EP v kratkih bazenih: za konec lep dosežek Vovkove, Klinarjeva zaradi bolezni na suhem

Za slovenske plavalce je prvenstvo v Netanyi končano. Pri popoldanskih končnih odločitvah ne bodo sodelovali.

05. december 2015 22.38
06. december 2015 09.21
Odpto DP Slovenije. Plavalka Oder Tjaša. V Kranju 6.6.2015
G. L.
G. L.

Netanya - Sklepno popoldne evropskega prvenstva v kratkih bazenih v Izraelu bo minilo brez slovenske udeležbe. Glavna adutinja za današnji preboj v finalno osmerico Anja Klinar je svoj dopoldanski nastop na 400 metrov prosto zaradi zdravstvenih težav odpovedala, zato je prvenstvo zaključila z enim finalnim nastopom. Za dobro voljo v slovenskem taboru je zadnji dan tekmovanja poskrbela najmlajša slovenska reprezentantka, šele 15-letna Tara Vovk, ki je z osebnim rekordom 2:26,86 osvojila 16. mesto na 200 m prsno.

Nadvse obetavna Ljubljančanka je v Netanyi najboljše prihranila za konec in ujela ciljno uvrstitev med najboljših 16 tekmovalcev v Evropi, kar je tudi izhodišče za nastopanje v slovenski reprezentanci. »Danes je bilo najlažje. Vedela sem že, kako vse skupaj zgleda. S trenerjem sva se dogovorila, da sledim plavalki, ki je plavala zraven mene, in ker je bila tudi ona hitra, me je potegnila za sabo. Seveda sem z osebnim rekordom zelo zadovoljna. Prvenstvo je zame res lepa izkušnja,« je za STA povedala Vovkova. Preostali deveterici Slovencev je podoben podvig uspel že v preteklih dneh prvenstva.

Plavalke kranjske Zvezde Tjaše Vozel tako ne bo preveč jezilo, da je na 200 m prsno zaostala za mlajšo reprezentančno kolegico in s časom 2:28,24 zasedla 22. mesto. »Danes me je bilo kar strah. Le enkrat sem pozimi nastopila na 200 m prsno in z izidom se zato kar zadovoljna,« je dejala Tjaša.

Boljši rezultat je danes uspel Robertu Žbogarju na 200 m delfin, saj je s časom 1:55,04 tekmovanje sklenil na 12. mestu, a so bile njegove ambicije še precej višje: »Razočaran sem. Pričakoval sem veliko več. Enostavno celo plavanje ni bilo tako, kot bi moralo biti.« Če si je mladi Gorenjec želel finala, je Martin Bau v isti disciplini nastopil le za trening in s časom 2:02,02 pristal na 35. mestu.

S svojima zaključnima nastopoma sta bili lahko zadovoljni tudi Ravenčanki Tjaša Oder in Gaja Natlačen, ki sta dosegli nova osebna rekorda na 400 m prosto. Prva je s časom s 4:06,09 osvojila 10. mesto, druga je s 4:06,56. končala tik za njo. »Osebni rekord vedno pomeni dobro jutranje plavanje, vem pa, da sem lahko še malo boljša. Mislila, sem, da lahko plavam 4:05, zmanjkalo mi je devet stotink in zdaj bo to cilj na državnem prvenstvu,« je povedala Odrova, Gaja Natlačen pa je dodala: »Dala sem vse od sebe, a danes je zadnji dan in zame je prvenstvo s tremi osebnimi rekordi uspešno. Želela sem še kakšno sekundo boljši izid, a vseeno vsako leto lepo napredujem stopničko za stopničko.«

Špela Bohinc iz kranjskega Triglava je svoj rekord z rezultatom 4:07,51 zgrešila le za nekaj desetink in končala na 13. mestu. »Za zjutraj je v redu, čeprav mislim, da bi bilo lahko boljše in s tem sem zadovoljna,« je dejala.

V bazen v Netanyi je prva izmed osmerice danes aktivnih slovenskih plavalcev sicer skočila Nastja Govejšek in z izidom 25,18 končala na 22. mestu. Nov slovenski in hkrati osebni rekord je zgrešila za pičlih osem stotink sekunde. »Nastop je bil soliden. Želja je bil polfinale, a je malo zmanjkalo,« je dejala trikratna polfinalistka, ki je na letošnjem EP kar štirikrat popravila državni rekord.

Prvenstvo je za slovenske plavalce tako končano. Najuspešnejši iz slovenskega tabor je bil pričakovano Damir Dugonjić, ki je na 50 m prsno ubranil naslov evropskega prvaka, na dvakrat daljši razdalji pa je priplaval do šestega mesta. V finalu sta izmed tekmovalcev s sončne strani Alp nastopili le še Klinarjeva in Odrova, ki sta na 800 m prosto »prikravlali« na šesto oziroma sedmo mesto.

IZIDI ZADNJEGA DNE

Moški

100 m prosto: 1. Marco Orsi (Ita) 46,05, 2. Pieter Timmers (Bel) 46,61, 3. Sebastian Szczepanski (Pol) 46,87.

50 m hrbtno: 1. Tomasz Polewka (Pol) 22,96, 2. Chris Walker-Hebborn (VB) 23,09, 3. Simone Sabbioni (Ita) 23,09.

200 m delfin: 1. Laszlo Cseh (Mad) 1:49,00, 2. Viktor Bromer (Dan) 1:51,62, 3. Simon Sjödin (Šve) 1:52,89.

100 m mešano: 1. Sergej Fesikov (Rus) 52,00, 2. Yakov Yan Toumarkin (Izr) 52,62, 3. Andreas Vazaios (Grč) 52,67.

4 x 50 m mešano: 1. Italija 1:31,71, 2. Rusija 1:32,17, 3. Belorusija 1:33,21.

Ženske

50 m prosto: 1. Ranomi Kromowidjojo (Niz) 23,56, 2. Sarah Sjöström (Šve) 23,63, 3. Jeanette Ottesen (Dan) 23,94.

400 m prosto: 1. Jazmin Carlin (VB) 3:58,81, 2. Katinka Hosszu (Mad) 3:58,84, 3. Boglarka Kapas (Mad) 3:59,02.

200 m prsno: 1. Fanny Lecluyse (Bel) 2:18,49, 2. Marija Astaškina (Rus) 2:19,69, 3. Viktoria Zeynep Günes (Tur) 2:19,73.

100 m delfin: 1. Sarah Sjöström (Šve) 55,03, 2. Jeanette Ottesen (Dan) 55,68, 3. Alexandra Wenk (Nem) 56,43.

4 x 50 m mešano: 1. Nizozemska 1:44,85, 2. Švedska 1:45,34, 3. Italija 1:45,73.