Na EP z Gianijem ali ne?

Poljska '17: v slovenski odbojkarski reprezentanci računajo na menjavo rodov pri tekmecih.

Objavljeno
16. november 2016 22.54
odbojka
Janez Porenta
Janez Porenta
Ljubljana – Rusija, Bolgarija in Španija bodo v skupini C odbojkarskega EP prihodnje leto na Poljskem skušale prekrižati načrte Slovencem, ki bodo branili naslov podprvakov stare celine. Žreb bi lahko bil boljši, a tudi slabši, v našem taboru pa se bolj kot z njim ubadajo z dilemo, ali bo Andrea Giani ostal na selektorskem stolčku.

Prav nobene vloge ni imelo srebrno odličje Gianijevih izbrancev z lanskega EP pri razvrstitvi v jakostne bobne, štela je izključno uvrstitev na mednarodnih jakostnih lestvicah. In ker je Slovenija na evropski enajsta, na svetovni pa trideseta, je kroglica z njenim imenom pristala zgolj v tretjem bobnu. Edina prednost tega, da je bila finalistka lanskega EP, je bila v tem, da se ne bi mogla že v skupinskem delu udariti z branilko lovorike Francijo, ker je bilo takšno pravilo – če bi upoštevali zgolj žreb v Krakovu, pa bi se zgodilo ravno to.

Tekmeci so precejšnja neznanka, saj so se Slovenci z njimi v zadnjem obdobju merili redko. Bolgare so premagali v prijateljskem dvoboju pred tremi leti, Španci so nekdanji evropski prvaki, a zdaj med vsemi udeleženci najnižje rangirani, Rusi pa veljajo za visoko trofejno odbojkarsko velesilo, ki pa se v zadnjih letih nikakor ne more sestaviti do te mere, da bi na največjih mednarodnih tekmovanjih posegla povsem po vrhu. V zadnjih treh izvedbah SP in svetovnih lig ter na minulem olimpijskem turnirju v Riu in lanskem EP se ni dokopala niti do stopničk; evropski prvaki in zmagovalci svetovne lige so nazadnje postali leta 2013, olimpijski šampioni leto prej.

»Z Rusi smo se nazadnje pomerili pred 15 leti, z Bolgari pred tremi. Obe reprezentanci že dolgo krojita evropski in svetovni vrh, a ju čaka menjava rodov, zato je nejasno, v kakšnih postavah bosta nastopili na Poljskem. Tu smo morda Slovenci v prednosti, saj računamo, da bomo nastopili z vsemi udarnimi aduti, ki v svojih klubih igrajo na zelo visoki ravni. V ožji krog favoritov bodo spet sodile Francija, Italija, Rusija, Poljska, Srbija, a glede na zadnje rezultate tudi mi sodimo v širši krog. Že nazadnje v Bolgariji se je pokazalo, da slabih ekip ni, da so v izločilnih bojih možna presenečenja, da lahko razplet kroji dnevna forma in da lahko marsikdo, tudi mi, favoritom vnovič meša štrene,« je žreb pokomentiral pomočnik selektorja Samo Miklavc.

Ni pa še jasno, ali bo slovenska izbrana vrsta lansko senzacionalno srebro na Poljskem branila pod taktirko priljubljenega, visoko ambicioznega in uspešnega selektorja Andree Gianija. Italijan se je še poleti zaklinjal, da pri odločitvi o nadaljevanju trenerske poti ključne vloge ne bo igral denar, a je bilo jasno, da bo le stežka odbil priložnost za vodenje večje, bolj uveljavljene reprezentance, če bi se seveda ponudila.

In se je, z vročega stolčka poljske izbrane vrste se poslavlja Francoz Stephane Antiga, tudi njegov naslednik bo tujec, med 16 bolj ali manj eminentnimi imeni, ki so oddala kandidature, je bil tudi Giani. To je bil jasen signal, da slovenska reprezentanca zanj ni več edina opcija, morda ni več niti prioriteta.