Bled - Slovenski veslaški trenerji so se v sredo zvečer na Bledu dogovorili, da bo Slovenija za sezono 2006 skušala sestaviti osmerec. V poskusu bosta sodelovala tudi lani za najboljša tekmovalca s strani FISA razglašena veslača sveta Iztok Čop in Luka Špik, ki tako spet načrtujeta dvojni program, njun pogoj pa je jasen. Oba bosta nastopila v osmercu, če se bo na treningih in tekmah izkazalo, da se čoln lahko na svetovnem prvenstvu v Etonu v Veliki Britaniji enakovredno bori za eno od medalj.
Gre za zanimiv projekt, saj v Sloveniji resen osmerec ne obstaja vse od leta 1966, kasneje pa je imela Slovenija nekaj stika pri sodelovanju v različnih jugoslovanskih osmercih in mlajših kategorijah. Selektor Miloš Janša poudarja, da gre v tem obdobju le za poskus sestave čolna. "Treningi in testi bodo pokazali, če je situacija zrela za sestavo takega čolna. Konkretnih posadk za sezono še ni, seveda pa se ponuja opcija dvojnega nastopa v skifu ali dvojnem dvojcu, kjer sta glavna akterja za eno od disciplin znana, in nato v kombinaciji z osmercem. Čolna nikakor ne bomo delali na silo in po potrebi bodo veslači ob neuspešnem poskusu nastopili v manjših posadkah."
Janša poudarja, da je poskus sestave osmerca tudi neke vrste motivacijski prijem, ki naj bi dal slovenskim veslačem dodaten zagon in vzpodbudo za delo. "Prepričan sem, da gre za čoln, ki ne bo zanimiv samo za veslače, ampak tudi za javnost. V poskus sta privolila tudi Čop in Špik." Prva testiranja z osmercem bodo veslači opravili konec meseca, ko se odpravljajo na enotedenske priprave v Egipt.
Za nov projekt sta v štartu zainteresirana tudi glavna zvezdnika slovenskega veslanja, ki bosta dobila priložnost, da se poskusita na resnem tekmovanju še v edini disciplini, v kateri se doslej še nista. "Zadeva je podobna kot lani z dvojnim četvercem. Osnovni pogoj, da se lotimo tega projekta je, da gre čoln dobro in da se lahko borimo za medaljo, v nasprotnem nima smisla tvegati. Po mojem se bo hitro videlo, kako in kaj," je dejal Iztok Čop, ki je že pred novim letom nakazal na možnost dvojnega nastopa, kot edino kombinacijo pa omenil osmerec in dvojni četverec, saj gre za disciplini, ki nista na sporedu ista dan kot "tradicionalne slovenske" discipline.
"Nikoli nisem razmišljal o tem, da ne bi želel nastopati. Nasprotno. Posadka se mi zdi zelo zanimiva. Je nekaj novega in velja poskusiti. Seveda pa mora biti jasno, enako kot lani pri dvojnem četvercu, da mora zadeva funkcionirati. Če ne bo šlo, pač ne bo šlo in ne bomo šli z glavo skozi zid," razmišlja Luka Špik in nadaljuje: "Upam, da bodo vsi vpleteni imeli pozitiven odnos do projekta in znali sprejeti določene zadeve. Jasno je, da bo glavni v čolnu Iztok (Čop op.p.). Sam sem njegov največji tekmec v Sloveniji, a sem to vedno pripravljen sprejeti, ko sva skupaj v čolnu. Na to se bodo morali navaditi vsi, saj se morajo zavedati, da je v takšnem projektu v ospredju le šport in da je treba za tako veliko posadko, ki je primerljiva z moštvenim športom, zapostaviti osebne interese. Med sabo se moramo tudi razumeti, ker drugače ne gre," pravi Špik, ki je v decembru 14 dni počival zaradi bronhitisa.
Luka Špik in Iztok Čop sta letos postala svetovna prvaka v dvojnem dvojcu, skupaj z Davorjem Mizeritom in Matejem Prelogom pa sta bila srebrna v dvojnem četvercu.