Dovolj teme v gimnastičnem svetu

Volitve v FIG: jutri nov predsednik, Edvard Kolar kandidira za člana IO.

Objavljeno
17. oktober 2016 22.35
Saša Verčič
Saša Verčič
Ljubljana – Vladavina Bruna Grandija na čelu Mednarodne gimnastične zveze (FIG) se izteka. Od leta 1997 je Italijan, ki šteje že 82 let, vodil to organizacijo, na volilnem kongresu v Tokiu ga bo jutri nasledil bodisi Georges Guelzec, predsednik evropske zveze, bodisi Morinari Vatanabe. Edvard Kolar se bo boril za mesto v izvršnem odboru.

Dolgoletna Grandijeva vladavina bo imela prej negativno kot pozitivno zapuščino, saj gre za zelo okostenelo organizacijo, ki je že davno izgubila stik s časom. Na OI je sicer to še vedno ena od najbolj gledanih panog, sicer pa predvsem kvalifikacije, ki pogosto tako pri moških kot pri ženskah na največjih tekmovanjih trajajo dva cela dneva, ne pritegnejo gledalcev. Preprosto nemogoče je spremljati tako razvlečeno tekmo, tudi sodniki in novinarji imajo s tem velike težave. Posebno poglavje predstavlja tudi svetovni pokal, ki je sam sebi namen in ki se ga najboljši svetovni telovadci ne udeležujejo. Seveda jih nagrada za zmago, ki sega do 1000 švicarskih frankov, niti najmanj ne stimulira (ob tem naj bi imela FIG na banki kar 60 milijonov $ rezerv). Tudi sistem uvrščanja na OI je posebno poglavje (svetovni in evropski prvak Aljaž Pegan denimo ni nikdar nastopil), ki ga Grandi ni znal razrešiti, ali je odprava maksimalne ocene 10 dobra, pa je prav tako veliko vprašanje, saj je za gledalce vse skupaj precej nerazumljivo.

»O Grandijevi zapuščini imamo mešane občutke. Do Slovenije je gojil simpatije in nam denimo lani priskrbel dva kompleta orodij, kar je bilo za nas zelo pomembno. Po strokovni plati pa so bile OI večen problem, tu gotovo ni opravil svoje naloge, vsi popravki pravil so bili 'kompromisarski'. Tu nam ni pomagal, gimnastiki pa prav tako ne, rešitve so bile slabe. V FIG je premoč administracije nad voljenimi organi že dolgo prisotna, kar gotovo ni dobro,« razmišlja predsednik slovenske zveze Ivan Levak, ki se ni želel opredeliti, kateremu od dveh kandidatov bo šel slovenski glas. Vatanabe se je prišel lani k nam predstavit, Guelzec ni nikakršna neznanka, ker vodi evropsko zvezo. Ali torej novi človek – Vatanabe je generalni sekretar japonske zveze – ali Evropejec, ki nam je geografsko veliko bližje?

»Odločili se bomo povsem na koncu, doslej se nismo nobenemu zavezali. Po eni strani ne smemo stopiti iz evropskih okvirov, po drugi pa mora gimnastika pogledati iz teme, spustiti noter svetlobo, kar pa lahko prinese le nov obraz. Vsekakor bomo iskali čim večji izplen za nas,« pojasnjuje Levak, ki je v Tokio odpotoval skupaj z direktorjem zveze Enisom Hodžičem in Mirom Cerarjem, častnim predsednikom GZS, ki ima tam veliko nekdanjih tekmovalnih kolegov (in je v Tokiu osvoji tudi naslov olimpijskega prvaka na konju z ročaji), medtem ko je na Japonsko iz Kitajske priletel Kolar, ki kandidira v izvršni odbor. Tako kot je že na zadnjem kongresu, pred štirimi leti v Cancunu, navkljub optimizmu v našem »taboru« pa ni bil izvoljen. Odtlej se je razmerje sil spremenilo, Kolarja pa ima na svoji listi tako Guelzec kot Vatanabe. V IO bo od 21 kandidatov izvoljenih sedem, kar nekaj pa jih kandidira za dve mesti, tako da bo osip na koncu manjši. Generalni sekretar OKS je sicer velik zagovornik sprememb, z njim v IO FIG bi Slovenci lažje prepričali s svojimi predlogi, ti ne bi končali v predalih, kot se je v veliki meri dogajalo doslej.