Boom je zmagovalec 15. etape

Nizozemski kolesar Lars Boom (Rabobank) je zmagovalec 15. etape dirke po Španiji. Tadej Valjavec (AG2R) je osvojil 99., Borut Božič (Vacansoleil) pa 134. mesto.

14. september 2009 20.25
Ba.P./STA
Ba.P./STA
Cordoba - Nizozemski kolesar Lars Boom (Rabobank) je zmagovalec 15. etape dirke po Španiji. Na 167 kilometrov dolgi preizkušnji od Jaena do Cordobe je slavil z 1:36 minute naskoka pred domačinom Davidom Herrerom, tretji je bil Nemec Dominik Roels. Glavnina z vodilnim v skupnem seštevku Špancem Alejandorm Valverdejem (Caisse d'Epargne) je zaostala 25 minut.

Slovenska udeleženca Vuelte sta etapo končala v glavnini s 25 minutami zaostanka, Tadej Valjavec (AG2R) na 99., Borut Božič (Vacansoleil) pa na 134. mestu. Valjavec je skupno 42 (+ 57:33), Božič pa 107. (+ 2:04:19).

Današnjo etapo je zaznamoval pobeg 13 kolesarjev, ki v skupnem seštevku niso bili nevarni, tako da se glavnina ni podala v lov za njimi. V ubežni skupini so bili poleg Booma še David Herrero, Leonardo Duque, Martin Velits, Aleksander Kolobnjev, Maksim Iglinski, Serafin Martinez, Dominik Roels, Mathieu Ladagnous, Christian Meier, Olivier Kaisen in Vicente Reynes. Ubežniki so razliko povečevali od polovice etape in si 20 kilometrov pred ciljem nabrali že 20 minut naskoka.

Odločitev o zmagi pa je padla na zadnjem vzponu na etapi, ko je na poti na San Jeronimo Boom napadel, tekmeci pa niso našli pravega odgovora. Nizozemec, ki že ima nekaj uspehov v mlajših kategorijah, pohvali pa se lahko tudi z uspehi v krosu, je tako dosegel enega največjih uspehov v karieri.

"Končno mi je uspelo. Skupina je bila prava, saj nas nihče ni lovil, jaz pa sem odlično načrtoval zadnji pobeg,"
je taktiko za zmago opisal Nizozemec.

Za Boomom je v cilj drugi privozil Herrero, tretji je bil Roels. Glavnina se do cilja ni pretegnila in je zaostala 25 minut, kar pa vrstnega reda na vrhu ni spremenilo. Valverde je s 24. mestom na današnji etapi obdržal skupno vodstvo in 31 sekund prednosti pred Nizozemcem Robertom Gesinkom.