Konja najbolj obvladajo Evropejci

Sašo Bertoncelj v kvalifikacijah svetovnega prvenstva v športni gimnastiki tretji na konju z ročaji.

06. oktober 2014 02.44
Sašo Bertoncelj je na svetovnem pokalu na konju z ročaji zasedel prvo mesto. Ljubljana 27. april 2013.
S. V., šport
Nanning – Konj z ročaji postaja zadnja leta v veliki meri evropska domena in to se je potrdilo tudi na svetovnem prvenstvu v Nanningu. Med osmerico je zgolj en Neevropejec, Američan Alexander Naddour, Sašo Bertoncelj pa se je v sobotni finale uvrstil kot tretjeuvrščeni v kvalifikacijah. Na EP je Škofjeločan letos že osvojil kolajno …

Precej nepričakovana druščina predstavlja finaliste na konju z ročaji, brez Azijcev, z le enim Britancem, to orodje je spet potrdilo, da je lahko razplet na njem zelo nepredvidljiv, tokrat še posebej, ker je nekoliko drugačno in je tako tekmovalcem povzročalo še več težav. Bertonclju ne, saj ima dovolj drugih (zdravstvenih), tako da se s temi ni obremenjeval in nagrada je bila tu v obliki 3. mesta, saj sta ga drugi dan kvalifikacij prehitela najboljši konjenik v zadnjem obdobju Madžar Krisztian Berki in Naddour. Nastope na tem orodju so že končali vsi trije telovadci, ki so se na oder za zmagovalce prebili na lanskem SP – prvak Kohei Kamejama ter podprvaka Max Whitlock in Daniel Corral Barron –, presenečenj je bilo še nekaj. Poleg omenjene trojice pa bodo v finalu, ki bo v soboto zjutraj po srednjeevropskem času, nastopili še kar dva Hrvata, Filip Ude in Robert Seligman, Francoz Cyril Tommasone, Belorus Andrej Lihovicki in Britanec Daniel Keatings.

»Na konju res nikdar ne moreš vedeti. Prav vsi favoriti lahko naredijo sestave brez napake, lahko pa se spodrsljaji vrstijo, kot so se tokrat. Seveda bi bil vesel, če bi izpadel tudi Keatings, ki je izredno močan, z odličnim kvalifikacijskim nastopom me je presenetil Naddour, med osmerico pa sem kajpak pričakoval Whitlocka, celo veliko bolj kot Kamejamo, saj me slednji nekako ne prepriča,« je komentiral kvalifikacije Bertoncelj, dobro zavedajoč se, da bo finale povsem druga tekma, veliko telovadcev bo prikazalo težjo sestavo, pri čemer sta v uvodnih dveh dneh prvenstva na konju izstopala Berki (izhodiščna ocena 17,000) in Keatings (17,100). »Prepričan sem, da bo tudi Ude močno izboljšal vajo, prav tako Tommasone, mislim, da bomo morali vsi dodati kakšno prvino. In ko se bomo vsi 'zapodili', bo vse možno, kaj lahko, da bo potem na koncu za kolajno zadostovalo zgolj 15 točk,« se je Bertoncelj spomnil zadnjega prvenstva v Aziji, leta 2011 v Tokiu, ko je tretjeuvrščeni Louis Smith dobil zgolj 15,066, sam pa je po napaki končal na 7. mestu.

Tedaj je finale odprl, v soboto ga bo končal, kar prinaša tako »pluse« kot »minuse«, ima pa zdaj Bertoncelj skoraj teden dni časa za trening težje različice sestave z izhodiščno oceno 16,800, če bo pač razplet v soboto takšen, da bo nujna odločitev za težjo sestavo. »Moram priznati, da mi bo tokrat teden dni časa prišlo zelo prav. Kadar za sabo nimam tekem v svetovnem pokalu, kot je primer tokrat, mi zelo ustreza tolikšen premor med kvalifikacijami in finalom, saj v bistvu šele na prvenstvu prihajam v pravo formo. Pomembno bo, da si bom pravilno razporedil čas, a izkušenj imam že toliko, da to ne bi smelo predstavljati težav. V bistvu se prav veselim tega tedna,« pravi 30-letnik, ki ga pri vsem skupaj še najbolj »skrbi« – enolična hrana …

Danes se bodo v Nanningu končale ženske kvalifikacije, jutri pa se z moško ekipno tekmo začenjajo finalni nastopi.