Sachsenring ostaja parcela Marca Marqueza

Španec je imel veliko dela z Nemcem Jonasom Folgerjem, a na cilju prevzel skupno vodstvo v SP pred Viñalesom.

Objavljeno
03. julij 2017 00.41
Eduardo Brozovič
Eduardo Brozovič
Sachsenring – Potem ko je bil Marc Marquez v minulih sedmih letih prav tolikokrat najhitrejši na VN Nemčije, so mu mnogi pripisali osmo zmago že pred včerajšnjim štartom v razredu motogp. Katalonec se je vse do cilja mučil z domačim debitantom Jonasom Folgerjem, a ni pustil na cedilu vseh, ki so stavili nanj.

Marquezu so očitno pisane na kožo proge, na katerih dirkači vozijo v nasprotni smeri od urinega kazalca. Poleg Sachsenringa je njegova »parcela« tudi Austin in na obeh je letos upravičil svoj sloves, resda nekoliko težje, kot si je želel. Toda ob »polčasu« svetovnega prvenstva je znova prevzel vodstvo, kar je bilo še pred tremi dirkami domala nepredstavljivo, saj je imel po VN Italije že 37 točk zaostanka za rojakom Maverickom Viñalesom. Njegova prednost pred neprekosljivim junakom zimskih testiranj in zmagovalcem treh dirk sezone resda znaša pičlih pet točk, pred tretjeuvrščenim Andreo Doviziosom zgolj šest in pred Valentinom Rossijem na četrtem mestu le deset, toda razpoloženje v Hondinem taboru je bilo včeraj takšno, kot da bi si že zagotovil četrti naslov prvaka v kraljevskem razredu. Zmaga v zadnji preizkušnji pred več kot enomesečno prekinitvijo prvenstva (naslednja dirka bo VN Češke 6. avgusta) ima pač večkratno težo. Predvsem pa vodilnemu omogoča miren oddih in pripravo na nadaljevanje brez kančka panike.

»Dirka je bila zelo hitra. Pričakoval sem, da bo Folger popustil in da se bova za prvo mesto udarila z Danijem Pedroso, a se me je Nemec držal kot klop. Mirneje sem zadihal šele v zadnjih petih krogih, še bolj pa v cilju. Kar ne morem verjeti, da znova vodim v SP. Vse zmage imajo prijeten okus, zato po uspehu v ZDA nisem nestrpno odšteval dni. Vedel sem, da moram ostati potrpežljiv. V sporedu SP so namreč prizorišča, ki mi ne ustrezajo, in tudi takšna, na katerih moram napasti. Če v Nemčiji ne bi prvi privozil do cilja, bi imel razlog za skrb, a tudi tako ne smem biti preveč samovšečen, saj sem komajda odbil napad yamahe,« je bil po 57. zmagi v karieri, 31. v razredu motogp in drugi v sezoni zgovoren Marc Marquez, ki je na Sachsenringu še osmič zapored štartal s prvega mesta in le za na nekaj krogov v prvi tretjini dirke prepustil vodstvo Jonasu Folgerju.

Nemec je na domačem dirkališču deloval kot prekaljen as, ne pa kot novinec v kraljevskem razredu in lani sedmouvrščeni v konkurenci moto2 z eno samo zmago. Potem ko je bil prepričljivo hitrejši od Pedrose, Viñalesa in Rossija, je lahko celo obžaloval nekaj predolgih zavojev, ki so ga stali popolne senzacije. A ko je strnil misli, je bil lahko izjemno zadovoljen s prikazanim in izboljšanjem svoje najboljše uvrstitve med zvezdniki motociklizma za štiri mesta; v Argentini in Kataloniji je zasedel šesto mesto.

»Nisem pričakoval, da bom lahko tako dolgo sledil Marquezu, tudi jaz sem dajal več možnosti Pedrosi. Toda kdo ve, kaj bi se lahko zgodilo, če ne bi bil 'predolg' v ovinkih. Ko sem poskušal nadomestiti zamujeno, sem preobremenil zadnjo gumo in jo osmodil, zato je v zadnjih dveh krogih izgubila oprijem,« je ocenil Folger. Nad podobnimi težavami s pnevmatikami na novo položenem asfaltu je med drugimi potožil tudi Pedrosa, Viñales pa je priznal, da je lov na naslov prvaka veliko težji, kot je pričakoval po uvodnih zmagah v Katarju in Argentini.