Armstrongov prihod čas za Janijev odhod?

Vrnitev Lancea Armstronga v moštvo Astane bo nedvomno v veliki meri prekrižala načrte slovenskemu kolesarju Janiju Brajkovič, ki bo na Giru verjetno postal Armstrongov pomočnik.

Objavljeno
22. oktober 2008 10.14
Vito Divac
Vito Divac
Ljubljana – Alberto Contador, Lance Armstrong, Levi Leipheimer, Andras Klöden, Jani Brajkovič ... To je vrstni red najboljših kolesarjev Astane, ki bodo tudi v tem zaporedju v prihodnji sezoni nosili kapetanske trakove na največjih dirkah. Najboljši slovenski kolesar minule sezone je torej šele peti mož moštva Johana Bruyneela, kar ni najbolje za njegove visokoleteče načrte.

 

Vrnitev Armstronga, ki je sicer Brajkovičev kolesarski vzornik in je bil njegov prvi učitelj ob prestopu v elitno konkurenco, mu je v veliki meri prekrižala načrte. Američan je namreč napovedal nastop na Giru, ki pa je tudi eden glavnih ciljev Belokranjca v letu 2009. Glede na to, da bo imel 7-kratni zmagovalec Toura zagotovo prednost, ker ga imajo Italijani za največjega promotorja stotega Gira, je vprašanje, kakšne možnosti bo imel najboljši slovenski kolesar sezone, da izpolni svoj cilj – uvrstitev na zmagovalni oder. Armstrong se bo, kot kažejo zaupne informacije iz Astane, v celoti osredotočil na Giro, na Touru pa ga najbrž ne bo. To pomeni, da bo moral biti Jani pomočnik.

 

Je Armstrongov prihod v Astano torej čas za Brajkovičev odhod, je ta čas ena izmed velikih dilem v strokovnem štabu slovenskega kolesarja. Že lani po razpadu Discoveryja je bil na poti v Nemčijo v takratni T-Mobile (sedanjo Columbio), vendar ga je Bruyneel prepričal, naj se mu pridruži v Astani. V kazahstanskem moštvu je kazalo, da bo stopil ob bok Contadorju, a so se načrti še pred začetkom sezone sfižili zaradi vpletenosti kazahstanskega moštva v dopinške afere na Touru 2007. Bolezen in odpoved Gira (organizatorji Astane niso povabili) sta krivuljo napredovanja za nekaj mesecev obrnila navzdol. Zaključek sezone je bil za »letečega Belokranjca« v danih razmerah sanjski.

 

Po odličnih nastopih Po Nemčiji (3.), Po Kataloniji in Avstriji (7.), na SP v vožnji na kronometer (8.) in Po Lombardiji (2.) mu ponudb ne manjka. Najbolj vztrajna sta Bjarne Riis, ki ga vabi v danski CSC, in Giuseppe Saronni, ki bi ga rad videl v italijanskem Lampreju. Jani časa noče prehitevati. Z Astano ga veže še enoletna pogodba, tako da bo počakal in videl, kakšen status mu bosta menedžer Bruyneel in športni direktor Dirk Demol namenila oziroma zagotovila. »Če ne bom dobil priložnosti, da tudi zase nekaj naredim, bom zagotovo zapustil moštvo. Prihajam namreč v leta, ko nimam več 'rezerve' in se ne morem več sklicevati na mladost,« Brajkovič ne bo vztrajal pri Bruyneelu, ki ga je kot strateg popeljal v svet najvišjega kolesarstva. »Johan je izvrsten strokovnjak, vendar pa moram spoštovati predvsem sebe in svojo kakovost. Če bi šel na Tour kot peti mož, bi to pomenilo garanje za druge in popolno izčrpanost. Tega pa si ne želim, ker hočem v celoti uveljaviti svojo kakovost,« je razmišljanje o argumentih, ki ga vodijo v drugo smer, nadaljeval Brajkovič, ki bo decembra dopolnil 25 let.

 

S trenerjem Milanom Erženom sta že sestavila okvirni program, v katerem je v ospredju ProTour. Na seznamu želja v prvem delu sezone so dirke Pariz–Nica oziroma Tirreno–Adriatico, Po Baskiji, Liege–Bastogne–Liege, Romandija in Giro. Sodeč po tem, kar je pokazal Po Nemčiji in Po Lombardiji, ima Brajkovič vse možnosti, da bo uspešen tudi na teh dirkah. Vloga klasičnega pomočnika mu značajsko in kolesarsko ne ustreza. Sicer pa je Bruyneel letos na Giru, ko je imel Brajkovič največ težav s formo in zdravjem, na vprašanje, kdaj ga bomo videli na Touru, odgovoril, da mora najprej priti na raven, na kateri je bil lani. Letos je to raven že krepko preskočil ...

 

Iz sredine tiskane izdaje Dela