VN Abu Dabija: po odstopu Vettla do zmage Hamilton

Britanec Lewis Hamilton (McLaren) je zmagovalec dirke formule 1 za VN Abu Dabija. Sebastian Vettel je odstopil že v 1. krogu.

13. november 2011 13.26

Abu Dabi - Na predzadnji dirki v letošnjem svetovnem prvenstvu formule 1 je bil najboljši britanski dirkač Lewis Hamilton (McLaren). Do svoje tretje zmage v sezoni je nekdanji prvak prišel po odstopu Sebastiana Vettla, ki je dirko zaradi počene gume končal že v prvem krogu. Na drugem mestu je končal Španec Fernando Alonso (Ferarri), tretji je bil Hamiltonov moštveni kolega in rojak Jenson Button.

Zgodnji odstop Vettla je odprl možnosti njegovim tekmecem, da se izkažejo brez sence svetovnega prvaka. Najbolj sta se za zmago zagrela Hamilton in Alonso. Španec je odlično začel in se prebil na drugi mesto, vendar mimo Hamiltona ni mogel. Niti ob postankih, saj je bil britanski dirkač vselej dovolj dober in hiter, da se je obdržal na prvem mestu. Španec je na kratko prevzel vodstvo le 14 krogov pred koncem ob Britančevem postanku, toda ko je šel sam zadnjič k mehanikom tri kroge pozneje, se je na stezo spet vrnil na drugem mestu.

»Počutim se odlično. Za mano je ena najboljših dirk v karieri. Upam, da je to dober znak in da bom obdržal takšno formo,« je po zmagi povedal Hamilton. Kljub neuspešnemu lovu pa tudi Alonso ni bil razočaran: »Dobro sem začel in se v prvem krogu boril z Jensonom. Ob koncu smo bili hitrejši kot McLaren, vendar nisem prepričan, da bi nam do zmage pomagal tudi zgodnejši postanek.«

Vettel zgrešil Schumacherjev rekord

S prvega štartnega mesta je v Abu Dabiju začel Nemec Sebastian Vettel (Red Bull), ki si je že zagotovil naslov svetovnega prvaka. Vettel je dirko že 14. v sezoni začel z najboljše pozicije in tako tudi izenačil rekord Britanca Nigela Mansella iz leta 1992. A je bilo dirke za Nemca hitro konec, že v prvem krogu mu je namreč počila guma, voznik Red Bulla pa je tako moral v bokse in parkiral svoj dirkalnik.

Tako je Vettel, ki sicer slovi po zanesljivosti, prvič v sezoni moral predčasno končati dirko, obenem pa je odstopil tudi prvič po korejski dirki leta 2010. »Start je bil dober in v prvem zavoju je bilo vse povsem normalno, potem pa sem izgubil nadzor nad dirkalnikom. Pojma nimam, kaj se je zgodilo, pnevmatika pa je povsem razpadla in poškodovano je bilo tudi podvozje,« je po dirki razložil Vettel.

S tem je dirkač Red Bulla tudi zapravil priložnost za še en rekord, in sicer, da bi se po številu zmag v eni sezoni izenačil z rojakom Michaelom Schumacherjem, ki jih je leta 2004 osvojil 13. Če bi želel izenačiti njegov rekord, bi moral zmagati na obeh zadnjih dirkah.

Nadaljuje se boj za podprvaka

Boj za naslov prvaka je končan že slab mesec, zato pa se je razživel boj za naslov podprvaka. Zdaj ima Button na drugem mestu 255 točk, Alonso je tretji z 245, Webber pa mesto za njim z 233. Hamilton pa kljub današnji zmagi ni več v igri za skupno drugo mesto, saj ima 227 točk. Sezona se bo končala z dirko v brazilskem Sao Paolu čez 14 dni.

1. Lewis Hamilton (VBr/McLaren Mercedes) 1:37:11,866
(povp. hitrost: 188,494 km/h)
2. Fernando Alonso (Špa/Ferrari) + 0:08,457
3. Jenson Button (VBr/McLaren Mercedes) 0:25,881
4. Mark Webber (Avs/Red Bull) 0:35,784
5. Felipe Massa (Bra/Ferrari) 0:50,578
6. Nico Rosberg (Nem/Mercedes) 0:52,317
7. Michael Schumacher (Nem/Mercedes) 1:15,964