Po špansko: Lorenzu zmaga, Marquezu naslov

Marc Marquez je že pred zadnjimi tremi preizkušnjami sezone v razredu moto gp ubranil naslov svetovnega prvaka.

12. oktober 2014 10.48
MOTORCYCLING-JAPAN/
J. P., Delo.si

Motegi - Španski mladenič Marc Marquez se je že pred zadnjimi tremi dirkami sezone svetovnega prvenstva v motociklističnem razredu moto gp okitil z novim šampionskim naslovom, drugim zaporednim. Za ta podvig mu je zadostovalo že drugo mesto na letošnji petnajsti preizkušnji sezone, veliki nagradi Japonske v Motegiju, ki jo je sicer dobil njegov rojak, nekdanji svetovni prvak Jorge Lorenzo na yamahi.

Pred zadnjim »trojčkom« dirk v Avstraliji, Maleziji in Valencii ima tako 21-letni Hondin voznik že neulovljivih 82 točk točk zaloge pred italijanskim »doktorjem« Valentinom Rossijem, ki je na Japonskem prav tako stopil na zmagovalni oder za tretje mesto. Če bi danes prehitel Marqueza na drugem, bi teoretično še lahko postal svetovni prvak, tako pa je za njim zaostal dobre pol sekunde. Tudi sicer je zmagovalno trojko ločilo zgolj 2,602 sekunde.

»Dve leti sem del dirkaške elite in v žepu imam že dve lovoriki. To je preprosto neverjetno! Takšnega uspeha si nisem mogel predstavljati niti v sanjah. Mogoče se komu vse skupaj zdi enostavno, saj sem vedno vesel in nasmejan, toda - verjemite mi - še kako občutim velik pritisk,« je doseženo kratko komentiral Marc Marquez.

Lorenzo se je veselil že svoje tretje zmage v Motegiju, kjer si je konkurenco že pokoril tudi leta 2009 in lani. Tudi sicer imajo Španci v zadnjem obdobju na tem prizorišču izjemen uspeh, saj so v zadnjih šestih letih vpisali kar pet zmag v razredu moto gp, le leta 2010 je bil najhitrejši Ducatijev Avstralec Casey Stoner. Jorge Lorenzo, sicer dvakratni svetovni prvak, se je letos očitno prebudil prepozno, saj je na prvih devetih preizkušnjah le trikrat stopil na zmagovalni oder za eno drugo in dve tretji mesti, odtlej pa je bil že šestkrat zapored najmanj drugi.

Po drugi strani je Marquezova krivulja od preizkušnje v Brnu, ko se prvič letos ni zavihtel povsem na vrh, začela padati, odtlej je le še enkrat zmagal v Silverstonu, a je bila njegova zaloga z začetka sezone dovolj izdatna, da je lahko že predčasno ubranil naslov svetovnega prvaka. Danes je v Motegiju njegov rojak in moštveni kolega Dani Pedrosa, sicer že dvakratni zmagovalec japonske preizkušnje, obtičal tik pod stopničkami na četrtem mestu, medtem ko je bil najhitrejši v kvalifikacijah, Ducatijev Italijan Andrea Dovizioso, na koncu peti.