Misano – Trinajst dirk, osem različnih zmagovalcev! Takšen je neverjeten in nepričakovan razplet dveh tretjin letošnje sezone SP v kraljevskem motociklističnem razredu moto gp, seznamu se je včeraj na VN San Marina pridružil še Dani Pedrosa, ki mu pomanjkanja znanja in izkušenj res ni mogoče očitati, le njegova letošnja forma je bila res klavrna.
Sezona je rekordna v vseh pogledih. Ob prelomu tisočletja se je nazadnje zgodilo, da se je med zmagovalce vpisalo osem različnih zmagovalcev. Leta 2006 jih je bilo na seznamu sedem, sicer pa v zadnjem desetletju in pol kvečjemu po pet, minule tri sezone so se izmenjevali izključno Valentino Rossi, Marc Marquez, Jorge Lorenzo in Pedrosa. Starejši Hondin Španec je z včerajšnjim uspehom dosegel še en izjemen mejnik: zmago v razredu moto gp je vknjižil že enajsto leto zapored oziroma, z drugi besedami, odkar tekmuje med elito.
Sto tisoč zagretih navijačev si na »Rossijevem dvorišču« včeraj ni želelo takšnega razpleta. Do sedmih krogov pred koncem je dišalo po tem, da jih bo prekaljeni »doktor« zadovoljil z zmago, že četrto na tem prizorišču. Toda Pedrosa se s takšnim scenarijem ni strinjal. Najprej je, kot bi mignil, švignil mimo moštvenega kolega in rojaka Marqueza, Lorenzo mu je vzel nekoliko več časa. A ko je v kozji rog ugnal še njega, je bilo jasno, da bo njegovo kipečo samozavest težko kdo ukrotil.
Pred njim je bil zgolj še Rossi, ki je imel svojo yamaho obuto v srednje trdi gumi, medtem ko je Pedrosa vozil s prednjo mehko gumo. Italijan je pokleknil po mojstrskem prehitevalnem manevru Danija, ki ni – zanimivo – pred tem v dosedanjem delu sezone držal vodstva niti v enem krogu. Zdaj je pred »palčkom«, ki mu merilna letev odčita pičlih 158 cm, nov izziv, domača dirka za VN Aragonije v Alcañizu, predvsem pa boj s pravcatim urokom te sezone: le Marquez in Lorenzo sta namreč zmagala dvakrat zapored, oba že v prvi tretjini tekmovalnega leta.
»S tekmeci se nisem obremenjeval, želel sem se osredotočiti zgolj na svojo vožnjo in ujeti pravi ritem. Sprva priložnosti za to ni bilo, ko pa sem se enkrat prebil do četrtega mesta, sem bil odvisen le še od sebe. Do desetih krogov pred ciljem o zmagi nisem razmišljal. Ko sem pustil za seboj Marca in Lorenza, pa sem si očital, da se moram spustiti v dvoboj še z Valentinom, če se le ponudi priložnost. Nekoliko me je skrbelo, ker nisem na teh gumah še nikdar dirkal v vročini, zgolj zjutraj, a sem se vseeno dobro počutil. Malce nenavadno je, ko si v štartni koloni edini s specifično izbiro gum, toda ko enkrat 'preživiš' prvi krog, je lažje,« je zmagovalno formulo razkril Pedrosa.













