Dane Jošt brez resnih tekmecev?

Dane Jošt ali eden od osmih drugih kandidatov? To je aktualno vprašanje pred ponedeljkovo sejo izvršnega odbora Nogometne zveze Slovenije.

Objavljeno
10. marec 2006 08.00
Ljubljana – Dane Jošt ali eden od osmih drugih kandidatov? To je aktualno vprašanje pred ponedeljkovo sejo izvršnega odbora Nogometne zveze Slovenije, na kateri bodo izbrali novega (starega?) generalnega sekretarja NZS s štiriletnim mandatom. Imena tekmecev zdajšnjega prvega operativca krovne nogometne organizacije Jošta predsednik razpisne komisije Rudi Zavrl ni želel razkriti, ker, kot pravi, ne ve natančno, kdo vse je še vložil kandidaturo.

Kot je povedal predsednik NZS, ki je bil sinoči v Bukarešti delegat na prvi tekmi osmine finala pokala UEFA med Rapidom in Hamburgom, pa za enega najbolj odgovornih in izpostavljenih položajev v športnih organizacijah ne kandidirajo v javnosti vidnejše osebnosti iz športne ali morda politične sfere. Ob tem je res nerazumljiva predsednikova skrivnostnost ali nevednost, ko pa je do izbire kandidata samo še nekaj dni. Nazadnje bodo o tem, kdo bo generalni sekretar, odločali člani IO, ki pa bodo s kandidati seznanjeni v najslabšem primeru šele v ponedeljek.

O tem, ali morda ve za imena kandidatov, smo povprašali tudi predsednika MNZ-Ljubljana in člana IO Ivana Simiča. »Ne poznam jih in res se čudim, da jih Zavrl še ni objavil. Ne vem zakaj, toda v ponedeljek bo treba izbrati kandidata, ne da bi natanko preučili njegova priporočila,« odgovarja Simič.

Takšno izhodišče je pisano na kožo aktualnemu generalnemu sekretarju, ki je v tej nedvomno privlačni službi že od marca leta 1994 in je zaradi tega velik favorit, da jo tudi obdrži. Zanimivo je, da ta položaj nima omejenega mandata, kar je primerljivo tudi z drugimi evropskimi državami, in da ni usklajen s predsednikovim mandatom, ki poteče čez dve leti. Ob morebitni zamenjavi predsednika bi namreč generalni sekretar še naprej deloval, novi predsednik pa bi ga nato po lastni želji lahko tudi zamenjal – seveda po plačilu odpravnine, ki jo določa individualna pogodba. Toda to bi bila skrajna možnost, saj bi uvajanje njegovega naslednika brez pomoči bivšega utegnilo povzročiti nemalo zapletov in bi za kratek čas lahko ohromilo delovanje zveze.

Dane Jošt, ki navkljub občasnim spodrsljajem in nesporazumom s predsednikom velja za njegov kader, ima pred drugimi kandidati veliko prednost, saj je marljiv in discipliniran, do podrobnosti pozna delovanje nogometne organizacije, njene naloge in dolžnosti ter si je v 12-letnem obdobju pridobil neprecenljive izkušnje. Pri tem ni zanemarljivo, da je NZS z naskokom finančno najbogatejša športna krovna organizacija, katere proračun za lansko leto je znašal kar 1,1 milijarde tolarjev, z njim pa upravlja prav generalni sekretar.

Tudi tokrat pa se ni moč izogniti temu, da se pravzaprav ne ve, kakšen je idealen profil generalnega sekretarja, ki ga slovenski nogomet potrebuje: poslovnega menedžerja, organizacijskega vodjo, ki je hkrati dober poznavalec slovenske nogometne problematike, ali zgolj poslušnega in discipliniranega izvajalca predsednikovih ukazov? Zdajšnji je nekje vmes. Predsednik mu zaupa, baza (klubi) mu očita, da se zanjo ne meni preveč.

Pa še to. Ta služba na široko odpira vrata do Svetovne in Evropske nogometne zveze (FIFA, UEFA) oziroma do dobro plačanih položajev: Jošt je med drugim že 12 let član Uefine komisije za objekte, delegat na tekmah in svetovalec za nerazvite nogometne države. Njegova osnovna plača ni ravno bajna, v seštevku pa so njegovi dohodki med najvišjimi med vsemi akterji pod okriljem NZS.