Ljubljana – Komunikacijski šum med krovno odbojkarsko organizacijo (FIVB) in njego bolgarsko podružnico je še dodatno podpihnil govorice in namige, da bo slovenska moška reprezentanca, zmagovalka drugega kakovostnega razreda svetovne lige, ob predvidenih, menda že potrjenih, spremembah formata tekmovanja grdo opeharjena. To bi pomenilo, da je bil poletni trud izbrancev selektorja Slobodana Kovača zaman.
Janez Porenta
Bolgarska odbojkarska zveza (BVF) si je privoščila spodrsljaj, ki pa je dodatno okrepil dvome o možnostih nastopanja slovenskih odbojkarjev v prvem kakovostnem razredu svetovne lige v prihodnji sezoni. Bolgari so namreč na uradni spletni strani zveze objavili podatke interne narave, za katere je Mednarodna odbojkarska zveza (FIVB) zahtevala, da morajo ostati zaupni vsaj do konca sklepnega turnirja šesterice med elito svetovne lige, ki ga do sobote gosti brazilska Curitiba. Po dveh dneh, ko je članek odmevno zaokrožil po medmrežju, so pri BVF – verjetno na ukaz svetovne krovne organizacije – vsebino umaknili s spleta in torej ni več dostopna.
BVF je obelodanila, kdaj (od sredine maja) in v kakšnem formatu bo prihodnje leto potekalo tekmovanje, ki bo na nek način nadomestilo svetovno ligo, in kdo bodo njegovi udeleženci, ni pa pozabila poudariti, da gre za uradne podatke, ki jih sicer pri FIVB še skrbno čuvajo do te mere, da niti vodstvo Evropske odbojkarske zveze (CEV) predsedniku Odbojkarske zveze Slovenije (OZS) Metodu Ropretu na sestanku v Luksemburgu ni moglo zagotoviti, koliko je resnice v predvidenih spremembah v svetovni ligi in predvsem, ali bo naša reprezentanca kljub vsem osupljivim uspehom zadnjih dveh let resnično potegnila kratko. Ropretu je boj z nadrejenimi že znan iz preteklosti, ko je dobival polena pod noge, ko je skušala FIVB Sloveniji na vse kriplje otežiti zaslužen prehod iz evropske v svetovno ligo.
Objavljeni dokument na strani bolgarske zveze je potrdil, da bo novo reprezentančno tekmovanje po vzoru svetovne lige ekskluziven klub izbranih vrst, ki si udeležbe ne bodo zagotovile na parketu, temveč za mizo, kjer se bo kupčkalo z denarjem. Tekmovanje bo razširjeno z 12 ekip na 16, od tega jih bo imelo dvanajst mesto zakupljeno za prihodnjih sedem let, četverica – z le enim evropskim zastopnikom – pa bo letno kolobarila. Zanimivo je, da bo prihodnjo sezono sodelovalo kar pet reprezentanc, ki so bile v letošnji svetovni ligi uvrščene nižje kot Slovenija: Avstralija, Japonska, Južna Koreja in Kitajska bi morale obtičati v drugem, Nemčija pa celo v tretjem kakovostnem razredu. Ob Sloveniji bi najkrajšo potegnila Belgija, ki si je z odličnimi nastopi brez težav zagotovila obstanek med elito (trkala je celo na vrata F6, a bila za las prekratka zaradi slabšega količnika nizov), ki je prav tako ni med predvidenimi udeleženkami novega tekmovanja.
Pri FIVB, pri kateri na vprašanja slovenske sedme sile ne odgovarjajo – če pa že, brez konkretnih stavkov –, so se spremembe formata dosedanje svetovne lige sicer lotili skrajno premišljeno in pretkano, tudi tako, da bi se spretno izognili morebitnemu sodnemu boju, ki ga, če ne bo šlo po drugi poti, napoveduje prvi mož slovenske odbojke Ropret. Če držijo navedbe, za kratko objavljene na spletni strani bolgarske zveze, bo FIVB pokopala svetovno ligo v zdajšnjem formatu, ki se od ustanovitve leta 1990 ni drastično spreminjal, in na njenem pogorišču postavila »novo odbojkarsko ligo«, ki pa (očitno) ne bo njena pravna naslednica.
Pri vsem skupaj pa najbolj smrdi dejstvo, da bo nova odbojkarska liga, čeravno kriterij za nastopanje v njej ne bo rezultatska uspešnost, štela tudi za mednarodne jakostne lestvice, ki pa so med drugim podlaga za uvrstitev v kvalifikacije za olimpijske igre. V tej zgodbi so Slovenci pred Sočijem že »izviseli«, čeravno so imeli status aktualnih evropskih podprvakov, toliko bolj bodo prikrajšani zdaj, ko ne bodo imeli niti možnosti loviti kvalifikacijskih točk. Predsednik Ropret še vedno upa na ugoden razplet, iskra upanja bo tlela vsaj še toliko časa, dokler tektonskih premikov v smeri od rezultatov h kapitalu ne bo uradno potrdila FIVB.