Pariz – Kljub temu, da tenis velja za gentlemanski šport, občasno kakšnemu vročekrvnežu v vročici dvoboja popustijo živci. V telesne obračune so se v preteklosti zapletali John McEnroe, Jimmy Connors, Scott Davis, David Wheaton, Brad Gilbert, Irina Spirlea in Serena Williams. V zadnjem času je najbolj znan pljuvalni incident Juana Ignacia Chele in Lleytona Hewitta, na letošnjem Roland Garrosu pa je čilenski neotesanec Paul Capdeville sprovociral sicer vedno uglajenega Maria Ančića.
Od našega poročevalca
Marcelo Rios, ki se je upokojil pri komaj 28 letih, letos pa je po dveh letih dolgočasja, pijančevanja in postopanja, star komaj trideset let, debitiral na Senior Touru, je z neotesanostjo več kot očitno zastrupil tudi vse svoje naslednike. Da Nicolas Massu, sicer potomec palestinskega očeta in madžarske mame, in Fernando Gonzalez nista najbolj vzgojena fanta, ni posebna novost. Ampak njune kletvice so prava malenkost v primerjavi s tistim, kar prihaja iz ust njunega triindvajsetletnega rojaka Paula Capdevilla, ki je z obrestmi podedoval vse najslabše lastnosti svojih predhodnikov. Njegov besednjak in vse, kar spada zraven, je v tekmi 2. kola spoznal Hrvat Mario Ančić, ki sodi med najbolj uglajene fante v moški teniški karavani. Čilenec, ki po igralski kakovosti Splitčanu ni niti blizu, je od samega začetka dvoboja provociral tekmeca, vpil na nedolžne pobiralce žogic, zmerjal sodnike in preklinjal kar tja v tri dni. Za Ančićevo zaključno žogo je bil prepričan, da se je žogica odbila dvakrat. Ko je sodnik razglasil konec dvoboja, je Hrvat dal roko svojemu tekmecu. Čilenec mu je z odsotnim pogledom sicer čestital, v naslednjem trenutku pa je začel zmerjati nič hudega slutečega Ančića in ga celo odrinil. Brez posredovanja glavnega sodnika bi se prerivanje najverjetneje prelevilo v resnejši obračun.
»Takšnega vedenja še nisem videl. Gonzalez in Massu sta vsaj dobra igralca, ki se lahko pohvalita s številnimi odmevnimi rezultati. Capdeville, ki v svoji karieri še ni dosegel ničesar, pa se vede kot glavna zvezda,« je bil zgrožen Ančić. Kako je moral bili šele besen, ko je včeraj izvedel, da bosta zaradi nešportnega vedenja oba s Čilencem morala plačati tri tisoč dolarjev kazni. Da so Čilenci dokaj čudni tipi, nenazadnje potrjuje tudi zgodba norega novinarja Nelsona Floresa, ki je včasih spremljal nastope Marcela Riosa, potem je za nekaj let izginil s površja, sedaj pa se je spet pojavil na turneji. Skupaj z nekim prijateljem spita v napol podrtem kombiju, ki sta ga parkirala kar pred glavnim vhodom v kompleks Roland Garros in se sploh ne zmenita za številna opozorila, ki jih policisti vsak dan znova lepijo na vetrobransko steklo njunega »hotela s petimi zvezdicami«.
Sicer pa Čilenec in Hrvat nista edina kaznovana igralca letošnjega turnirja. Rus Marat Safin bo moral plačati kar deset tisoč dolarjev, ker se mu po porazu v prvem kolu ni ljubilo udeležiti novinarske konference.
S povsem drugačnimi mislimi pa se ubada Marcos Baghdatis, ki se je januarja presenetljivo zavihtel v finale OP Avstralije. Ciprčan v nadaljevanju sezone ni bil tako uspešen. Z izjemo uvrstitve v četrtfinale turnirja serije masters v Indian Wellsu je v glavnem izgubljal v prvem kolu, pestile pa so ga tudi številne poškodbe. Očitno se v Parizu živeči dvajsetletnik tudi ni najbolje znašel v vlogi največje športne zvezde v zgodovini Cipra: »Res sem si želel dobrega rezultata na Roland Garrosu. Ne samo zato, ker imam tukaj številne prijatelje. Odmevnejši rezultat bi blagodejno vplival na vse dvome, ki so se v moji glavi nakopičili po nenadejanem uspehu v Avstraliji. Ampak na žalost se nikakor ne morem znebiti črnih misli. Ves čas se sprašujem, kakšne so v resnici moje sposobnosti. Zaradi tega se na igrišču ne morem zbrati, pogosto nisem pri stvari in se zalotim, da sploh ne gledam žogice. Premišljujem, kaj si bodo o meni mislili drugi, zaradi česar se nikakor ne morem sprostiti,« je Baghdatis zmajeval z glavo, potem ko ga je v petih nizih premagal Francoz Julien Benneteau.
Junak četrtega tekmovalnega dneva je devetnajstletni Beograjčan Novak Djoković, ki je izločil devetega nosilca Fernanda Gonzaleza. Od nosilcev je izpadel tudi nekdanji pariški polfinalist Sebastien Grosjean, ki ga je presenetil malo znani Argentinec Martin Vassallo-Arguello. Med najboljšo dvaintrideseterico pa so napredovali Čeh Radek Štepanek, Slovak Dominik Hrbaty, Avstralec Lleyton Hewitt, Gael Monfils.
Več preberite v petkovi tiskani izdaji Dela.