Tacen – S povsem različnima poglavjema sta se po vrhuncu sezone, olimpijskih igrah v Riu, soočala kajakaš Peter Kauzer in kanuist Benjamin Savšek. Hrastničan je s srebrom doživel najlepši dan v karieri, Ljubljančan, ki je ostal praznih rok, najgloblje razočaranje. Na finalu sezone za svetovni pokal v Tacnu sta spet zažarela oba – letošnja tekmovanja sta sklenila vsak s svojo zmago.
Resda zmaga na tekmi za svetovni pokal pred domačimi navijači ne odtehta zapravljene olimpijske priložnosti, vendar pa daje pomembno potrditev, da se je po spodrsljaju na preizkušnji, za katero se je pripravljal štiri leta, Savšek hitro pobral. Že v Pragi, na zadnji postojanki pred finalom v Tacnu, je s 3. mestom dokazal, da je olimpijska kriza zanj preteklost. »Zdaj lahko rečem, da je bila sezona uspešna. Ne morem se veseliti olimpijske kolajne, lahko pa sem zadovoljen s potrditvijo, da sodim na vrh, kar sem že večkrat dokazal. Upam, da bom v prihodnjih sezonah na največjih tekmovanjih ohranjal to raven in še naprej dosegal visoke uvrstitve,« je povedal v Tacnu, potem ko je opravil z vso kanuistično konkurenco.
V polfinalu je s tremi dotiki sprožil adrenalin med navijači, ki so povsem napolnili kamnite tribune ob Savi. »Delal sem brezvezne dotike in si zabičal, da si v finalu kaj takega ne smem dovoliti. Vedno je treba najti kompromis – včasih je to težko, predvsem ko si pod pritiskom in hočeš dati vse od sebe, v zakup je treba vzeti še nemirno vodo in hitro se lahko zalomi. Treba je biti zbran. Tega džokerja sem varčeval za finale in vesel sem, da mi je uspelo,« je kanuist, ki se ponaša s petimi posamičnimi kolajnami z velikih tekmovanj, pojasnil napake, ki so mu prinesle šest kazenskih sekund.
V finalu je nato prikazal brezhibno veslanje. »Dobro sem poganjal čoln vso progo, v cilju sem bil zadovoljen z nastopom in rezultatom. Čutil sem tudi pozitivno energijo s tribun, navijači so me podpirali vso tekmo,« se je zahvalil športnim navdušencem, ki so ga ponesli do druge tacenske zmage. Prvič je slavil na Savi pred dvema letoma: »Takrat sem se dotaknil že drugih protitočnih vrat in moral stisniti v spodnjem delu. Letošnja zmaga mi pomeni več, ker je bil nastop povsem tekoč. Sezono bom končal pozitivno in se lažje pripravljal za prihodnjo,« je razmišljal 29-letnik, ki ga ni zmotilo to, da so prireditelji zaradi težav v prenovljenem delu skrajšali progo. Pravi, da mu takšne bolj ustrezajo, saj vesla na moč. »Vendar pa je bilo zaradi tega treba biti še bolj pazljiv pri kazenskih sekundah,« je dodal tekmovalec, ki si bo vzel mesec dni premora za polnjenje baterij, nato pa si bo začrtal cilje za novo sezono.
Štiri leta mlajšemu reprezentančnemu kolegu je iskreno čestital tudi Kauzer, ki je na tacenskih brzicah zmagal četrtič. »Želel sem si lepo končati svojo najuspešnejšo sezono v karieri. V polfinalu sem prikazal dober nastop, užival sem, v finalu pa se bolj mučil. V zgornjem delu proge mi je še šlo, v spodnjem, od vmesnega časa naprej, pa se mi je čoln ustavil in boril sem se za preživetje. Ampak na koncu je na srečo zadostovalo za zmago,« je povedal Kauzer in dodal, da je bila skrajšana proga zanj kvečjemu plus: »Slovenski tekmovalci imamo tacenski teren v mezincu. Če imaš malo slabšo vodo ali vožnjo, veš, kje lahko pridobiš oziroma nadoknadiš izgubljeno,« je poudaril.
Prvi tekmovalni dan na finalu sezone v Tacnu se je končal sanjsko, drugega pa bodo glavni slovenski aduti (dvojec Luka Božič-Sašo Taljat in kajakašica Urša Kragelj) bržkone čim prej pozabili. Edina finalistka je bila Eva Terčelj. V zadnjem letošnjem nastopu jo je odneslo že pri prvih protitočnih vratih, v nadaljevanju pa je vknjižila dva dotika in štiri sekunde pribitka, kar jo je zasidralo na končno 10. mesto.
Pustili slab vtis, a evropsko prvenstvo ni ogroženo
Prireditelji so reševali napake prenove v spodnjem delu proge. »Med 19. in 20. vratci ni bilo zabetonirano, kot je treba, voda je izpodjedala levo stran, ustvarila se je luknja, del betona je počil,« je dejal generalni sekretar kajakaške zveze Jakob Marušič.
Da bi vsem omogočili enake razmere, so od sobotnih finalov naprej progo skrajšali za četrtino (zaradi pritožb kanuistov po polfinalu jih je v finalu nastopilo 15). »Prenova je slabo narejena, naša napaka pa ta, da smo nedokončano dali v pogon. Žal nam je zmanjkalo časa,« je priznal. Delavci danes nadaljujejo urejanje. Kljub slabemu vtisu evropsko prvenstvo 2017 v Tacnu ni ogroženo.













