Jorgejevo najlepše poslovilno darilo Yamahi

Motociklizem: Popoln konec tedna Lorenza na VN Valencie – Marquezu zmanjkala dva kroga.

Objavljeno
13. november 2016 23.25
Miha Šimnovec
Miha Šimnovec
Valencia – Jorge Lorenzo je bil minuli konec tedna razred zase na zadnji letošnji postaji za svetovno prvenstvo v razredu motoGP. Potem ko je bil najhitrejši na obeh petkovih treningih in si je v soboto z novim rekordnim časom pridirkal tudi najboljše izhodišče, je včeraj zanesljivo slavil še zmago na veliki nagradi Valencie, na kateri je vodil od štarta do cilja. To je bilo njegovo najlepše poslovilno darilo za Yamaho.

O zmagovalcu tokrat ni bilo nobenega dvoma. Lorenzo, ki po devetih sezonah zapušča Yamaho in se seli k Ducatiju, je po raketnem štartu hitro pobegnil zasledovalcem in v nadaljevanju kot vodilni bolj ali manj le še nadzoroval dogajanje za seboj. Tako je bilo videti od daleč, znotraj njega pa je – kakor je zaupal na novinarski konferenci – vrelo.

»V zadnjih desetih krogih sem se zelo mučil, prav trpel sem,« je priznal 29-letni as iz Palme na Mallorci in v nadaljevanju pojasnil, kaj mu je sivilo lase. »Potem ko sem si privozil že pet sekund naskoka, se je razlika nenavadno hitro stopila za pol sekunde. Na tabli, ki so mi jo mehaniki pokazali, ko sem prečkal štartno-ciljno črto, sem opazil, da se je tedaj na drugo mesto prebil Marc Marquez. Vedel sem, da bo v zadnjih krogih naredil vse in me poskušal ujeti,« je razložil, kaj mu je v tistih trenutkih rojilo po glavi.

Ob tem je domneval, da ima Hondin adut, ki si je že pred mesecem dni v Motegiju zagotovil letošnji naslov svetovnega prvaka, zadnjo gumo v boljšem stanju. »Sam sem imel precejšnje težave z njeno levo stranjo, zaradi česar sem moral v drugi polovici dirkati nadvse osredotočeno in natančno. To velja še posebej za ciljni zavoj, v katerem sem se moral večkrat močno potruditi, da nisem izgubil nadzora nad svojim motorjem,« je razpredal Lorenzo.

Marquez se mu je takrat res hitro približeval. »Kot za stavo je nadomestil po osem, deset metrov. Zato moram reči, da sem imel precejšnjo srečo, ker je imel Marc na začetku toliko preglavic, sam pa sem lahko v tistem obdobju vozil zelo hitro, tako da sem si lahko izbojeval dovolj veliko prednost,« je odleglo Yamahinemu dirkaču, potem ko je v cilj rešil dobro sekundo zaloge pred Marquezom. Na ta način je dosegel četrto zmago v letošnji sezoni in skupno 44. za svetovno prvenstvo v kraljevskem razredu.

»Lepšega zaključka z Yamaho, pri kateri sem preživel čudovitih devet let, si ne bi mogel želeti. To je bil popoln konec tedna z najboljšim štartnim položajem, najhitrejšim krogom, zmago – in to na moji jubilejni 250. dirki v SP. Zelo sem ponosen in srečen,« je kar žarel od navdušenja Lorenzo in za konec obljubil, da bo z ekipo – zdaj že nekdanjo – pošteno proslavil podvig na včerajšnji veliki nagradi Valencie.

Marquez je obžaloval svoj slabši začetek, s katerim je – kot se je izkazalo pozneje – zapravil vse možnosti, da bi resneje ogrozil vodilnega rojaka. »Ne vem, kaj se je zgodilo z motorjem, toda pri štartu ga je kar precej dvignilo. S tem sem izgubil več mest in potreboval sem dalj časa, da sem se spet prebil naprej. Kakor je že v soboto izjavil Valentino, je na tej progi res težko prehitevati,« je potarnal 23-letni Španec in pristavil, da bi potreboval še kakšna dva kroga za morebitni napad na Lorenza.

»Toda nočem se izgovarjati. Na voljo sem imel 30 krogov, v katerih je bil – če potegnemo črto – Jorge boljši. Ves konec tedna je bil izjemen, zato si je zaslužil zmago,« je Marquez čestital junaku zadnje letošnje preizkušnje za SP. Pohvale pa so deževale tudi na račun Italijana Andree Iannoneja (Ducati), ki je kljub hudim bolečinam v svojem načetem hrbtu (še od septembrskega padca v Misanu) v razburljivem dvoboju za tretje mesto strl odpor slovitega rojaka Valentina Rossija.