Ljubljana - Na dvodnevnem tekmovanju za celinski pokal v Kranju (jutri z začetkom ob 10. uri, v nedeljo ob 9.30) se bo naše zastopstvo v smučarskih skokih predstavilo s tako rekoč najmočnejšo zasedbo. Med 16 Slovenci bo tudi svetovni prvak v poletih Robert Kranjec, ki podobno kot kolegi še čaka na izplačilo nagrad od SZS.
Kako ste zadovoljni s formo?
To je od skoka do skoka različno. Kakšen se mi posreči že zelo dobro, a že naslednji je spet kratek in Goran Janus le skomigne z rameni, ko grem po takšnem poskusu mimo njega. Zato imam mešane občutke.
Mar ima veter zaradi novih kombinezonov res večji vpliv?
Da. V Kranju zdaj, denimo, ob ugodnih razmerah skačemo z 8. zaletišča, popoldne, ko veter piha v hrbet, pa z osemnajstega. Tako velike so razlike. Na manjših skakalnicah tehnika ne bo več prišla toliko do izraza, vsaj ne tako kot na večjih napravah, na katerih te bo – kot smo se prepričali v Wisli – pravilno izveden nastop še vedno odnesel daleč. Seveda je treba ob tem ohraniti čim višjo hitrost.
Kako pa bo na letalnici?
Zdaj si nanjo ne bi upal. Hitrosti v zraku so bistveno višje, pri doskoku zna biti prav brutalno. Zato ne vidim poleta prek 200 metrov.
In to vse le zaradi novih dresov?
Svetovni vrh se bo še razširil, najboljši pa se bodo na vrhu menjavali kot po tekočem traku. Ne bi bil prav nič presenečen, če bi zmagovalec ene tekme na naslednji pristal šele na 50. mestu. Tudi zato ne verjamem, da bo Mednarodna smučarska zveza (FIS) vztrajala pri tesno oprijetih kombinezonih. Ne vem, kdo si jih je sploh izmislil, verjetno nekdo, ki v življenju še ni skočil dlje kot dva metra.
Zakaj?
Pridite na tekmovanje v Kranj in si poglejte, kako zdaj letimo! Zdaj odskočiš in nato padaš kot kamen. V zraku se ne moreš več nasloniti na smuči, ker ne čutiš pravega upora, ne moreš več jadrati, zato ne uživam več tako, kot sem prej. Skoki so se približali časom, ko je prevladovala klasična tehnika, torej za 20 in več let nazaj. A sem doslej preživel že številne spremembe pravil in bom zagotovo še to.
Za vami je sicer že tekma FIS v Rasnovu. Kako to, da ste se odpravili v Romunijo?
Moral sem zaradi obveznosti do lanskega pokrovitelja OMV.
In kako vam je bilo tam všeč?
Moram priznati, da imajo lep skakalni center in so že korak pred Slovenijo. Lahko so nam za zgled, tudi gledalcev je bilo blizu 5000, vsekakor precej več, kot jih bo v Kranju. Zato ne boste smeli biti začudeni, če bo čez pet let kakšen Romun pred najboljšim Slovencem.
Pa saj končujejo tudi gradnjo skakalnic v Planici.
Bil sem tam pred dvema tednoma in od marca nisem opazil bistvene razlike. Napravi septembra, kot so napovedovali, zagotovo (še) ne bosta nared. Če bodo nadaljevali s takšno hitrostjo, se bojim, da sam na njih sploh ne bom skočil. Verjel bom šele takrat, ko bom sedel na vrhu zaletišča in čakal, da mi Goran zamahne z zastavico.
Kakšna so vaša pričakovanja pred obema preizkušnjama v Kranju?
Če sem iskren, od njiju ničesar ne pričakujem. Tudi za veliko nagrado FIS si nisem zastavil nobenih ciljev, povsem drugače je s svetovnim pokalom. A bom pričakovanja zadržal zase in vam šele po koncu zime zaupal, ali sem jih izpolnil.
Kako je bilo na oddihu v Indiji?
Predvsem drugače. Težko si predstavljaš, kako lahko živijo v takšnem, najbolj pa me je šokiralo, kako malo skrbijo za okolje. Smeti so povsod, košev zanje pa nikjer.
Menda še zmeraj čakate na nagrade iz minule uspešne sezone?
Doslej so mi izplačali pet, šest odstotkov tistega, kar bi mi morali. Tudi od osebnega pokrovitelja OMV nisem dobil nič. Ko izdam račun, pa moram plačati davek, a ga nisem mogel. Na zvezi sem že bil z odvetnikom, pa ni nič pomagalo. Če v sredo, kot so nam obljubili, ne bo denarja, bomo odlepili nalepke z oglasi. Dokler nordijci ne bomo imeli svojega računa, bo žal tako. Tina Maze je po drugi strani že sklenila pogodbo za dve leti, za sleherno bo dobila 240.000 evrov. Pri njej se ne varčuje, pri nas pa ...