Najbolj ga razburi podcenjevanje rumene majice

Tour de France: Vincenza Nibalija bolj kot tekmeci napadajo novinarji. V Alpah najprej zmagal, nato le nadziral Valverdeja.

Objavljeno
21. julij 2014 00.56
V. D., šport
V. D., šport
Nimes – Tudi to se dogaja na Touru. Rumena majica je veliko bolj na preizkušnjah po etapi kot pa na cesti. Vincenzo Nibali tako suvereno obvladuje letošnjo dirko, da mu tekmeci ne morejo do živega. Zato pa je v navzkrižnem ognju na novinarskih konferencah, na katerih mora odgovarjati na vprašanja, povezana z dopingom in lahko osvojeno rumeno majico.

Hvalospevov na račun Italijana je očitno dovolj. Potem ko je zavrnil namige o dopingu, povezanem z moštvom Astana, so novinarji izbrskali novo dopinško povezavo. Ivano Fanini, nekdanji lastnik moštva Amore & Vita, je nekoč dejal, da ima fotografijo, na kateri Michele Ferrari spremlja Nibalija v vožnji na kronometer. Novinarje je seveda zanimala povezava z zloglasnim zdravnikom. Skandinavski novinar ga je vprašal, ali ga lahko pogleda v oči in mu pove, ali je kdaj srečal Ferrarija ter ali ve, od kod prihajajo obtožbe. Nibali ga je z dveh metrov pogledal v oči in mu v italijanščini odgovoril: »Nikoli ga nisem srečal. Slišal sem, da je Fanini povedal novinarju časopisa Reppublica, da je posnel fotografijo človeka v črnem brez klubske oznake (Nibali je takrat kolesaril za Liquigas - op. p.) na mojem treningu s štoparico v roki. Ko sem na sodišču sprožil postopek, fotografije ni pokazal,« je odgovoril na dopinško vprašanje.

Reppublica je avgusta 2009 po 7. mestu Nibalija na Touru objavila zgodbo o fotografiji, ki naj bi nastala na treningu v Livignu, kjer naj bi treniral s Ferrarijem in Francom Pellizottijem. Nibali je tožil časopis, novinarja Eugenia Capodacquo in Faninija. Leta 2011 so se avtorji zgodbe Nibaliju morali opravičiti in plačati globo, Faninijevih 4000 evrov kazni pa je šlo v dobrodelne namene.

Drugo polemiko je sprožil Oleg Tinjkov, lastnik moštva Tinkoff-Saxo, z izjavo, da Nibali ne bi bil v rumenem, če bi bil Alberto Contador še na dirki. »Če bi pa bil še na dirki Chris Froome, bi bil to sijajen spektakel,« je s kančkom ironije odgovoril lastniku danskega moštva. Nibali je s tonom glasu dal videti, da ga je podcenjevanje njegove rumene majice veliko bolj razdražilo kot pa vprašanja o dopingu.

»Nikomur nič nisem vzel. Rumeno majico nosim od 2. etape, utrdil pa sem se na kockah Roubaixa. Žal mi je za Alberta, ker je velik šampion. Nesreča, zaradi katere je odstopil, se lahko zgodi vsakomur. Tako kot se je Jakobu Fuglsangu, ki je strmoglavil s kolesa zaradi odvrženega bidona. Ne vem, zakaj bi bila moja zmaga manj vredna, če ni Contadorja,« je odgovoril Tinjkovu.

Ob tem ni pozabil na lansko sezono, v kateri je bil na vseh dirkah s Contadorjem in Froomom uspešnejši. »Imel sem sijajno sezono z zmago na Giru in 2. mestom na Vuelti. Manjkal sem na Touru, ki ni bil v mojem programu. Letos sem prišel na Tour v vrhuncu forme. Menim, da nisem nič slabši kolesar od Contadorja in Frooma. Tisti, ki zmanjšujejo vrednost mojih zmag s primerjavo rezultatov Kriterija Dauphine, naj pogledajo vrstni red. Kolesarji, ki so bili močni na tej junijski dirki, so na Touru precej slabši,« je z dejstvi zavrnil pomisleke o »podarjeni zmagi«. V Alpah ni imel dostojnega tekmeca. Kako suveren je, pove podatek, da se je na ciljem vzponu na Chamrousse odpeljal zmagi naproti že 6,5 km pred ciljem. Podobno akcijo je v rumeni majici v sodobnem kolesarstvu na Touru izpeljal le Francoz Laurent Fignon leta 1984, ko je zmagal v petih etapah. Na Risoulu je zgolj nadzoroval Valverdeja & Co., tako da je etapno zmago slavil Poljak Rafal Majka.

Kristoffu druga etapna zmaga

V 15. etapi so se kolesarji spustili z Alp v Provanso. V viharno-deževnem zaključku je drugo zmago slavil Alexander Kristoff. Norvežan v dresu Katjuše je bil v šprintu precej močnejši od tekmecev. »Nisem hitrejši in močnejši od Kittla in Greipla, a je bila – kot kaže – moja prednost manjša teža na nekoliko navkreber postavljenem cilju,« je Kristoff pojasnil prepričljivo zmago.

Nesrečnika etape sta bila Švicar Martin Elmiger in Novozelandec Jack Bauer. Po 220 km bega so ju ujeli 50 m pred ciljem. Kristjan Koren je v zadnjih klilometrih narekoval visok ritem za Sagana, ki pa je spet ostal brez zmage. Danes je prost dan.