Moto gp: Lorenzo najsrečnejši v deževni drami v Zaragozi, grd padec Rossija

Vodilni dirkač v razredu moto gp Marc Marquez je na VN Aragonije z nespametno potezo podaril zmago Jorgeju Lorenzu.

28. september 2014 15.21
MOTORCYCLING-PRIX/
Š. Ro., J. P., Delo.si

Zaragoza - Zmagovalec VN Aragonije v elitnem motociklističnem razredu moto gp je Španec Jorge Lorenzo. Dirkač Yamahe je do svoje prve zmage v tej sezoni prišel zasluženo, četudi po spletu (ne)srečnih okoliščin in po pravi drami, ki jo je na stezi v Zaragozi povzročil dež. Oba dirkača Honde Marc Marquez in Dani Pedrosa sta namreč predolgo vztrajala na gumah za suho stezo in zato plačala davek ter ostala praznih rok.

Hud boj za drugo mesto je naposled dobil Španec Aleix Espargaro, tretji je bil Britanec Cal Crutchlow. Marquez je bil na konču šele 13., Pedrosa pa 14.

V skupnem seštevku ima Marquez zdaj 292 točk, Pedrosa 217, Rossi je ostal pri 214, Lorenzo pa ima zdaj 202 točki. Sezona se bo nadaljevala v japonskem Motegiju čez 14 dni.

Na spolzki stezi številni odstopi

Vodilni dirkač v kraljevskem motociklističnem razredu Marquez je bil najhitrejši v kvalifikacijah in obenem postavil še nov rekord dirkališča v Alcanizu. Drugi v kvalifikacijah je bil Pedrosa, tretji pa Italijan Andrea Iannone, ki se je na začetku dirke prebil mimo Marqueza, a nato po izmenjavanju v vodstvu zdrsnil in dirko končal predčasno. Podobna usoda je doletela tudi Italijana Valentina Rossija, ki ga je zaneslo na enem ob robnikov, najuspešnejši dirkač vseh časov pa je grdo padel in končal v zaščitni ogradi. Reševalci so ga odnesli na nosilih, vendar pa naj italijanski zvezdnik ne bi bil huje poškodovan, so ga pa zaradi udarca v glavo zadržali na opazovanju.

Marquez je za tem nadaljeval na čelu, vendar pa ni dirkal v najboljšem ritmu, vse bolj se mu je približeval rojak Jorge Lorenzo in ga 15 krogov pred koncem tudi prehitel. Toda mladi Španec je že nekaj krogov za tem vrnil udarec in se vrnil na čelo, tretji je nadaljeval Pedrosa. Stezo v Zaragozi so že močile dežne kaplje, ki so botrovale nekoliko slabšim časom, vseeno pa se je v ospredju nadaljeval hud boj. Devet krogov pred koncem je Marquez v enem od ovinkov naredil napako in znova spustil predse Lorenza. A spet je sledil nov preobrat. Že v naslednjem krogu sta oba Hondina dirkača švignila mimo in znašel se je na tretjem mestu.

Vodilno mesto je za tem za nekaj časa prevzel Pedrosa, toda oba z Marquezom bi morala pet krogov pred koncem zaradi dežja zamenjati motorja. A še preden je Pedrosa prispel do garaž, je na ciljni črti zdrsnil in končal v pesku, Marquez pa se je odločil, da bo vztrajal na gumah za suho stezo, toda tudi sam hitro plačal davek. Tudi on je padel in tako zapravil zmago ter jo podaril Lorenzu, ki je varno, z gumami za dež, prišel na prvo mesto.

Fenati in Vinales

V razredu moto2 je zmagal Španec Maverick Vinales, ki je tako prekinil uspešen niz rojaka Esteva Rabata, ki je zmagal na treh zaporednih dirkah in tudi zadržal vodstvo v skupnem seštevku za naslov prvaka. Tretje mesto je zasedel Francoz Johann Zarco.

Italijanski motociklist Romano Fenati je zmagovalec preizkušnje v razredu moto3. Drugo mesto je zasedel Španec Alex Marquez, tretje pa Britanec Danny Kent. Veliko razočaranje je doživel Jack Miller, ki je v Zaragozo prišel kot vodilni v SP, po nesrečnem odstopu pa skupno vodstvo predal Marquezu.