Po nokavtu Rossija in Lorenza pozabil, kje je

Marc Marquez si je z zmago na VN Japonske že zagotovil letošnjo lovoriko v motoGP.

Objavljeno
17. oktober 2016 01.23
Miha Šimnovec
Miha Šimnovec
Motegi – Čeprav poznavalci cestno-hitrostnega motociklizma niso pripisovali prav veliko možnosti Marcu Marquezu, da bi se lahko začel naslova svetovnega prvaka v razredu motoGP veseliti na Japonskem, se je potem v Motegiju vse razpletlo po njegovih željah, tako da ima letošnjo lovoriko že v žepu. Pot k njej sta mu z dvojnim »nokavtom« olajšala Yamahina tekmeca Valentino Rossi in Jorge Lorenzo.

Najbolje je včeraj štartal Lorenzo, ki je vodil do četrtega kroga, v katerem je z mojstrskim manevrom mimo njega hladnokrvno švignil Marquez. Hondin adut nato prvega mesta ni več izpustil iz svojih rok, zato pa sta Yamahina dirkača z napakama zapravila uvrstitvi na zmagovalni oder. Rossi, ki je v kvalifikacijah zablestel z najboljšim dosežkom, je s proge zdrsnil v sedmem krogu, Lorenzo pa je – prav tako na drugem mestu kot 37-letni Italijan – v pesku pristal v 20. krogu. Oba sta bila vidno potrta, s prstom pa pokazala na odgovorne pri Yamahi, češ da so v drugi polovici prvenstva »zaspali« v razvoju.

Marquezu so se torej pet krogov pred koncem preizkušnje na stežaj odprla vrata k drugi zaporedni, peti letošnji in skupno 29. zmagi v kraljevski kategoriji. Z njo si je že zagotovil tretji naslov svetovnega prvaka v motoGP (po letih 2013 in 2014), saj ima pred zadnjimi tremi dirkami v sezoni – naslednja bo že v nedeljo na Phillip Islandu – neulovljivo prednost 77 točk pred najbližjim zasledovalcem Rossijem.

»Ko sem se zjutraj zbudil, sem se počutil povsem običajno. Pričakoval sem normalno dirko, zato nisem verjel, da lahko že postanem svetovni prvak. Toda očitno bomo morali iz našega besednjaka črtati besedo nemogoče. Zmeraj je treba verjeti v svojo možnost, četudi je ta še tako majhna. Občutki, ki me zdaj prevevajo, so nepopisni. Čisto sem iz sebe,« ni skrival navdušenja 23-letnik iz Cervere v Kataloniji, ki je med slovesno razglasitvijo široko razprl dlan in pokazal vseh pet prstov – za skupno peto lovoriko, če upoštevamo še njegovi končni zmagi v razredih do 125 ccm (2010) in moto2 (2012).

Da njegov najhujši tekmec Rossi včeraj ni bil pravi, je ugotovil že kmalu. »Ker me je prehitel na zelo nenavaden način, sem si mislil, da je očitno živčen. Zato sem si rekel, da se moram čim prej prebiti mimo Valentina in se oddaljiti od njega. Ko so mi potem mehaniki pokazali, da je Rossi avt, sem bil že trdno odločen, da bom dobil to dirko. Vozil sem podobno hitro kot na prostih treningih, na motorju pa sem se počutil zelo udobno,« je Marquez užival med 15. letošnjo preizkušnjo za SP. Ko je nato videl, da je odstopil tudi Lorenzo, je pozabi, kje je.

»Sploh nisem več vedel, na katerem dirkališču sem. V enem krogu sem pri prestavljanju naredil tri, štiri ali pet napak. Bilo je izjemno težko ohraniti zbranost. Ko sem se ozrl nazaj, sem ugledal Doviziosa, kar mi je pomagalo, da sem se spet stoodstotno osredotočil na svojo vožnjo,« je opisal svojo pot do včerajšnje zmage, sploh prve v motoGP na VN Japonske. Ko je prečkal ciljno črto, ga je zelo zanimalo, kaj so si – če so si sploh kaj – izmislili v moštvu za »proslavo« naslova prvaka. Z majicami, na katerih je pisalo »Give me 5, 2016 world champion« (Daj mi petko, 2016 svetovni prvak), so mu vnovič pokazali, da verjamejo vanj.

»To je bilo res lepo, vesel sem, da sem se jim oddolžil na takšen način – pred najpomembnejšimi možmi Honde,« je bil ganjen mladi Španec, ki je priznal, da je bil v tej sezoni pod največjim pritiskom doslej, ker je lani ostal brez lovorike. Naslov je posvetil letos preminuli babici. »Vedno me je opozarjala, naj bom previden, hkrati pa govorila, da ni nič nemogoče, če se bom potrudil. Zdaj je zagotovo srečna ...« je še dejal Marquez.