Lorenzo in Rossi pred novinarji kot majhna otroka v peskovniku

Španec Jorge Lorenzo očital Valentinu Rossiju, da ga je v Misanu prehitel s pretirano agresivnim manevrom.

Objavljeno
12. september 2016 23.57
Miha Šimnovec
Miha Šimnovec
Ljubljana – Čeprav je Valentino Rossi na nedeljski veliki nagradi San Marina, 13. letošnji postaji za svetovno prvenstvo v razredu motoGP, vodil kar 20 od 28 krogov, to vseeno ni bilo dovolj za njegovo tako želeno zmago pred številnimi navijači. Povsem nepričakovano mu jo je pred nosom speljal Hondin drugi mož Dani Pedrosa, ki se je kljub podvigu na novinarski konferenci znašel v senci obeh Yamahinih šampionov.

Branilec naslova svetovnega prvaka Jorge Lorenzo, ki se je moral v Misanu sprijazniti s tretjim mestom za Pedroso in Rossijem, je namreč po dirki moštvenemu tekmecu očital, da ga je prehitel s pretirano agresivnim manevrom. Tako je odgovoril na Italijanovo razlago, da se je na dirkališču, poimenovanem po tragično ponesrečenem Marcu Simoncelliju, zmeraj težko prebiti naprej. Ker je v Mugellu ostal predolgo za njim, kar mu – kot je dejal – ni prineslo sreče, je tokrat izkoristil prvo priložnost, ki se mu je ponudila.

»O tem imamo lahko različna mnenja, moje pa je, da je bil Valentino malce preveč agresiven. Ne bi mu bilo treba prehiteti na takšen način, vendar pa je to pač njegov slog. Drugi to počnejo bolj čisto,« je presodil Lorenzo, medtem ko se mu je Rossi zgolj smehljal in pri tem zmajeval z glavo. »To je resnica,« je vztrajal 29-letni Španec, nakar mu je osem let starejši Italijan odvrnil, da to ni res: »Poglej si še enkrat manever po televiziji!«

Lorenzo je zatem pripomnil, da bi se – če ne bi popustil – zaletela in zdrsnila s proge. »Ali pa bi padel le jaz. Ti morda ne,« je branilec lovorike še naprej obtoževal sedemkratnega svetovnega prvaka v kraljevski kategoriji cestno-hitrostnega motociklizma, da vozi nevarno. Rossi je enako trdil zanj, češ da tudi on zmeraj prehiteva agresivno! »Kdaj?« je zanimalo Lorenza. »Zdaj se sicer ne spomnim, nobenega konkretnega primera, toda kar poglej si nekaj zadnjih dirk,« se je smehljal 37-letni Italijan in pribil, da njegov manever ni bil nič hujši od, denimo, tistega, s katerim se je mimo njega prebil Pedrosa. Ali Marc Marquez pred tednom dni v Silverstonu.

»Ne smej se in spoštuj moje mnenje!« je trikratni svetovni prvak v razredu motoGP vidno izgubljal živce, verjetno toliko bolj razočaran, ker je vnovič izgubil interni dvoboj pri Yamahi, pri kateri so – kot sam pravi – začeli favorizirati Rossija, potem ko je sredi aprila naznanil svoj prestop k Ducatiju. V skupnem seštevku Lorenzo zdaj za drugouvrščenim moštvenim tekmecem na tretjem mestu zaostaja za 18 točk, od vodilnega rojaka Marqueza, ki je veliko nagrado San Marina končal na nehvaležnem četrtem mestu, pa ga loči že 61 točk, tako da so njegove možnosti na ubranitev naslova le še teoretične.

Hondin zvezdnik, ki pridno zbira točke in je na najboljši poti k svoji tretji lovoriki v kraljevski kategoriji po sezonah 2013 in 2014, se je – zanimivo – pri vroči debati okrog Rossijevega in Lorenzovega dvoboja postavil na Italijanovo stran. »To je bil povsem normalen manever. Seveda nekoliko agresiven, vendar pa ga moraš izvesti na takšen način, če voziš pod pritiskom domače dirke in veš, da je Jorge prav tako zelo hiter,« je podal svoje videnje na zaplet Marquez, ki se je sicer že pred štartom preizkušnje v Misanu sprijaznil s tem, da bo izgubil točke v primerjavi z Yamahinima dirkačema.

»Ker je Dani na koncu ugnal Valentina, mi jih je slednji odščipnil le sedem. To je bilo zelo pomembno, če pa se bo moja zaloga še bolj topila, bo prej ali slej napočil trenutek, ko bom moral tudi sam veliko več tvegati. Dokler pa mi bo prednost zagotavljala miren spanec (pred zadnjimi petimi preizkušnjami ima še udobnih 43 točk naskoka pred Rossijem), bom vozil tako kot nazadnje,« je še dejal 23-letni Španec.