Ljubljana – Valentino Rossi bo pojutrišnjem »praznoval« prav poseben jubilej; VN Velike Britanije bo namreč že njegova 250. dirka za svetovno prvenstvo v razredu motoGP. Italijanski motociklistični as bi za ta dogodek težko izbral boljše prizorišče: v Silverstonu je lani zmagal v dežju in s podvigom prevzel tudi skupno vodstvo.
Da se potem prvenstvo ni razpletlo po njegovem okusu, ga še danes pekli. Nikakor ne more preboleti, kako sta ga v finišu izigrala Španca Jorge Lorenzo in Marc Marquez. »Ker vse skupaj res ni bilo pošteno, mi je bilo nekaj časa slabo. Še posebej težki so bili prvi trije tedni po končani sezoni, po reliju v Monzi pa sem vendarle naredil križ čez tiste dogodke. Seveda jih še nisem pozabil, se pa tako trudim, da bi jih izbrisal iz spomina,« je poudaril Rossi, toliko bolj razočaran nad lanskim končnim izplenom, ker je v prejšnjo sezono vložil ekstremno veliko energije.
»Škoda, kajti bil sem res blizu lovoriki,« še vedno obžaluje, na kakšen način se mu je izmuznil osmi naslov svetovnega prvaka v kraljevskem razredu (in skupno deseti). Za Lorenzom, moštvenim tekmecem pri Yamahi, je na koncu zaostal za pičlih pet točk. Tudi zdaj (po 11. od 18 preizkušenj) v skupnem seštevku drži drugo mesto, toda njegov zaostanek za vodilnim Hondinim dirkačem Marquezom je precej večji, saj znaša že 53 točk.
Rossi je sicer drugo polovico sezone začel bolje od 23-letnega Španca, vendar pa je s četrtim mestom v Spielbergu in drugim v Brnu na zadnjih dveh dirkah nadomestil »le« šest točk za Marquezom, ki je tako v Avstriji kot tudi na Češkem v cilj pridrvel tik za štirinajst let starejšim Italijanom. »Če sem iskren, bi lahko iztržil več. Tudi letos bi lahko bil prvak, vendar pa je zaradi smole in mojih napak zaostanek zdaj že (pre)velik,« je presodil »doktor«.
A to nikakor ne pomeni, da se je že vdal. »Če bi razmišljali tako, da nimamo več nobenih možnosti, bi bilo bolje, da bi ostali doma. Ne, dokler ni konec, ni še nič odločeno; v našem športu se lahko pač zgodi marsikaj. Je pa tako, da s takšnim zaostankom ni preveč pametno gledati v prihodnost. Treba je iti korak za korakom – iz dirke v dirko,« je pojasnil Rossi, ki si želi obdržati raven dirkanja s prejšnjih preizkušenj, vendar upa, da bo osvojil (še) več točk.
Na Silverstone ima zelo lepe spomine. »Čeprav sem si na lanski neverjetni dirki zagotovil zmago v izjemno težkih razmerah, se nadejam, da bomo imeli tokrat vendarle lepo vreme, ki pa je v Angliji vselej sila nepredvidljivo. Steza v Silverstonu mi je všeč, je zelo razgibana in zaradi tega nadvse zahtevna. Veliko je namreč menjav smeri vožnje pri visokih hitrostih, zato je treba najti primerne nastavitve, ki ustrezajo tako hitrejšim kot počasnejšim zavojem,« je razložil italijanski as, ki si veliko obeta od novih delov na yamahi YZR-M1.
Čeprav se nahaja že sredi svoje 21. sezone za svetovno prvenstvo, se počuti skoraj tako, kot da je šele njegova prva. »Pri meni se v vseh teh letih ni nič spremenilo. Od nekdaj sem sanjal o tem, da bi bil poklicni dirkač, kar pomeni, da živim svoje sanje. Strast me žene naprej. To je kakor droga,« je še dejal Rossi.













