Še vedno fant, ne mož

Osebnost tedna: Marc Marquez za peti naslov je pokazal več zrelosti.

Objavljeno
14. november 2016 09.05
Š. Ro.
Š. Ro.
S tem ko se je v dvoboju z Valentinom Rossijem tako kontroverzno razpletla prejšnja sezona, se je očitno za Marca Marqueza končalo neko obdobje. Drzen, vihrav in brez zavor na motorju je postal bolj miren, preudaren in zanesljiv, tako pa še bolj suvereno premagoval tekmece, ki so mu lahko za nov naslov svetovnega prvaka čestitali že nekaj tednov pred včerajšnjo zaključno dirko v Valencii.

»Začetek te sezone je bil zame najtežji doslej. Po prvih dveh zmagah sem vodil v prvenstvu in zaradi tega čutil velik pritisk. Lani sem napake drago plačal in izgubil naslov, a iz tega sem se veliko naučil,« se je 23-letni Španec ozrl na začetek tekmovalnega obdobja in pripovedoval, kako je načrtno zadrževal svojo veliko željo v sebi, da bi spet popolnoma podivjal na stezi. Če ga ne bi ves čas mirili tudi v ekipi, bi težko zdržal, je priznal. »'Ostani miren, ostani miren,' so mi ves čas govorili, naj zdržim do Aragona, kjer bo ključna dirka sezone. Ko ekipa razmišlja enako kot ti, je vse lažje.«

Trije naslovi v zadnjih štirih letih v moto gp. Zdi se da jih je osvojil zlahka, a ni bilo tako, daleč od tega. Biti vedno v vrhu, je zelo zahtevno, je ugotovil. »Predvsem ker ni vedno vse odvisno od tebe, temveč veliko vlogo igra tudi motor, ekipa. Ti moraš biti stoodstotno pripravljen, kar tudi ni lahko. A v zadnjih letih že imam več izkušenj, kar pa ne pomeni, da bo v prihodnje kaj lažje. Naslednje leto je lahko spet vse povsem drugače,« je razmišljal, potem ko si je že v Motegiju na Japonskem zagotovil naslov prvaka. To mu je uspelo tudi zavoljo zelo stalne rezultatske krivulje. Lani je nanizal kar šest ničel, letos nobene. Kot je dejal, je k temu veliko pripomoglo tudi dejstvo, da je sezono že začel veliko bolje kot lani. »Ko že na začetku narediš napako, se zdi naslov prvaka zelo strm hrib, ki ga moraš premagati, in te sili v to, da več tvegaš. A k sreči že imam za seboj toliko kritičnih situacij, da vem, kako se odzvati in to obrniti v svoj prid. Tako pa sem tudi zbral veliko točk, ki so mi prinesle naslov.«

Sodeč po izkušnjah, ki jih je že nabral z brezglavim tveganjem in vožnjami po skrajnem robu zmogljivega, bi lahko zanj rekli, da je že stari maček, a vendarle šteje šele 23 let. Tudi sam pravi, da se še vedno počuti kot fant, in ne odrasel moški. »Še vedno se učim in še vedno je pred menoj veliko izzivov, tako v karieri kot v življenju, ki jih še moram doseči. Sem le človek, ki dela in tudi ponavlja napake. Je pa res, da si vendarle že znam bolje organizirati življenje, se bolje pripraviti na dirke, bolje znam obvladovati živčnost. V tem pogledu sem verjetno res že malo bolj zrel,« pravi dirkač, tudi navdušenec nad motokrosom in slovenskim zvezdnikom, s katerim se družita pod okriljem Honde, Timom Gajserjem. Podobno suvereno sta osvojila vsak svoj naslov prvaka, oba imata pred seboj še dolgo in blestečo pot. Lahko Marquez od tod še napreduje? »V tem letu bi težko pokazal še kaj več, sicer pa se vedno najdejo šibke točke. Če bi si dal oceno, bi bila to 9,5. Pol točke bi si odbil zaradi Le Mansa in napake, ki bi se ji moral izogniti. Tudi v Silverstonu sem preveč želel tam, kjer ne bi smel. Sicer pa je za menoj res dobro leto!«