Pedrosa z zmago do rojstnodnevnega darila v Aragoniji

Španski motociklist Dani Pedrosa je na dirki za VN Aragonije v razredu motoGP zmagal pred rojakom Jorgejem Lorenzom.

30. september 2012 13.33
MOTO-PRIX-ESP
Š. Ro., Delo.si

Zaragoza - Na VN Aragonije si je zmago v razredu motoGP privozil španski motociklist Dani Pedrosa (Honda). Do tretje zmage v sezoni je prišel na svoj 27. rojstni dan in premagal rojaka Jorgeja Lorenza (Yamaha), ki je končal na drugem mestu. Tretji je bil Andrea Dovizioso (Yamaha).

Dirko v Alcanizu jes prvega štartnega mesta sicer začel Lorenzo, ki je tudi najbolje začel in se ostal na čelu kolone. Za njim je bilo dogajanje precej pestro. S steze sta namreč zletela oba Ducatijeva dirkača, najprej je Valentino Rossi zadel zadnje kolo Jonathana Reaja ter zapeljal ob stezo, Nicky Hayden pa je močno trčil v zaščitne ogrado, sam pa je z motorja poletel prek nje in trdo pristal na tleh. Po nudenju prve pomoči so ga prepeljali na podrobnejši zdravniški pregled v bolnišnico.

Lorenza je v sedmem krogu prehitel Pedrosa, pred Bena Spiesa prebila Cal Crutchlow in Andrea Dovizioso, ki sta nato v tesnem boju odločala o zadnji stopnički. Boljši je bil Italijan, a obenem daleč od prvih dveh mest, ki sta ju imela varno v svojih rokah domača dirkača.

Zmanjšal razliko za Lorenzom

»Dirka je bila težka, predvsem zaradi napornih kvalifikacij, pa tudi zaradi pritiska po neuspehu na prejšnji dirki. Težko se je bilo zbrati, a mi je uspelo in vesel sem, da sem ujel Jorgeja ter ga tudi prehitel. Videl sem, da sem hitrejši in da bom lahko zadržal vodstvo,« je vesel Pedrosa, ki si je tudi privozil lepo darilo za 27. rojstni dan, ki ga je praznoval včeraj.

V skupni razvrstitvi na vrhu ostaja Lorenzo (290), s 33 točkami prednosti pred Pedroso (257). Do konca prvenstva so še štiri dirke. Tretji je še vedno poškodovani svetovni prvak Casey Stoner (186), ki pa se mu je že močno približal Dovizioso (179).

Espargaro v moto 2, Salom v moto 3

Razburljiv konec dirke so zrežirali dirkači v razredu moto2. V zadnjih krogih so bili štirje v boju za stopničke, gledalci pa so lahko uživali v številnih dvobojih in tesnih prehitevanjih. Na koncu je bil najhitrejši in najspretnejši domačin Pol Espargaro, ki je na drugo mesto potisnil rojaka Marca Marqueza, tretjo stopničko pa si je priboril Britanec Scott Redding, medtem ko je Italijan Andrea Iannone ostal tik pod njimi. Skupno je po 13 dirkah v vodstvu SP Marquez z 258 točkami, Espargaro jih ima 210, Iannone pa 178.

V najšibkejšem razredu moto3 je drugo letošnjo zmago dosegel Luis Salom, kar je pomenilo, da so španski dirkači na domačem terenu osvojili vsa tri prva mesta. Za njim sta na zmagovalnih stopničkah preizkušnjo končala še Nemca Sandro Cortese in Jonas Folger. Razočaranje je doživel Maverick Vinales, saj mu je pred startom odpovedal motor in se ni mogel udeležiti boja na domačem terenu. V skupnem seštevku SP je tako ostal pri 179 točkah, na prvem in drugem sta Cortese z 245 in Salom s 194.

Sezona se bo nadaljevala s preizkušnjo na Japonskem čez 14 dni.