Evropski rekord cilj v naslednjih treh letih

Rok Predanič, trener Luke Janežiča, je v intervjuju spregovoril o zamujeni priložnosti na dvoranskem EP v Beogradu in načrtih za prihodnost.

Objavljeno
06. marec 2017 22.56
Rok Predanič,trener atletov reprezentance Slovenije,Ljubljana Slovenija 13.08.2015 (Atletika,šport)
Saša Verčič, poročevalka
Saša Verčič, poročevalka
Beograd –Tako kot je Luka Janežič komajda zadrževal solze po diskvalifikaciji v kvalifikacijah teka na 400 m na dvoranskem EP, jih je tudi njegov trener Rok Predanič. Jasno in glasno je pač napovedal kolajno, šok in razočaranje sta bila zato toliko večja, a nekdanji šprinter je prepričan, da je to zgolj ena šola na poti do visoko zastavljenih ciljev.

Časa za prve analize je bilo dovolj. Zakaj se je zgodilo, kar se je zgodilo?

Pritisk ni bil prevelik, Luka gotovo ni psihično nestabilen, so pa kvalifikacije pri njem vedno živčna zgodba, podobno je bilo že v Talinu na EP do 23 let in lani na EP v Amsterdamu. Tu si je naložil veliko odgovornost, od njega se je veliko pričakovalo. Ne pomnim, da bi kdaj v štirih letih tako »pobegnil«, kot je tokrat, pri čemer je seveda štart specifičen zaradi naklona steze. Zaradi rumenega kartona je moral bolj previdno štartati, tako da ni prišel do želene prednost dovolj hitro ... Iz tira ga je vrglo, ker je prestopil Italijan na sosednji progi, pred tem je bila še precejšnja zmeda s kvalifikacijskimi skupinami. Veliko je bilo malenkosti, kar pa na koncu vse šteje.

Vas je presenetilo, da je tako zapravil takšno priložnost?

Razočaranje seveda je veliko, saj je bilo vse podrejeno Beogradu. Zaradi tega nisva šla na priprave v Južno Afriko, nisva šla na Kanarske otoke. Če bi imeli v Ljubljani krožno stezo, bi znal teči miže, tako pa naju vedno še kaj preseneti. Nenehno se voziti v tujino na treninge je precej naporno, tudi stroškovno je zimska sezona veliko večji zalogaj kot poletna. Lep uspeh bi bil, če bi imeli kolajno v državi brez krožne steze. Zdaj se bova grizla še nekaj časa, ni pa to konec sveta. Veva, kam naju vse skupaj letos pelje, k teku pod 45 sekund v sezoni na prostem.

Priložnost zamujena ne vrne se nobena?

Vsekakor se vrne. Se vrne. Na koncu se vedno stvari postavijo na pravo mesto, vedno je tako, kot mora biti.

Ste se vidva odkrito pogovarjala o kolajni?

Seveda. Midva veva, kam sodi, je pa bilo jasno, da bo pot do kolajne težka.

Zelo jasno in glasno ste javno napovedali odličje. Ste mu s tem naložili še dodatni (nepotrebni) pritisk?

Mora mi zaupati in tudi mi. Če tako mislim, potem ve, da lahko to doseže, s tem se ga da še dvigniti. Kolajna bi morala biti zdaj v njegovem žepu. Na pritisk se bo moral navaditi, je pa to šola za naprej in mislim, da se mu kaj podobnega v prihodnje ne bo dogajalo.

Na koncu se je izkazalo, da bi moral za kolajno teči državni rekord, saj je bil čas tretjega 46,26 ...

In bi ga. Sicer zdaj nima smisla razpravljat o tem, kaj bi bilo, če bi bilo, mislim pa, da bi bil zelo blizu zmagovalcu Maslaku.

Kako bosta šla zdaj prek tega, kar se je zgodilo?

Pogovorila sva se, solze so tekle, kar je prav. Oba je pač zelo prizadelo, ker veva, koliko truda je bilo vloženega, koliko neprespanih noči, koliko voženj itd. Treba je to predelati, resetirati glavo in iti naprej. Poškodovan ni, v odlični formi je in iz nje bova začela graditi za poletno sezono. Mislim, da ga bo vse skupaj še okrepilo, ne bo ga podrlo. Ve, da je naredil napako, nekaj časa ga bo še žrlo, na koncu pa bo še bolj motiviran, dobil je še 10 odstotkov dodatnega zagona za nadaljnje delo.

Zdaj se obračate k poletni sezoni. Bo Luka res nastopil tudi še na EP do 23 let?

Takšen je načrt, konec koncev bo favorit za zlato kolajno in to bo še ena dobra šola. Sicer ni primerljivo z Beogradom, saj pritisk ne bo tako velik, ker pač ne gre za absolutno konkurenco, pa vendarle.

Kakšne cilje imate za poletno sezono, posebej za njen vrhunec, SP v Londonu?

Cilj za to sezono je spustiti se pod 45 sekund, v treh letih pa izboljšati evropski rekord. To je realen, resen cilj. Evropski članski rekord Thomasa Schönlebeja iz leta 1987 je 44,33, glede na to, kako se suče vse skupaj, bi se moralo iziti. V poletni sezoni bo Luka lahko nastopal na najboljših tekmah, za London pa je realen cilj polfinale. Čas 44,8, 44,9 bi bil lahko dovolj tudi za finale, kar je pa tihi cilj. Bomo videli tudi, kakšna bo letošnja sezona v tej disciplini, bržas ne tako 'nora' kot lanska s svetovnim rekordom.

Kje se skrivajo rezerve za tek pod 45 sekundami?

V štartnem pospešku. Na 100 mora letos teči pod 10,40, kar je bil cilj že lani, a je imel nekaj težav s hrbtom. Zagotovili mu bomo tudi nekaj dobrih tekem na 200 metrov, saj bo moral tudi v tej disciplini precej napredovati.