Astana poletela v nebo

Čeprav je Fabian Cancellara zahvaljujoč nekaj stotinkam sekunde ohranil rumeno majico, je bila včerajšnja zgodba dneva izjemna ekipna »ura resnice« Astane.

Objavljeno
08. julij 2009 00.00
Vito Divac
Vito Divac
Montpellier - Čeprav je Fabian Cancellara zahvaljujoč nekaj stotinkam sekunde ohranil rumeno majico, je bila včerajšnja zgodba dneva izjemna ekipna »ura resnice« Astane, v kateri je na vrh lestvice zasidrala kar štiri kolesarje Johana Bruyneela. Ob Lanceu Armstrongu, ki ima enak čas kot Cancellara, še Alberta Contadorja, Andreasa Klödna in Levija Leipheimerja. Tour bo po Montpellierju ubral novo taktično pot, v kateri se bo vse vrtelo okrog Armstronga in Bruyneela. Njuno zadovoljstvo je bilo popolno. Zdaj imata v rokah prav vse adute.

Dvoboj dveh najmočnejših ekip na letošnji »francoki pentlji« - Astane in Saxo Banka (drugouvrščeni Garmin je bil zavoljo boja za rumeno majico povsem v medijskem ozadju) - je bil velika kolesarska predstava, ki je, kot je poudaril Armstrong, pokazala vso lepoto in dinamiko tega športa. Medtem ko je ekipno tekmo prepričljivo dobila Astana, se je posamična bitka med Cancellaro in Armstrongom končala z mrtvim tekom. Američan je nadoknadil še včeraj domala »nedosegljivih« 40 sekund zaostanka. »Seveda sem nekoliko razočaran, ker nisem osvojil rumene majice, vendar jih imam za uteho veliko doma,« je Američan odgovoril Cancellari, ki je igro stotink opisal z natančnostjo švicarskih ur. »Mi smo si izmislili 'kronometer', zato je prav, da je v igri stotink sekunde čas moj zaveznik,« je švicarski specialist za »vožnje na čas« komentiral razplet ekipne preizkušnje, kakršne na Touru še ni bilo. Desetinke sekunde so v kolesarstvu, kjer sicer uradno štejejo sekunde, že velikokrat odločale o majicah, vendar večinoma le na uvodnih kronometrih, nikoli pa sredi dirke.

 

Armstrong je prepričan, da je bila ekipna preizkušnja zavoljo izjemnega nastopa Astane tudi konec upov za mnoge favorite (o imenih ni želel govoriti). Kdo so poraženci, ni težko ugotoviti. Frank Schleck, Vladimir Karpec, Carlos Sastre in Cadel Evans zaostajajo že za več kot dve minuti ... Na vprašanje novinarjev, kako vidi nadaljevanje Toura, oziroma, ali sta se s Contadorjem dogovorila, kdo bo v tekmovalno izjemno vročih dneh kapetan, je odgovoril, da vsi zdaj pričakujejo prvo gorsko preizkušnjo v Andori.

 

»Mi smo v najboljšem položaju, saj imamo v vrhu štiri močne adute. Odgovor, kdo med nami bo vodil kolo, bomo dobili na vrhu Arcalisa v petek. Pri izbiri kapetana pa sta vselej dve poti. Če bo odločala zgolj moč, potem ni dvoma, da je to Alberto (po besedah francoskih kolesarjev je bil Španec krivec za razpad glavnine v 3. etapi - op. p). Vodja ekipe pa mora imeti tudi vse druge vrline: izkušnje, zaupanje in taktično zrelost. To pa je v Astani moja vloga. Do konca Toura je še veliko 'odločilnih' etap,« je 7-kratni zmagovalec dirke prvič stopil pred novinarski zbor in ponovil nekaj že slišanih in zapisanih izjav. Denimo, da je bil pred letom prepričan, da lahko osvoji rumeno majico, pred šestimi meseci, da bo veliko težje, kot je menil, po Giru pa, da nima velikih možnosti. Zdaj je spet v igri. Pravi, da realno razmišlja: »Astana ima moštvo za zmago ...«

 

Iz sredine tiskane izdaje Dela