Ljubljana - Prireditelji letošnje 21. izvedbe Volkswagen Ljubljanskega maratona so zaradi zapleta na nedeljski »kraljevski« preizkušnji na 42 kilometrov, ko je spremljevalno vozilo nekaj tekmovalcev preusmerilo izven proge in so pretekli več kot ostali, nagradili tudi osmoljence, tako da je tretjeuvrščeni prejel več kot zmagovalec. Vsi nagrajeni so sicer Kenijci.
Gabrijel Ambrožič, zadolžen za vrhunske tuje atlete, je za STA pojasnil, da je zmagovalec Laban Mutai dobil denarno nagrado v višini 21.000 evrov, drugouvrščeni Philip Sang Kimutai 13.000, tretji Levi Omar Matebo, ki bi - po ocenah - sicer zmagal z novim rekordom proge, pa 28.000 evrov. Abraraw Misganaw, ki je bil četrti, je prejel 17.000, nagrajena pa sta bila še peti Kosgei Kosgei (13.000) in šesti Dominic Ruto (6000 evrov).
»Po dogovoru smo - zaradi ohranitve ugleda maratona - izplačali vse, tudi tiste, ki so bili v igri za najvišja mesta ali rekord, pa jim je bilo to zaradi zapleta in posledično podaljšanega teka onemogočeno. Prvi in drugi maratonec sta bila nagrajena skladno z rezultati in doseženima uvrstitvama, preostali pa so dobili nagrade, kot da bi se zvrstili od prvega mesta naprej,« je poudaril Ambrožič.
»Za Mateba, pa tudi za ostale, smo naredili strokovno oceno njegovega časa: izračunali smo povprečje prvih 38 kilometrov in ga dodali za zadnje štiri kilometre in 195 metrov. Na podlagi tega smo ocenili, da bi zmagovalec tekel nov rekord proge, 2;07:40, zato smo upoštevali tudi ta bonus, podobno smo storili pri ostalih maratoncih. Ocenili smo, da so bili najboljši ob koncu še zelo sveži, sploh Matebo in Misganaw, in na tej osnovi smo izplačali nagrade tudi za bonuse glede na časovne limite,« je pristavil Ambrožič.













