Številnim novopečenim športnim upokojencem se je tako pridružil tudi 36-letni veslač, dobitnik treh olimpijskih kolajn. V Sydneyju 2000 je bil zlat v dvojnem dvojcu, v Atenah 2004 je osvojil srebro, v Londonu 2012 pa bron. V dvojnem dvojcu z Iztokom Čopom je bil tudi trikrat svetovni prvak. Skupaj je Špik zbral kar pet olimpijskih nastopov.
»Vem, da je ljudsko prepričanje, da bi se moral posloviti na vrhuncu, a sam sem čakal, da mi misel o slovesu dozori. Do takrat je vedno obstajala možnost, da se vrnem in pripravim za Rio. Začel sem veslati po olimpijskih igrah 1992, za konec sem se odločil pred igrami v Riu 2016. Sam nimam nobenih obžalovanj in neizpolnjenih ciljev. Imam spominov za celo knjigo, ki pa še ni napisana,« je med drugim povedal Špik.
Na svetovnih prvenstvih je Špik s Čopom osvojil tri naslove svetovnega prvaka (München (2007, Gifu 2005 in St. Catherines 1999) ter bil enkrat srebrn (Eton 2006). Nepozabno ostaja leto 2005 in japonski Gifu, kjer sta se s Čopom odločila za dvojni program in zmagi v dvojnem dvojcu dodala še srebro med dvojnimi četverci, kjer sta jima do uspeha pomagala Mariborčan Matej Prelog in Koprčan Davor Mizerit.
Špik je sicer v tem letu še razmišljal o nadaljevanju kariere, posebej po zadnjih dveh sezonah, ko je moral SP 2013 zaradi poškodbe hrbta izpustiti, nezadovoljen pa je bil tudi s 13. mestom leta 2014 v Amsterdamu, ko je tekmoval v dvojnem četvercu.
Odločitev o koncu kariere je Špik sporočil na novinarski konferenci, na kateri so me mu poklonili številni športni in veslaški delavci, tudi Čop in bivši predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič.