Brazilcem derbi in vstopnica za SP

Brazilija si je na najlepši način zagotovila nastop na svetovnem prvenstvu 2010 v JAR. Sredi Rosaria je s 3:1 premagala večno tekmico Argentino in ji povzročila veliko skrbi pred nadaljevanjem kvalifikacij.

06. september 2009 10.53
P. Z.
P. Z.
Rosario - Dva gola za petkratne svetovne prvake je dosegel Luis Fabiano, enega pa Luisao ter poskrbela za dodatni pritisk na argentinskega trenerja Diega Maradono. Brazilija si je že zagotovila nastop na SP v Južnoafriški republiki. Tam bodo zagotovo tudi Avstralija, Japonska, Severna Koreja, Južna Koreja in Nizozemska. Argentino čakajo težke muke v boju za eno od štirih mest, ki neposredno vodijo v JAR.

Napadalec Seville Luis Fabiano je zadel v 30. in 67. minuti, branilec Benfice Luisao pa je dosegel prvi gol v 24. minuti. Edini zadetek za "gavče" je zabil zvezni igralec Napolija Jesus Datolo v 65. minuti.

"Težko bo," se zahtevnosti naloge, ki je pred njim, zaveda Maradona. Argentina je nastopila na vseh svetovnih prvenstvih od leta 1970: "Ta poraz nas je zelo prizadel. Ampak takšne stvari se dogajajo v nogometu. Ne bom se zlomil."

V južnoameriških kvalifikacijah ima vodilna Brazilija 30 točk, sledita Čile in Paragvaj s po 27. Argentina se z 22 točkami še oklepa četrtega mesta, vendar ji za vrat dihata Ekvador in Kolumbija s po 20. Na SP se neposredno uvrstijo štiri reprezentance, peta pa gre v dodatne kvalifikacije.

"Zelo smo veseli. Premagali smo veliko moštvo z veliko zvezdniki. Lionel Messi je verjetno najboljši nogometaš na svetu. Premagali smo Argentino, ki doma še ni doživela poraza v kvalifikacijah," je po veliki zmagi izjavil brazilski trener Dunga.

Argentinci se lahko tolažijo s porazom Ekvadorja proti Kolumbiji (0:2). Če bi Ekvador zmagal, bi jih na lestvici prehitel. Argentina je doživela prvi domači poraz v 16 letih. Tekmo je začela odločno, Messi in Sebastian Veron sta nadzirala sredino igrišča pred 40.000 gledalci v Rosariu. Messi je bil blizu zadetku in je še trikrat prodrl v osrčje brazilske obrambe v prvih 15 minutah. Odgovor Brazilcev je bil silovit, v sedmih minutah so dosegli dva gola in presenetili zmedeno argentinsko obrambo.

V prvem organiziranem napadu je Elanov predložek izkoristil Luisao in zadel z glavo. Kmalu zatem je Gilberto Silva visoko žogo poslal v kazenski prostor, kjer se je najbolje znašel Fabiano in premagal vratarja Andujarja. Argentina je bila blizu zadetka v 38. minuti, ko sta akcijo izpeljala Carlos Tevez in Maxi Rodriguez, vendar je Julio Cesar odlično posredoval z nogo.

V drugem polčasu je Datolo z golom obudil upanje na zasuk, toda Brazilija je kmalu obnovila varno vodstvo. Po podaji Kakaja je zadel Fabiano.

Argentina bo v sredo gostovala v Paragvaju, Brazilci pa imajo domačo tekmo proti Čilu. Argentince zatem čakata domača tekma proti Peruju in gostovanje v Urugvaju.