Kot v smučarskem krosu in tekmah BMX

Ozadje svetovnega prvenstva: Tony Estanguet želi posodobiti kajakaški šport in ga približati mladim. 

Objavljeno
30. september 2017 01.45
Eduardo Brozovič, poročevalec
Eduardo Brozovič, poročevalec
Pau – Nekdanja redna destinacija Olimpijinih košarkarjev in prizorišče evroligaških bitk z bratoma Didierjem in Thierryjem Gadoujem, Laurentom Foirestom, Fredericom Fauthouxom, Florentom Pietrusom in drugimi asi Pau-Ortheza že ves teden diha za kajakaštvo. V osrednjem francoskem centru za slalom na divjih vodah so priča razburljivim tekmam in tudi novemu koraku v preobrazbi tega športa. 

Od viška ne boli glava, pravi stari rek, ki se ga radi oprimejo tudi ljubitelji žlahtne kapljice pod francoskimi Pireneji, na letošnjem kajakaškem svetovnem prvenstvu pa ni povsem zadel v polno. Posamičnim preizkušnjam slalomistov, ki jih najdemo v rednem sporedu olimpijskih iger, so po tradiciji dodali ekipne tekme, prvič pa tudi individualne in moštvene nastope šprinterjev na divjih vodah ter tekmovanje v ekstremnem slalomu, ki ga bodo pripravili jutri z dvema slovenskima udeležencema, Ajdo Novak in Vidom Kudrom Marušičem. Zaradi silne količine štartov in podelitev kolajn pa so slednjič izgubili kanček pozornosti in športne teže domala vsi.

Da je svetovno prvenstvo elite postalo nekakšen množični festival, si je prizadeval nekdanji odlični kanuist Tony Estanguet. V letih 2000-12 je bil po trikrat olimpijski, svetovni in evropski prvak ter ima največ zaslug, da je njegov rodni Pau dobil sodoben kajakaški center. Po koncu tekmovalne kariere je postal individualni član Mednarodnega olimpijskega komiteja in podpredsednik njegovega sveta športnikov, zdaj je predsednik organizacijskega odbora OI 2024 v Parizu s skoraj neskončnim ugledom in avtoriteto. Zato mu ni bilo težko zbrati 1,9 milijona evrov za izvedbo letošnjega SP po njegovem okusu, torej tudi z dvema neolimpijskima disciplinama.

»Prav je, da dobita ustrezno pozornost javnosti. Ekstremni slalom, pri katerem štirje tekmovalci štartajo z vsaj štiri metre visoke platforme in hkrati veslajo na progi, bomo prvič preizkusili v sporedu SP. Ničesar si nisem izmislil, navdihnile so me zanimive tekme v smučarskem krosu in BMX za kolesarje. Podobno kot s šprintom na divjih vodah nagovarjamo mlade rodove, pokrovitelje in televizijske mreže, v prihodnosti pa bi lahko obogatili olimpijski spored s kakšno od novih spektakularnih disciplin,« je odločen Tony Estanguet. Hkrati pa vendarle priznava, da se bosta že naslednji dve SP, prihodnje leto v Riu in leta 2019 v Seu d'Urgellu, bržkone znova odvijali po starem ustroju zaradi omejitev prirediteljev.