Marion Jones, Justin Gatlin, Tim Montgomery in Lance Armstrong. Kaj imajo skupnega nekateri največji ameriški atletski zvezdniki in do minulega petka najuspešnejši kolesar na Touru? Travisa Tygarta, direktorja Ameriške protidopinške agencije (USADA), odvetnika, ki z neba klati športne goljufe.
Armstrongu v letih prevlade na francoskih cestah (od 1999 do 2005) nihče ni mogel do živega. Brez uspeha so poskušala zveneča kolesarka imena – Jan Ullrich, Alex Zülle, Joseba Beloki, Ivan Basso … Morda ga bodo »premagali«, ko se bo za zeleno mizo odločalo o zgodovini največje dirke na svetu. Za to je poskrbel Tygart, ki po svoje spominja na kolesarskega »kavboja«. Je izjemno samozavesten, odločen in trdoživ ter za dosego svojih ciljev ne izbira sredstev. Zato se je v medijih hitro pojavila primerjava med njim in Eliotom Nessom, agentom, ki je zloglasnega Ala Caponeja za zapahe spravil zaradi utaje davkov.
Od omenjene četverice je le Justin Gatlin padel na testu, pa so vseeno vsi prejeli neizbrisni dopinški pečat. Jonesova in njen nekdanji partner Montgomery sta v aferi Balco – preiskavo so sicer vodili zvezni organi pregona, del, ki ga je opravila USADA, pa je nadziral Tygart – na koncu priznala uživanje prepovedanih substanc, da bi se izognila hujši zaporni kazni. Armstrongu nikoli niso dokazali dopinga, ki ga tudi ni priznal, ministrstvo za pravosodje pa je po dveh letih preiskave, ki je ameriške davkoplačevalce stala milijone dolarjev, opustilo primer brez vložene obtožnice, ker ni bilo dovolj dokazov. A 40-letni Teksačan je vseeno ostal brez vseh dosežkov od leta 1998 naprej.
»USADA s primerom ne bi šla naprej, če ne bi bili povsem prepričani o verodostojnosti dokazov. Naše poslanstvo je iskanje resnice in pravice,« je o Armstrongovi krivdi prepričan Tygart, ki se ne boji zvezdnikove odvetniške »mašinerije«, ki pravi, da bi morala o usodi sedemkratnega zmagovalca Toura odločati Svetovna kolesarska zveza (UCI).
»To potezo smo pričakovali od začetka. Lance pozna vse dokaze kot tudi resnico, zato je z njegove strani najbolj pametna poteza ta, da se skriva za neosnovanimi obtožbami o nepravilnem procesu. To je zelo zgovorno, saj je zvezno sodišče razjasnilo, da smo ravnali v mejah, ki nam jih dopušča ustava, in da smo mi prava institucija za prikaz in obdelavo vseh argumentov. Ne skrbi me za morebitne pravne zaplete. Armstrongovi odvetniki so poskušali že vse. Zdi se mi smešno, da se tu umikajo, da bi se borili nekje drugje,« je neomajen prvi operativec neprofitne organizacije, ki letno prejme 10 milijonov dolarjev sredstev za delovanje – v veliki večini iz državne blagajne.
Zato ima tudi obilico kritikov, ki so prepričani, da bi morala delovati bolj pregledno in bolj po črki (civilnega) zakona. Primer proti Armstrongu – temelji na pričanju ducata še vedno anonimnih skesancev, ki naj bi jim v zameno za pričanje proti nekdanjemu kapetanu moštev US Postal, Discovery Channel in RadioShack ponudili imuniteto – bi na navadnem sodišču stežka »preživel«. Športna pravica ima bližnjice, ki pa jih uporabljajo – tako zagotavlja Tygart – le proti krivim. »Dokazi so trdni, ob pravem času bo vse dosegljivo javnosti. V to zaroto je vpletenih še nekaj drugih primerov, ki še niso končani. Ko bodo, bodo dokazi na ogled vsem,« pravi mož, ki je v zadnjih štirih letih zaslužil 1,2 milijona dolarjev.
To so številke, ki jih morajo vodilni možje USADA tako ali drugače upravičiti. Tudi zato ne manjka dvomov o Tygartu, ki jih je izrazil tudi Sam Sparks, sodnik, ki je sicer ovrgel Armstrongovo pritožbo proti protidopinški agenciji. »Če USADA res obljublja nižje kazni za prestopnike, ki pričajo proti Armstrongu, se je težko ogniti domnevi, da jo bolj motivira politika in medijska navzočnost kot pa njene zaveze do ameriškega olimpijskega komiteja,« je med drugim zapisal Sparks. S tem ni nič zmanjšal razdeljenosti v ameriški športni javnosti, ki se sprašuje, ali je Tygart junak ali samovšečen tiran. Podvprašanje pa je: se je v zadnjih mesecih tako goreče ubadal tudi z ameriškimi olimpijci v Londonu ali le z upokojenim kolesarjem, ki naj bi se dopingiral pred 16 leti?