Ljubljana – Martin Fourcade na 95. mestu! Kdor se je hitro ozrl k športnim izidom včerajšnjega dne, mu sprva nikakor ni šlo v račun, da se je vodilnemu biatloncu zadnjih let tako zataknilo. Toda za začetek je nastopil v tekaškem šprintu, kjer najboljšim ni bil kos. V biatlonskih arenah bo kajpak drugače, pričakovati je, da bo še naprej najhujši tekmec za vrh slovenskega aduta Jakova Faka.
Zastor nove tekmovalne sezone za svetovni pokal v biatlonu se bo uradno dvignil jutri v Östersundu na Švedskem, zdaj že vrsto let prvem prizorišču, s katerega se nato karavana preseli v srednjo Evropo, za začetek v Avstrijo (Hochfilzen) in k nam na Pokljuko. Slednja bo svetovno biatlonsko elito gostila od 17. do 20. decembra, do takrat si bodo tisti z najvišjimi cilji, med njimi kajpak tudi Fak, poskusili priboriti kar najboljše izhodišče pred nadaljevanjem. Januar bo ponudil klasiko, torej transverzalo Oberhof-Ruhpolding-Anterselva, po nekaj letih bo sledila selitev v Severno Ameriko, vrh pisane zime pa bo v Oslu, kjer bodo po šestnajstih letih gostili svetovno prvenstvo v biatlonu.
Zadnji šampionat, marca letos na Finskem, je nekajkrat zasukal razmerja v primerjavi s prejšnjo olimpijsko zimo, konec sezone, že tradicionalno sredi Sibirije v Hanti-Mansijsku, pa je nato v boju za prestižni kristalni globus ponudil pričakovan razplet – v moški konkurenci je bil najboljši Fourcade, med biatlonkami pa Darja Domračeva. Belorusinja v prihajajoči sezoni ne bo branila lovorike, saj si je vzela sezono premora. Pri priči je zanikala namige o nosečnosti in večkrat ponovila, da sta jo izčrpali predvsem zadnji dve zimi (med drugim je bila v Sočiju s tremi olimpijskimi kolajnami junakinja biatlonskega sporeda), in četudi jo številni oboževalci v domovini poskušajo razumeti, so v enem vodilnih beloruskih časnikov v pričakovanju nove sezone včeraj zapisali: Kakšen biatlon bo to brez Domračeve?
A še naprej je pričakovati mikavne predstave, zdaj tudi s prodorom novih obrazov. Predvsem pri nemški in norveški reprezentanci imajo več mladih adutov, na Češkem je biatlon zdaj za navijače z naskokom najbolj priljubljena smučarska panoga, Italija se je po nekajletni krizi spet vrnila med najboljše, Avstrijci nihajo, a so s temeljito selekcijo in zdaj že s pripravami na svoje svetovno prvenstvo (Hochfilzen 2017) lahko nevarni za vsakogar, Belorusija bo z glavnim trenerjem Vladimirjem Korolkevičem, starim slovenskim znancem, navzlic odsotnosti doslej vodilne tekmovalke konkurenčna, za biatlonske navdušence pri nas bo zanimiva tudi ukrajinska izbrana vrsta z novim »selektorjem« Urošem Velepcem …
In kako visoko lahko v pisani družbi meri Slovenija? O delnicah Jakova Faka ni nikakršnih dvomov! Dvakratni svetovni prvak bo tudi v tej zimi udarni mož našega tabora, v primerjavi s prejšnjo sezono si zdaj želi predvsem boljši štart. Jutrišnja tekma mešane štafete, v kateri bo predvidoma nastopil s Klemnom Bauerjem, Tejo Gregorin in z Andrejo Mali, seveda še nikakor ne bo mogla razkriti realnega stanja med najboljšimi, a vsaj prvi kazalci bodo vidni že nekaj dni pozneje – po treh prostih dneh bo v Östersundu običajen spored preizkušenj na 15 in 20 km, v šprintu in zasledovanju. Spored bo sicer še pred omenjeno klasično tekmo mešanih štafet odprla disciplina mešanih štafet posamično (le s po enim biatloncem in biatlonko), s katero bi radi nekaj uveljavitve omogočili tudi manjšim biatlonskim reprezentancam, ki nimajo štirih konkurenčnih udeležencev za »pravo« mešano štafeto. Sicer pa so v vodstvu mednarodne zveze optimisti in še naprej stavijo na naraščajoče zanimanje javnosti za biatlon.