrh ledene gore. Edita, žena pred leti na Touru enega najboljših kolesarjev Raimondasa Rumsasa, je bila doslej najbolj razvpit primer soproge športnika, povezane z dopingom.
Latvijka, ki je presedela kar 75 dni v francoskem zaporu, pravi, da se preiskave, kakršno je doživela v deželi največje dirke na svetu, ne dogajajo naključno, kot si to želijo nekateri prikazati. »Nekomu je zagotovo v interesu pošiljati policijo na francoske avtoceste,« pravi gospa Rumsas, mati štirih otrok, ki po sodiščih poseda že tri leta. Na vprašanje, ali zapor ni vendarle preveliko tveganje za družino oziroma pare, ki imajo otroke, je odgovorila, da sta s partnerjem v istem čolnu. »Deliva si vse, v dobrem in slabem. Ko sem videla moža, kako trpi na dirki, sem bila pripravljena storiti vse, da mu pomagam. V tem ne vidim nič slabega in kaznivega. Dejstvo pa je tudi, da noben zakon ne prepoveduje ženam, da imajo pri sebi zdravila, ki jih potrebujejo drugi družinski člani,« je odgovorila Edita Rumsas. Svojega moža je opisala kot žrtev prestroge roke pravice. Zanimivo pa je, da so Raimondasa le leto dni po aferi na Touru (leta 2002 je bil tretji za Lanceom Armstrongom in Špancem Josebo Belokijem) ujeli na kontroli dopinga. Dokazali so mu uživanje EPO!
Frigova žena, tako kot tudi Davida Rebellina in še nekaterih drugih kolesarjev, je bila kratek čas v zaporu, ker je očitno spregovorila o »prepovedanem tovoru«. Kaj je francoskim preiskovalcem povedala, se še ne ve, prav tako tudi ne, ali bodo proti njej sprožili kazenski postopek. Friga pa zagotovo čakajo nove preiskave v Italiji, kjer je bil vpleten v dopinško afero že na Giru 2001.
Marion z dežja pod kap
Drugi primer zakonskega para, vpletenega v jemanje prepovedanih sredstev, ki bo zagotovo veliko bolj usoden za svetovni šport, je te dni spet dobil novo poglavje. Atleta Marion Jones in Tim Montgomery trdita, da nista jemala nič prepovedanega, kar jima tudi na testih nikoli niso dokazali. Toda obtožbe Victorja Conteja, šefa zloglasnega kalifornijskega laboratorija Balco, so čedalje bolj hude. Kot del pogodbe s tožilcem, je Conte te dni priznal, da je prodajal prepovedani THG znanim športnikom, še zlasti atletom in igralcem baseballa. Marion Jones se brani z vsemi sredstvi (tudi s protitožbo za 25 milijonov dolarjev), dejstvo pa je, da je bila v družinskem razmerju vpletena že v afero prek prvega moža, metalca krogle C. J. Hunterja, ki je kar trikrat padel na kontrolah pred OI v Sydneyju.
Takrat so jo pustili pri miru, ker je bila pač ikona ameriškega športa. Ločitev od Hunterja ji ni pomagala. Z Montgomeryjem se je zapletla v afero, ki jo bo zagotovo stala nadaljnje kariere. Najbogatejši sponzorji so ji že obrnili hrbet, cena njenega nastopa pa je padla s 100.000 dolarjev na 5000!
Doping kot maščevanje
Če je Marion žrtev ljubezni, pa je bila Švedinja Ljudmila Engqvist, nekoč najhujša tekmica Brigite Bukovec na ovirah, »žrtev ljubosumja«. Kot gospa Narožilenko je bila leta 1993 v Rusiji kaznovana s štiriletno prepovedjo nastopanja zaradi jemanja steroidov. Toda sodišče v Moskvi jo je oprostilo. Mož Nikolaj je v zagovor svoje žene povedal, da ji je zaradi ljubosumja na skrivaj podtikal prepovedana sredstva. Ljudmila in Nikolaj sta si izmislila nov motiv - doping kot maščevanje! Ljudmila se je seveda ločila od Nikolaja in poročila s švedskim menedžerjem. Z novim imenom je za Švedsko osvojila prvo zlato atletsko kolajno na OI. Po operaciji tumorja se je leta 2002 pripravljala za nastop na zimskih OI v bobu. In glej ga zlomka. Spet je padla na kontroli dopinga. Z novim imenom v stari podobi in s preskušenim steroidom...
Ljudmila v svetu družinskega dopinga ni bila osamljena. Nekaj podobnega kot z njo in Nikolajem se je dogajalo z junakinjo plavalnih tekmovanj na OI v Atlanti, Nizozemko Michelle Smith. Po poroki z metalcem diska Erikom de Bruijnom, ki je bil kaznovan s štiriletno prepovedjo nastopanja zaradi jemanja anabolikov, je tudi ona padla na kontroli. Pri nenapovedani kontroli je v vzorec nalila whisky, da bi skrila vse, kar je takrat jemala. Analiza je pokazala, da bi morala spiti pol soda »ognjene vode«.
Sožitje dveh svetov
Psihologi pravijo, da imajo dopinški primeri zakonskih partnerjev več plati in jih je treba obravnavati iz vsaj treh zornih kotov - etičnega, odnosa med partnerji in koristoljubja. V športu naj bi ob vsem znanju in nadarjenosti posameznika najbolj spoštovali lojalnost, čistost in korektnost. Doping je največkrat posledica velike želje po uspehu in hitrem zaslužku, ki ga je v šport uvedla moderna ekonomija, izdatno pa podprli mediji. Pri športnih parih gre za neke vrste sožitje dveh svetov - družinskega in športno-profesionalnega. Žene znanih športnikov se pogosto identificirajo s priljubljenostjo moža, kar jim največkrat prinaša veliko koristi. Pri tem jih ne zanimajo moralni prekrški, posledice pa so, da postanejo tudi sokrivke pri njihovih dejanjih. Kolesarske žene zagotovo sodijo v ta razred.