London - V Angliji so se po "zadržanem" začetku nove sezone v elitni Premier League razplamtele razprave o morebitni krizi v angleškem klubskem nogometu. Po desetletju nenehne rasti, ki je prvo angleško ligo zasidrala na sam vrh svetovne priljubljenosti, so se ob visokih cenah vstopnic in previdni, obrambni igri ekip nenadoma začeli prazniti stadioni. H krizi je prispeval tudi upad dramatičnosti, za katerega je poskrbela absolutna prevlada sanjskega moštva Chelsea iz Londona.
Londonski projekt Rusa Abramoviča ima namreč po šestih krogih z maksimalnim možnim izkupičkom in brez prejetega zadetka že šest točk prednosti pred zasledovalci. Chelsea kljub temu ne igra na razprodanem stadionu - na prvi tekmi lige prvakov proti Anderlechtu je na primer v oči bodlo 13.000 praznih sedežev. Nekateri krivijo izjemno visoke cene vstopnic, ki stanejo okoli 60 funtov (89 evrov), najcenejših, celo za otroke, pa ni moč dobiti pod 45 funti. Nemški nogometni navdušenci lahko na primer svoj največji klub, Bayern Muenchen, vidijo za malone štirikrat nižjo vsoto.
Slabši obisk tekem kot v zadnji letih beležijo tudi pri večini ostalih angleških klubov. Minuli konce tedna je na stadionih klubov Premier League v povprečju samevalo 7.000 sedežev. Bolton je po svojem sploh prvem evropskem nastopu v koš vrgel 10.000 neprodanih vstopnic, tekmo Middlesbrougha v pokalu UEFA pa si je na stadionu, ki sprejme 32.000 ljudi, ogledalo 14.191 gledalcev. Vodstvo lige s pojasnilom, da je prezgodaj za sodbe, poziva k mirnosti in preudarnosti, a hkrati že načrtuje razna delovna omizja in raziskave.
Medtem ko nekateri za upad zanimanja gledalcev v Angliji - obisk nogometnih navdušencev v Italiji, Španiji, na Portugalskem in v Nemčiji ostaja stabilen - krivijo poplavo prenosov nogometnih tekem po televiziji, drugi s prstom kažejo na same tekme, ki vse bolj spominjajo na italijanski nogomet v 90-letih, saj se zdi, da moštva igrajo predvsem z namenom ne izgubiti. Število zadetkov v prvi angleški ligi v novi sezoni s povprečjem 2,1 na tekmo zaostaja za statističnimi kazalci v Španiji, Italiji in Nemčiji, nazorna pa je tudi primerja z lanskim in predlanskim stanjem v tem obdobju, ko so se angleške mreže tresle 3,0 oziroma 2,8-krat na tekmo.
Govora je o epidemiji postavitve 4-5-1, ki naj bi botrovala dolgočasnim obračunom na sredini igrišča. Arsene Wenger, francoski strateg Arsenala, ki velja za redko izjemo, je prepričan, da si angleški nogomet sam koplje jamo: "Če nekdo potroši 70 funtov za ogled tekme, tega ne stori, da bi se dolgočasil. Uživati želi v nogometni tekmi in naša odgovornost je, da mu to zagotovimo."